02.03.2013 23:55


Hokej v Pardubicích slaví devadesáté výročí

Autor: Lukáš Zitka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Tým HC ČSOB Pojišťovna Pardubice se v letošní sezoně trápí, obhájce titulu se na poslední chvíli vtěsnal do předkola play off, kde změří své síly s Rytíři Kladno. Jiní rytíři, ti na pardubickém zámku, nyní střeží poklady nasbírané za devadesát let historie klubu.

Pardubice – Nejen fanoušci HC ČSOB Pojišťovna Pardubice mohou v těchto dnech navštívit výstavu v galerii pardubického zámku, která se koná u příležitosti devadesáti let existence pardubického hokejového klubu. Celá expozice vznikala tak, že bývalí hráči a další lidé, kteří jsou spojení s hokejem v Pardubicích, dávali do kupy dresy, části výstroje, tiskoviny a především fotky, které nyní mohou návštěvníci v galerii spatřit.

Výstavu v zámecké galerii má na starost Milan Černický historik pardubického klubu: „Letošní rok slavíme spoustu výročí, sto let od prvního zápasu, devadesát let od založení klubu Vilémem Weissem, čtyřicet let od prvního titulu mistra ligy. Na rozdíl od minulé expozice jsme chtěli změnit téma a ukázat mladým, jak se hokej dělal tenkrát a jak se hokej dělá dnes“ vysvětlil Milan Černický. Impuls k uspořádání expozice přitom Černický dostal už v minulé sezoně od bývalého manažera Zbyňka Kusého. „Původně se mi to moc nezamlouvalo, říkal jsem si, že lidé nepřijdou. Že deset let od poslední výstavy není dlouhá doba, ale zájem fanoušků mě velmi mile překvapil,“ dodal Černický. Tento týden si cestu do zámecké galerie našel již třítisící návštěvník, který byl odměněn permanentní vstupenkou na příští sezonu. „Předchozí výstavu k výročí osmdesáti let klubu vidělo více než sedm a půl tisíce lidí. Chtěli bychom, aby letošní čísla návštěvnosti byla ještě vyšší,“ dodal Černický.  Fanoušci mohou na výstavě spatřit pohár pro vítěze loňské sezony, Foto: Lukáš Zitka

Na výstavě jsou k vidění archaické exponáty jako například kožené brusle z padesátých let, či tehdejší „rolba“ na údržbu ledu, což je sud na horkou vodu s kohoutkem posazený na saně. Z moderní historie může fanoušek spatřit třeba trofej Milana Hejduka pro nejlepšího střelce NHL nebo bronzovou medaili z olympiády v Turíně od Aleše Hemského. Jako kuriozitu uvedl Milan Černický dres Radima Haupta z Austrálie, kde tento pardubický odchovanec vyhrál ligu. "Pak tu máme třeba trofej Ladislava Lubiny za nejlepší akci sezony. Tu nikdo neviděl, ani sám Láďa nevěděl, že ji doma má. Až jeho manželka ji vyhrabala někde na půdě," popisuje se smíchem Milan Černický jednotlivé exponáty.

Pro Milana Černického je výstava spojená především se zážitky, které prožívá se svým klubem už od roku 1964. „Pamatuji si třeba, jak jsme jednou jeli s kluky z Košic vlakem a vedoucí mužstva je zapomněl v Pardubicích na nádraží vzbudit. A tak kluci tak jak byli oblečení, klidně v trenýrkách, vyskákali z vlaku. Bagáž narychlo vyházeli z oken a všichni vystoupili. Někde z toho mám ještě doma fotku,“ vzpomínall Milan Černický. Na výstavu v galerii na nádvoří pardubického zámku můžete přijít do 28. dubna. Otevřeno je od úterý do neděle od desíti do šesti hodin večer.    

Klíčová slova: hokej, Pardubice, výstava

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.