28.02.2013 18:08


Horolezci zachraňovali pneumatiku

Autor: Michal Skladan | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Horolezecké centrum Klajda ve spolupráci s firmou Safe Tec podruhé pořádalo akci Chytání pneumatiky. Zájemci si mohli vyzkoušet záchranu padajícího spolulezce, kterého jim suplovala netradiční pomůcka- pneumatika.

Autor: Michal Skladan

Brno – Schopnost pomoci spolulezci při pádu si mohli včera večer vyzkoušet návštěvníci horolezeckého centra Klajda. Místo padajícího těla tu ale byla padesátikilová pneumatika. Odvážlivci měli zabránit tomu, aby narazila do stěny, nebo se zamotala do jistících lan, a měli ji bezpečně zastavit. „Snažíme se lidem ukázat, jak vše dělat správně a bezpečně,“ nastínil instruktor z firmy Safe Tec Jan Soukal. Dodal, že pád závaží není úplně reálný, protože lidé jsou často těžší a padají z větší výšky. „Když břemeno nebo člověk padá metr a půl, tak síla potřebná k jeho zastavení vzroste oproti jeho váze šestkrát. Dále narůstá geometrickou řadou,“ vysvětlil.

Našlo se několik desítek uvědomělých horolezců, kteří se pneumatiku pokusili chytit. Problémy s jejím polapením však měli všichni. „Chytit ji byla na první pohled stresující situace. Nakonec to bylo docela snadné, nicméně jsem nezareagovala správně. Takže potřebuji ještě trénovat. Pocit, když člověk padá, ale znám. Nebylo to nic nového,“ vyjádřila se účastnice akce Veronika Volková.

I zkušený lezec a fotograf Jan Sajbrt potvrdil užitečnost akce. „Je to kvalitní zkušenost navíc. Člověk získá jistotu, že chytí i něco těžkého,“ řekl. Sajbrt upozornil i na to, jak důležitá je váha. ,,Každých deset kilo rozdílu je poznat. Při dvaceti už je třeba dávat velký pozor.''

Nejčastější chyby při lezení vyplývají z neznalosti základních informací. „Je potřeba vědět, jak se navázat, jak jistit, nebo jaké síly ve výšce fungují,“ vyjmenoval Soukal. Velmi záleží také na kvalitě samotných lan a v neposlední řadě na nepřeceňování vlastních sil. Na všech lezeckých stěnách v Česku se podle Soukala průměrně jednou ročně někdo vážně zraní nebo po pádu zemře. 

Klíčová slova: pneumatika,lezectví,jištění,Klajda,nebezpečí

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Jan Soukal | 01. 03. 2013, 10:25
Děkujeme všem za účast a těšíme sa na další akce tohoto typu. Pro aktuální termíny školení a cvičení sledujte www.ppeshop.cz