01.05.2013 14:51


Honzík a Klárka hlídají miminko: Brněnský Lunapark nadchnul pohádkou nejen pro děti

Autor: Eliška Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Čtvrtý ročník divadelního festivalu Brněnský Lunapark, který se letos koná od konce dubna do konce května ve vybraných brněnských kavárnách, přináší návštěvníkům bližší pohled do alternativní divadelní scény. Zájemci o kulturní prožitek nemusí oblékat slavnostní oděvy, starat se o vstupenky nebo rezervovat místa. Stačí si vybrat z bohatého programu a navštívit danou kavárnu, kde se hraje. Vítáni jsou všichni bez rozdílu věku. Z divadelních představení si vezmou ponaučení nejen děti, ale i dospělí jako v případě nedělního zážitku Honzík a Klárka hlídají miminko.

Celkem devatenáct divadelních souborů v Lunaparku představuje svou tvorbu napříč všemi žánry. Představení určená zdánlivě dětským divákům mohou svými názvy klamat. Tak tomu bylo i v případě inscenace Jitky Vrbkové s názvem Honzík a Klárka hlídají miminko, kterou divákům v neděli večer představil spolek Aldente v kavárně BuranTeatr. Honzík a Klárka měli divákům přiblížit období těhotenství z pohledů dětí – i když ne tak úplně.

Hlavními a zaroveň jedinými představiteli inscenace byl Honzík (Filip Chlud) a Klárka (Hana Jagošová). Foto: Eliška ČermákováPohádka pro děti bez dětí

Po příchodu do kavárny jsem zjistila, že jsem mezi prvními. Přitom zbývalo jen deset minut do začátku představení. V průběhu příštích pár okamžiků se však prostor podniku zaplnil tak, že bylo složité ukořistit volnou židli k sezení. Po úvodních slovech pomocné síly projektu Kristýny Malíkové herci začali bojovou pohádku. Zpočátku jsem váhala, pro koho je hra určena – v publiku dětský element chyběl, naopak ten dospělý přebýval. Název hry připomínal pohádku pro děti. Herci Filip „Honzík“ Chlud a Hana „Klárka“ Jagošová byli stylizováni do dětských postav, obsah ale bavil především dospělé.

Dialog Honzíka a Klárky se nesl v bezprostředním duchu, jako by si spolu povídaly dvě malé děti. Honzík se před Klárkou vytahoval, že všechno ví a ve všem se vyzná, dokonce i ve „vyrábění miminka“. Klárka mu přirozeně nevěřila a popostrkovala ho, aby jí celou záležitost s těhotenstvím vysvětlil. Nenarozené dítko dostalo pracovní název Vojtíšek. Společně pak dětskou logikou přicházeli na zákonitosti početí, těhotenství, porodu a období po něm.

Nejrychlejší ocásek vyhrává

Nejvíce se mi líbilo množství milých opisů, kterými se herci snažili přiblížit pro dětské uši nesrozumitelné termíny jako placenta („Vojta je v sáčku“) nebo spermie („hodně ocásků, které projedou tunelem, a ten nejrychlejší vyhraje“). Inscenace byla inspirována klasickou černobílou groteskou. Živé herce střídaly vizuální efekty v podobě videoprojekce a dohromady s ostatními diváky jsme si užila uvolněný večer nad sklenkou vína a dobrým „zákuskem“.

Zápletka na závěr mě nenechala chladnou a pomohla jsem Honzíkovi najít zlého kluka Frantíka, který miminko ukradl na své dětské pokusy. Klárka se zachovala jako správná budoucí maminka a Frantíka naháněla po celé kavárně mezi hosty. Interakce s publikem byla příjemným zpestřením večera. „Improvizovali jsme pouze v textu, jinak se snažíme držet scénáře,“ dodala Hana Jagošová.

Honzík se zlobil, protože mu Klárka nerozuměla. foto: Eliška ČermákováJak se Honzík a Klárka narodili

Postavy Honzík a Klárka nejsou v divadle Aldente novinkou. Poprvé se objevily v site-specific projektu Noc ve škole, který se odehrával v reálné školní budově po setmění. Diváci se mohli během představení přesouvat na různá místa a být jeho živou součástí. U účastníků akce se projekt setkal s nadšením. „Zjistili jsme, že postavy Honzíka a Klárky jsou velmi nosné – zastupují mužský i ženský princip, názory, stanoviska, pohledy. Děti se s nimi mohou ztotožnit,“ vysvětlila autorka hry Jitka Vrbková.

 

Nakonec jsem byla ale ráda, že je pohádka tak trochu určená i nám, dospělákům. Netradiční pohled na období těhotenství i po narození dítěte zaujal všechny přítomné. I přesto, že byla inscenace určena dětem, dospělí návštěvníci ocenili skvělé herecké výkony i samotný scénář. Bouřlivý potlesk na závěr napověděl, že mají lidé o podobná témata zájem. 

Klíčová slova: festival Lunapark, divadlo ke kávě, kavárna

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.