28.09.2013 14:25


Hromadná doprava v metropolích zdražovat nebude. Zatím

Autor: Aneta Zachová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Lidé cestující po Brně si mohou oddychnout. Zdražování jízdenek se v dohledné době nechystá. Ceny by se neměly měnit ani v Praze, přestože některá média dříve informovala o opaku. Pražský dopravní podnik sice oznámil zdražení jízdného, nezbytné schválení města k tomuto kroku zatím ale nedostal.

Brno, Praha - Brněnská hromadná doprava se zdražení jízdného dočkala již na začátku loňského roku, a to hned o tři koruny při zakoupení základní jízdenky. Od letošního září zavedl brněnský dopravník podnik také vyšší pokutu za jízdu bez platného lístku. Cestující "načerno", kteří se podrobí kontrole revizora, zaplatí nyní patnáct set korun. Podobnou změnu chystá zavést i pražský podnik, kde pokuta prozatím činí tisíc korun. Krátkodobá jízdenka se dá přitom v obou městech pořídit za méně než pětadvacet korun.

Zatímco v Praze se cestující nejlevněji svezou s třicetiminutovou jízdenkou, za kterou zaplatí čtyřiadvacet korun, v Brně je k dostání jízdenka o čtyři koruny levnější. Její platnost od času označení je však o polovinu nižší. Základní devadesátiminutovou jízdenku cestující pořídí v Brně za sedmadvacet korun, přičemž ještě před dvěma roky to bylo o tři koruny méně. „Ceny jízdného by v dalším roce měly zůstat stejné, žádné navyšování nechystáme,“ uvedla mluvčí Dopravního podniku města Brna Linda Hailichová. S ročním předplaceným kupónem pak může cestující využívat brněnskou hromadnou dopravu neomezeně. Studenti si často kupují čtvrtletní předplatný kupon za šest set osmdesát pět korun. Bez studentské slevy je tato jízdenka s tříměsíční platností dvakrát dražší.

V Praze se v posledních dvou letech vyšplhala cena lístku s platností devadesáti minut na dvaatřicet korun. „Jízdné je sice drahé, ale zároveň se dopravní služby zlepšují, pořád se něco staví nebo předělává,“ zhodnotila cenu jízdného studentka z Prahy Denisa Dočekalová. I v hlavním městě je možné zakoupit si předplatní kupony, jejichž cena je zhruba o stokorunu vyšší než v Brně. Výhodou pražské hromadné dopravy je možnost zakoupit si takzvanou SMS jízdenku, která má platnost i cenu stejnou jako papírový lístek. Stačí odeslat zprávu určitého tvaru a vyčkat na potvrzovací SMS, kterou se pak cestující při kontrole prokazuje. Nakupovat jízdenky přes mobilní telefon lze i v Hradci Králové nebo Olomouci. Přestože brněnský dopravní podnik plánoval zavedení SMS jízdného již v létě loňského roku, cestující se této možnosti zatím nedočkali.

Klíčová slova: městská hromadná doprava, ceny jízdného, Dopravní podnik města Brna, Dopravní podnik hlavního města Prahy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.