17.03.2013 22:49


Hokej postupně ovládne celou rodinu, říká bývalý trenér Lubomír Strnad

Autor: Lenka Ondrysková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Nejen žákovské třídy, ale i starší dorost si zahrál v sobotu v brněnské Kajot Areně. Zatímco žáci hráli pouze přátelská utkání, dorostencům šlo o postup do semifinále play off. Původně však měla mít Kajot Arena jiný program.

Brno – Kajot Arena patřila v sobotu mladým hokejistům. Starší dorost Komety si nedokázal poradit s Českými Budějovicemi, a v play off končí. Jeden z pořadatelů akce, Lubomír Strnad, který dělal dlouhou dobu ředitele na sportovní škole Labská, a také léta trénoval mládež, měl však původně pro Kajot Arenu naplánovaný jiný program. Každý rok totiž pořádá memoriál na počest svého bývalého kolegy Martina Strnada, letos však akce ještě nebyla.

Bývalý trenér Lubomír Strnad. Foto:Lenka Ondrysková

Nejprve měl být memoriál o Vánocích, poté se přesunul na dnešek, a zase to nevyšlo. Proč?

O Vánocích měla družstva nějaký program a nechtěla přijet. Akcí je hodně, je to finančně náročné a kluby si vybírají. Memoriál jsme přesunuli na dnešek, ale na poslední chvíli nám odřekli jak Slováci, tak Středočeši. Proto dnes kluci hrají jen několik přátelských zápasů žákovských tříd a také dnes hraje rozhodující zápas ve čtvrtfinále play off starší dorost Komety proti Českým Budějovicím. Uvažujeme, že memoriál přesuneme na začátek příští sezóny.

Zápasů pro mladé hokejisty je tedy hodně. Co vůbec v dnešní době pro děti znamená věnovat se naplno hokeji?

Velkou oběť přináší hlavně rodiče. Musí najít čas na to, aby odvezli kluka na trénink nebo na zápas, a plánovat dovolenou ve vymezeném prostoru, který hráči mají. Proto je dobré, když děti chodí na sportovní školu, jako je třeba Labská, kde mají upravený rozvrh a tréninky jsou i ve vyučovací době. Další problém jsou finance, protože hokej nepatří mezi nejlevnější sporty. Na Labské jsme se proto snažili přebírat část nákladů na bedra oddílu. Hokej postupně ovládne celou rodinu, z rodičů se stanou fanoušci. I když jsou kluci velcí a samostatní, rodiče dál chodí a sledují zápasy i družstvo. Je to v zásadě takový životní styl.

Hokej klukům zabírá většinu volného času. Jakou mají mladí hráči disciplínu?

Kluci mají čas velmi organizovaný. Čtyřikrát týdně je trénink, dvakrát týdně zápas a na vymýšlení nějakých lumpáren jim moc času nezbývá. Někteří kluci na sobě tvrdě pracují, jiní, třeba takoví ti talenti, často spoléhají právě na svůj talent, a tolik tomu nedají. Málokdo však projde žákovským a dorosteneckým věkem bez nějakých výkyvů. Někdy mají horší, někdy lepší rok, souvisí to především s jejich dospíváním. Že by se však dostávali do nějakých průšvihů, to určitě ne.

Je tedy rozdíl mezi disciplínou mládeže a dospělých?

Dospělí hráči hrají hokej jako své zaměstnání. Když nemají disciplínu, o zaměstnání přijdou. I u nich jsou ale určité výkyvy. Trenéři se potýkají s nekázní, když chlapi neudrží nervy na uzdě a nechovají se tak, jak by měli. Určitě je ale rozdíl mezi dětmi, které hrají ze zájmu, a dospělými, které hokej živí.

Jak poznáte hokejové talenty?

Talent se u kluků projeví zhruba kolem věku deseti až dvanácti let. Tehdy můžeme i říct, kdo vypadá nadějně. Je to ale dost ošidné. Potom totiž nastupuje věk, kdy kluci začínají poznávat i jiné taje života. Pak záleží na rodičích, jestli je podrží, a také jestli kluk sám má vůli nejít na diskotéku a nešidit trénování. Ve dvaceti letech je další hranice, kdy se mnoho hráčů v hokeji neuplatní. Řada mých odchovanců hraje dál jen pro zábavu. Talent je bezesporu důležitý, ale podstatná je i píle. Když se sejde talent a píle, vyroste z kluka profesionální hokejista.

Klíčová slova: Lubomír Strnad, Kometa, Brno, hokej, trénink, mládež

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.