16.03.2014 16:37


Hudební festivaly lákají na atmosféru i hvězdná jména

Autor: Peřinová Karolína | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Letní měsíce se po celé Evropě nesou ve znamení hudebních festivalů. V České republice se konají desítky několikadenních hudebních akcí. Malé festivaly s téměř rodinnou atmosférou, ale i ty na evropské úrovni, na to se mohou těšit všichni hudební fanoušci. Na své si přijdou milovníci všech rozličných žánrů, od punku, ska, metalu až po hip hop.

Brno – Organizátoři festivalů se předhánějí v tom, kdo představí návštěvníkům větší hudební lahůdku. Vzhledem k cenám vstupenek však musí hudební milovník zvážit, kterému z mnoha festivalů dá přednost. Nyní je vhodná doba na nákup vstupenek, jejichž cena stoupá spolu s příchodem události. Ve prospěch její koupě přispívá i fakt, že organizátoři už z velké části odtajnili jména účinkujících, na která se mohou návštěvníci letos těšit. 

Mezi nejnavštěvovanější multižánrové festivaly u nás patří především královéhradecký Rock for People a ostravský Colours of Ostrava. Oba festivaly se pyšní návštěvností přes třicet tisíc lidí. Pořadatelé Rock for People zatím odhalili pouze zlomek letošních účinkujících. Prozatím jsou tahouny festivalu rockoví Biffy Clyro, elektronické duo Chase and Status, nováček na britské hudební scéně Tom Odell a česká kapela Lucie. Oproti tomu organizátoři Colours of Ostrava se už vytasili s velkými jmény jako jsou ikonický hlas Led Zeppelin Robert Plant and the Sensational Space Shifters, francouzská zpěvačka Zaz, alternativně rockoví MGMT, Bastile nebo anglický zpěvák John Newman.

 „Na Colours of Ostrava mám ráda, jak se ten festival posouvá a vyvíjí. Změnili místo, návštěvníci si mohou přinést vlastní jídlo a pití a je to v centru města s krásnou industriální scenérií. Zatímco Rock for People je na letišti, kde je po dešti plno bahna a lidi se tam musí dopravovat přeplněnými autobusy. Ale i to má své kouzlo. Atmosféra je tam taková rodinná, všichni jsou stejně špinaví a smradlaví,“ uvedla studentka Masarykovy univerzity Anna Chlápková.

 Industriální prostředí festivalu Colours of Ostrava. Foto: Karolína Peřinová

Vstupenky na Rock for People jsou nyní v prodeji za tisíc tři sta devadesát korun, na místě budou za téměř dva tisíce. Vstupenku na Colours of Ostrava můžete koupit za tisíc sedm set devadesát korun jako internetovou vstupenku nebo fyzickou vstupenku za tisíc osm set deset korun. Na místě návštěvníci zaplatí dva tisíce tři sta korun. Mimo celofestivalových vstupenek pořadatelé přichystali jednodenní vstupenky. „Na Colours bych se nebála vzít své dítě, na Rock for People ano. Mimo to Colours je takový otevřenější, více hudebních stylů, více  alternativ, i více záchodů,“ ukončila své porovnání dvaadvacetiletá Anna Chlápková.

Dalším velkým multižánrovým festivalem je festival v Trutnově přezdívaný český Woodstock, který se letos přejmenoval na Trutnoff Open Air Festival. Americká zpěvačka Patti Smith nebo skupina Plastic People of the Universe patří zatím k největším lákadlům festivalu. „Trutnov je jednoznačně jedinečný především svou atmosférou a tradicí. Lidi tam nejezdí kvůli frontmanům nebo velkým jménům světové populární muziky, ale především kvůli jedinečné atmosféře pohody a míru.  V porovnání s ním je například Colours of Ostrava, kam taky jezdím, spíš o kvalitním hudebním zážitku a tento účel to plní skvěle. Ale není tam zdaleka tak pohodová atmosféra, i když industriální prostředí se mi hodně líbí,“ zhodnotil oba festivaly student Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Radim Šnirch.

Kromě festivalů, které lákají na směs různorodých žánrů, u nás existují festivaly, které se zaměřují na vyhraněnější publikum. K takovým festivalům se řadí například Masters od Rock, Brutal Assault nebo Obscene Extreme, které lákají především fanoušky tvrdší muziky. Vizovický Masters of Rock má letos na programu například Dream Theater, Helloween, Antrax nebo Sabaton. Do konce března jsou vstupenky za tisíc sto devadesát korun.

Na festivalu Brutal Assault se mohou návštěvníci těšit na Bring Me the Horizont, Children of Bodom, Krabathor. Vstupenky jsou do konce dubna v prodeji za tisíc šest set korun. „Brutal Assault je výjimečný skvěle zvolenou lokalitou v bývalé vojenské pevnosti. Vystupují tam méně známé skupiny i světová hudební esa a sjíždějí se tam fanoušci z celé Evropy. Je to festival, na kterém se člověk, co miluje tvrdou hudbu, nemůže nikdy nudit. Skvělé jsou obrovské pivní stany, kde se nemusí stát fronta na pivo a tak nám nic neuteče,“ řekla čtyřiadvacetiletá milovnice tvrdé hudby Denisa Škulavíková. Pro metalové fanoušky je určený také trutnovský Obscene Extreme, na který jsou do 6. června lístky k dostání za třináct set, na místě pak za patnáct set korun. Na festivalu vystoupí například kapela Doom nebo Abortion.

Největší hip hopový festival ve střední Evropě Hip Hop Kemp odhalil jméno prvního tahouna festivalu, kterým je americká kapela Onyx. Vstupenky na královéhradecký svátek rapu jsou v prodeji do konce května za dvanáct set korun, na místě budou za tisíc pět set korun.

Pro milovníky ska, reggae a rock’n’rollu je určený táborský festival Mighty Sounds, který ovšem nepohrdne i jinými žánry. Na letošním ročníku vystoupí německá skupina Irie Révoltés, irsko-američtí Dropkick Murphys, psychobilly trio Nekromantix nebo hardcoroví Madball. Vstupenky na něj jsou nyní k dostání za tisíc devadesát, na místě budou stát tisíc tři sta devadesát korun. 

Programy festivalů ale zdaleka nejsou kompletní. Pořadatelé často oznamují jména nových účinkujících až před samotným festivalem.

Klíčová slova: festival, léto, hudba

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.