27.11.2016 19:15


Hokejová legenda Josef Augusta oslavil ve čtvrtek sedmdesátiny

Autor: Josef Karlík | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Hráč zlaté éry Dukly Jihlava, osminásobný mistr ligy v ledním hokeji, čtyřnásobný medailista z mistrovství světa nebo také například stříbrný medailista z Olympijských her. To je jen část úspěchů kterých dosáhl Josef Augusta, který ve čtvrtek 24. listopadu oslavil sedmdesáté narozeniny. 


Hokejová legenda Josef Augusta slaví sedmdesáté narozeniny

Josef Augusta začal svou hokejovou kariéru v deseti letech v Havlíčkově Brodě. Z této hokejové školy pocházejí také například Milan Chalupa, bratři Jaroslav a Jiří Holíkové, z mladší generace potom Josef Vašíček nebo Radek Martínek. „Bylo to ovlivněno obecnými přírodními podmínkami pro hokej a pak také prací s mládeží. V Brodě nebyla možnost jiného sportu, tak to většinu táhlo právě na zimní stadion. S kluky jsme obdivovali Suchého a Holíky a toužili jsme se jim vyrovnat,“ řekl bývalý spoluhráč Josefa Augusty a dvojnásobný mistr světa Milan Chalupa.

Svých největších hráčských dosáhl Josef Augusta mezi lety 1966 až  1982 v Dukle Jihlava, kam přestoupil v roce 1964, kdy šel na vojnu. S Duklou vyhrál celkem osm ligových titulů. „Za největší zážitek spojený s Duklou považuji sezonu 1965/1966, kdy jsme vyhráli první titul. Po návratu z Ostravy na nás čekali tisíce lidí, s nimiž jsme šli průvodem až ke stadionu. Euforie se dostavila se ziskem každého následujícího titulu, ale ten první je naprosto jedinečný,“ uvedl pro bakalářskou práci Lukáše Varhaníka Josef Augusta.

Díky svým výkonům v lize dostal Augusta možnost reprezentovat Československo na nejvýznamnějších hokejových turnajích. „Do historie světového hokeje se jako hráč zapsal nejvýrazněji pravděpodobně 9. září 1976 na Kanadském poháru, kdy v zápase s domácí Kanadou nahrával na gól Milanu Novému a Československo tehdy porazilo tým pořadatelské země 1:0. Od té doby museli Kanaďané začít brát v potaz, že v Evropě existuje i jiný hokej než ten sovětský,“ prozradil mluvčí Dukly Jihlava Zdeněk Drla. Za svou reprezentační kariéru odehrál Augusta sto zápasů, vstřelil čtyřiadvacet gólů a získal čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili.

 Josef Augusta prožil většinu své kariéry v Československu. Pouze na konci kariéry odehrál jednu sezónu za německý Selb. „Měl jsem příležitost to zkusit už dříve, ale tehdy jsem o tom nebyl přesvědčený. Doma mi nic nechybělo a navíc politická situace tomu nebyla nakloněna. Trenér Pitner by nás v tom asi podpořil, ale my byli taková dobrá parta kluků, že jsme vlastně neměli ani důvod,“ řekl Varhaníkovi Augusta.

Po skončení své hráčské kariéry pokračoval Augusta jako trenér, v této pozici dokázal dvakrát vyhrát extraligu, jednou s Duklou a jednou s Olomoucí. „To že se budu věnovat trenérství, pro mě bylo v podstatě samozřejmé. Měl jsem chuť se věnovat hokeji i nadále a vzhledem k tomu, že jsem vystudoval pedagogiku, tak jsem k trénování měl i předpoklady,“ vysvětlil Augusta.

Největší trenérské úspěchy měl Augusta u české reprezentace. Jednou jako asistent a dvakrát jako hlavní trenér byl u tří vítězství Česka na hokejovém mistrovství světa v řadě. Zlatým hattrickem si tak vynahradil, co se mu jako hráči nikdy nepovedlo. Svou trenérskou kariéru ukončil v roce 2006 a v listopadu 2008 byl uveden do síně slávy českého hokeje. V říjnu roku 2015 mu doktoři diagnostikovali rakovinu slinivky, se kterou se pořád léčí.  

Klíčová slova: Hokej, Josef Augusta, hokejové legendy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.