19.03.2011 10:37


Hrajeme si na gangstery aneb brněnská Mafie začíná

Autor: Petra Andrýsková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Brněnské podsvětí se příští týden rozroste o několik nelítostných gangsterů. Začíná totiž třetí ročník hry s názvem Mafie. Organizátor akce Lukáš Linha prozradil v rozhovoru další podrobnosti.

Brno – Již příští týden vyrazí do ulic hráči Mafie, aby našli svou oběť a symbolickým dotykem bílou rukavicí ji připravili o život. Hra je určena pro každého, kdo má chuť vyzkoušet si, jaké by to bylo být gangsterem a stopovat svou oběť. Podle organizátora Lukáše Linhy jde hlavně o to, aby si hráči hru užili a po tak zvaném mordu se třeba pozvali na pivo. To on přivedl Mafii do Brna a organizuje zde již její třetí ročník. Zúčastnit se je ještě stále možné, registrace končí v neděli 20. března.

 

Co je to brněnská Mafie?Organizátor Lukáš Linha.

Mafie je časově nenáročná hra, která probíhá na pozadí běžného života. Zaregistrovaní hráči se zúčastní úvodního srazu, kde každý dostane kartičku své oběti a zároveň někdo jiný dostane jeho kartičku, takže se každý stává lovcem i obětí. Takhle se udělá kolo, a když se někomu povede zamordovat svou oběť, dostává zase kartičku s jeho obětí a takhle se kolo zužuje. Ve finále by pak ideálně měli zbýt dva hráči, kteří by šli po sobě. V šestileté historii Mafie se to ještě ale nepodařilo.

Takže bývá vítězů více?

Vítězem se stává ten, kdo má nejvíc zamordovaných obětí. Většinou ale říkáme, že vítězem je každý, kdo si tu hru užije. Nejde o nějaké výhry, spíš o čest. Vítěz symbolicky dostane podepsanou rukavičku od organizátorů.

Kdo se může hry zúčastnit?

Naše cílová skupina jsou studenti ze středních a vysokých škol. Jedinou podmínkou je mít více než patnáct let a ukončenou základní školu. Loni jsme měli nejvíc středoškoláků. Myslím, že to bylo hlavně díky propagaci na facebooku. Hlásí se nám každý rok i několik pracujících, ale ti většinou nemají dostatek času se hry plnohodnotně účastnit. Zase je třeba říct, že každý může do karty napsat, že třeba v práci nechce být lovený, aby z toho neměl problém. A hráči to dodržují.

Kolik hráčů je zatím registrovaných pro letošní ročník?

Zatím jen málo, největší nával čekáme o víkendu. Návštěvnost našich stránek je vysoká, ale většinou každý odkládá vyplnění karty na poslední chvíli a pak se může stát, že na to zapomene úplně. Některé karty jsou navíc vyplněné špatně, tak je musíme vracet. Další podmínkou je, aby hráč přišel na úvodní sraz.

Hráč se tedy zaregistruje a přijde na sraz. Jak pak probíhá konkrétní hra?

Hráč dostane kartičku, na které má napsané některé informace o své oběti. Chceme hráče motivovat, aby si informace sháněli sami, a to kvůli atmosféře. Většinou hráč přijde domů, zadá si jméno do Googlu, zjistí, kam jeho oběť chodí na školu a začne ho hledat. Na té kartičce je napsáno, jaký je přibližně rozvrh oběti, kdy je v práci, ve škole, kdy jde na fotbal. Gangster se vydá na vybrané místo a čeká na svou oběť. Často třeba čeká zbytečně, ale když se dočká, může si nasadit bílou rukavici na pravou ruku a nenásilným dotykem vyřadit oběť ze hry. Dotyčný si může vraha včas všimnout, nasadit si rukavici na levou ruku a tím se ubránit. Vrah na něj potom půl hodiny nemůže. Hlavní je, že nejde o žádné fyzické násilí, netolerujeme ani přetlačování o dveře. Na to klademe důraz hlavně při úvodním setkání.

Nestává se, že někdo napíše do karty falešně informace, aby zabránil ostatním najít ho?

To se nestává. Ti lidé jdou do hry, aby si to užili. Ale stalo se třeba, že vrah nemohl najít jednoho kluka, protože byl zrovna v nemocnici. To jsou věci, které se nedají ovlivnit.

Jak dlouho probíhá jedna hra?

Měsíc až šest týdnů. Každá hra má svou dynamiku a dostane se do fáze, kdy se nic neděje. Pak je lepší vyhlásit poslední týden, najednou se to zase na chvilku rozjede a pak to ukončíme. Ta hra je hlavně nastavená tak, že si ji každý užije, jak chce. Někdo stihne deset mordů, průměr jsou tak dva nebo tři. Někteří třeba udělají jen jeden mord, ale zase si ho vychutnají. Udělají k tomu divadélko, vyhrají si s tím. Tihle lidé se tomu spolu s obětí potom zasmějí, pozvou se do hospody a mají zážitek. A o to jde.

Hraje se jen v Brně nebo jsou zapojena i jiná města?

Hra začala v Praze, tam proběhly tři ročníky. Pak jsem ji přenesl do Brna. V roce 2008 došla Mafie i do Ostravy. Běží to všechno stejným systémem, v Praze dokonce začínají ve stejný den jako v Brně. Přihlášky se posílají do neděle 20.března, v úterý 22. je úvodní sraz.

Chystáte pro letošní ročník něco nového?

Brněnská Mafie hodně věcí přebírala od Prahy, hlavně design stránek a celý systém. Letos máme poprvé svou vlastní organizátorskou základnu, vlastní fotky a design. Chceme se taky letos zaměřit na doprovodné akce ke hře samotné. Začnou hned po úvodním srazu, kdy bude v baru U Kouřícího králíka mafiánská party. Budou tam i soutěže o ceny. Kvůli této akci jsme posunuli start hry na 4:44 dalšího dne. Tyhle akce by se měly konat po celý průběh hry. Jde hlavně o to, aby se lidé seznámili, užili si to a neseděli jen doma u počítače.

Klíčová slova: Mafie, hra, Lukáš Linha

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.