07.12.2014 19:47

Hokejové moravské derby ovládla brněnská Kometa

Autor: Karolína Vysloužilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

V neděli se v jihomoravské metropoli odehrála repríza loňského finále nejvyšší hokejové ligy, protože brněnská Kometa hostila na svém ledě Zlín. Ten sice v minulém roce dokázal Brňany v bojích o extraligový titul porazit, letos se mu zatím ale příliš nedaří. Ševcům patřilo před nedělním utkáním dvanácté místo, Kometa byla čtvrtá, a protože se jednalo o moravské derby, očekávala se zuřivá bitva.

Brno – Utkání mezi loňskými finalisty nejvyšší domácí hokejové ligy bylo pikantní hned z několika důvodů – nejenom že se jednalo o moravské derby, ale na obou stranách nastoupili někteří hráči, kteří ještě v minulé sezóně hájili barvy svých dnešních soupeřů. V útoku Brňanů nastoupil Antonín Honejsek, jenž celou svou dosavadní kariéru prožil právě ve Zlíně, a naopak v sestavě úřadujícího mistra se na stejné pozici objevil Jakub Svoboda, který v drese Komety odehrál čtyři extraligové sezóny.

První třetinu začali lépe hostí – už několik vteřin po úvodním buly se do šance dostal zlínský Petr Čajánek, brněnského gólmana Marka Čiliaka ale nepřekonal. Domácí se do první výrazné šance dostali ve čtvrté minutě, když se Vojtěch Němec dostal mezi kruhy a zkusil vypálit backhandem. Ani v tomto případě se ale puk za záda brankář nedostal.

Výhodu první přesilové hry dostala Kometa v šesté minutě. Brněnští hokejisté se snažili využít početní převahu ze všech sil. V cestě za gólovým náskokem jim ovšem vždy stál gólman Petr Hromada. V deváté minutě se naopak do větší šance dostal zlínský útočník Jiří Ondráček, trefil ale pouze levou tyč. Ve zbytku třetiny měly oba týmy několik příležitostí ke změně stavu utkání, protože se to však ani jednomu nepodařilo, do šaten se odcházelo za nerozhodného stavu.

Prostřední dvacetiminutovku začali domácí početní výhodou, žádný větší tlak si ale nevytvořili, neboť Zlínským se vždy podařilo vyhodit puk. Ve 23. minutě však šli hosté dokonce do tří. Ani toho ale hráči Komety nevyužili. V pětadvacáté minutě se do obrovské šance dostal brněnský útočník Tomáš Vondráček, jeho střelu ale zastavila pravá tyč Hromadovy svatyně. Ke změně stavu utkání došlo až ve 34. minutě, kdy Michal Kempný využil přesilovou hru, prostřelil zlínského Hromadu, a poslal tak Kometu do vedení.

Hráče brněnského celku nastartoval gól ještě k větší aktivitě. O necelé čtyři minuty později měli obrovskou příležitosti navýšit náskok nejdříve Petr Ton a poté Vojtěch Němec, který byl při střele faulován Zdeňkem Okálem. Výhodu přesilové hry ale domácí nevyužili. Zlínští se ještě na konci třetiny usadil v pásmu soupeře, Čiliaka ale nijak neohrozili.

Poslední část nedělního utkání otevřela obrovská šance hostů – Jakub Svoboda se natlačil mezi kruhy a jeho střelu Marek Čiliak zlikvidoval s vypětím všech sil. Hosté si následně vytvořili tlak před brankou brněnského gólmana, puk ale do jeho sítě dopravit nedokázali. Ve čtyřiačtyřicáté minutě se naopak snažil prosadit domácí kapitán Leoš Čermák, ani on ale úpravu skóre nezařídil.

K tomu došlo až o čtyři minuty později – brněnská první útočná lajna se dostala do brejku, Vojtěch Němec přihrál Petru Tonovi, který zakončil přesně pod Hromadovo víko, a nejenom že tak navýšil vedení domácích, ale rovněž si připsal na své konto už sedmnáctou branku v letošní sezóně. Necelých osm minut před závěrečným hvizdem si Ševci zahráli dvojnásobnou přesilovku. Zlínští dostali soupeře pod tlak – nejprve se snažil snížit Jiří Marušák, poté i Jan Hanzlík. Ani jeden ale Čiliaka nepřekonal. V závěru poslední dvacetiminutovky ještě Zlínští odvolali brankáře a zkusili to v šesti. Ani to jim ale nepomohlo a Kometě podlehli 0:2.

Klíčová slova: hokej, Kometa, Zlín, Brno, extraliga