22.03.2014 11:04


Hokej bez bruslí a na modré trávě – to je pozemní hokej

Autor: Doležalová Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Magdalena Raková se pozemnímu hokeji věnuje už od svých devíti let. Čas si na něj našla i po nástupu na vysokou školu, ba co víc – začala dokonce trénovat děti. V České republice je pozemní hokej téměř neznámým sportem, i když za hranicemi našeho státu tomu tak není.

Jak byste obecně představila pozemní hokej?

Je to kolektivní sport. Hraje se na zmenšeném fotbalovém hřišti. Sestava je taky jako ve fotbale – deset plus gólman. Hraje se s hokejkou, která se používá jen na jednu stranu, a to doprava kvůli bezpečnosti. Hokejka má dvě strany – kulatou a plochou, přičemž se hraje tou plochou stranou. Používáme balónky z tvrzeného plastu. Potom má pozemní hokej specifická pravidla, jako odkud platí gól a co všechno jsou fauly.

 

Liší se ta pravidla nějak zásadně od normálního ledního hokeje?

V ledním hokeji mohou používat hokejky na jednu i druhou stranu. Také mohou hrát nohou, což my nemůžeme, to je faul. A také v tom ledním hokeji platí gól přes celé hřiště, v pozemním hokeji platí gól jen z vymezeného území u branky, tedy ze střeleckého kruhu.

Jak vypadá zápas? Je něčím specifický?

Hrací doba zápasu je dvakrát 35 minut. Poločas trvá deset minut. Na hřišti jsou dva rozhodčí. Můžeme střídat, kolikrát chceme, není to jako ve fotbale. A pak samozřejmě běháme místo bruslení.

 

Jak moc se v České republice hraje pozemní hokej?

Není to tady tak rozšířený sport. Většinou, když někomu řeknu, že hraju a trénuju pozemní hokej, tak se mě všichni ptají co to je, jak se to hraje a že jim to musím ukázat.

 

V zahraničí se to liší?

Určitě. Jinde je to opravdu rozšířený a populární sport.

 

Jaké soutěže se u nás pořádají v pozemním hokeji?

Celoročně se hraje liga, ta je u nás rozdělená na extraligu a první ligu, jak u žen, tak u mužů. V mužské extralize hraje devět týmů, v té první pak týmů sedm. U žen je to pět týmů v extralize a čtyři týmy v té nižší lize. Akorát že v té první lize hrají většinou béčkové skupiny těch extraligových týmů. Na zápasy se jezdí skoro každý týden, to platí u těch seniorských soutěží. Ale i dorostenci a dorostenky hrají celosezónní soutěž. Žáčci a přípravky mají většinou pouze turnaje.

 

Kolik je u nás celkově klubů? Kolik lidí tu hraje pozemní hokej?

Všechno se to orientuje na Prahu. Tam je asi šest týmů. A pak jsou tu okrajové, třeba jeden v Hradci Králové, i v Brně je jeden tým, tam teda mají jen tým chlapů a jezdí pouze na halové zápasy. V Rakovníku je další tým, tam je to celkem populární sport, mají širokou základnu. Vím, že v Plzni je klub, v Mnichovicích u Prahy a také v Českých Budějovicích.

 

Pozemní hokej dělí na halový a venkovní. Liší se od sebe?

Ano, jsou tam rozdíly. Mají jiná pravidla. V hale je hřiště ohraničeno mantinely, hraje se pouze po zemi s trochu užší hokejkou, i balonek má jinou hmotnost než ten na venkovní hru. Nesmí se hrát nahoru, to jedině v kruhu na gólmana, jinak by to byla nebezpečná hra. Venku se normálně hrají vysoké balóny, hřiště není ohraničeno mantinely, takže míček může jít do autu.

 

Jak moc hrají pozemní hokej holky? A proč by ho měly hrát?

Já si myslím, že je to dobrá atletická příprava na cokoliv jiného. Je potřeba umět v podstatě úplně všechno. Holky hokej hrají rozhodně míň než kluci. To už je vidět na těch soutěžích, jak jsem říkala. Zvláštností je to, že holky nehrají pozemní hokej v trenýrkách, ale nosí sukýnky. To každopádně ocení muži.

Kdy myslíte, že je ideální, aby děti začaly hokej hrát?

Docela brzo. Včera jsem přišla na trénink a běhaly tam opravdu malé děti, tak asi čtyřleté. Od těch pěti let bych neváhala a klidně je přihlásila.

 

A vy trénujete takhle malé děti?

Trénovala jsem teď o něco starší děti. Byla to druhá až pátá třída. Moc to neuměly, protože to byl jen takový sportovní kroužek při základní škole. Ty děti o tom v životě neslyšely, tak jsme jim dali hokejky a zkoušeli jsme je to naučit.

 

Jak vypadá obyčejný trénink?

Nejdříve se rozcvičíme, následuje atletická příprava – nějaké sprinty a běhy. Potom si vezmeme hokejky, chrániče a balónky a trochu se rozpinkáme, nahráváme si. Mezitím se ustrojí gólmani. Pak chvíli střílíme na ně, aby se trochu zahřáli a rozchytali. Tréninky se snažíme dělat pestré.

 

Jak často potřebujete trénovat?

Trénink máme dvakrát týdně a jednou za ten týden sem za námi do Hradce Králové přijede svazový trenér z Centra nadané mládeže, tam většinou chodí dorostenci do jednadvaceti let. Je to pro ty talentované, potom si z nich trenéři vybírají adepty do reprezentace.

 

Hraje se pozemní hokej na Olympijských hrách?

Ano, hraje. Ženský tým v roce 1980 přivezl z Moskvy stříbrné medaile. Před dvěma lety měl tým mužů šanci dostat se na olympiádu v Londýně, jeli kvůli tomu na kvalifikaci do Japonska, bohužel se jim to ale nevydařilo tak, jak očekávali.

 

Jaké země se drží na špičce v tomto sportu?

Určitě Německo, ti jsou čtyřnásobní olympijští vítězové. Světoví haloví šampioni jsou také Němci. Stříbrná místa obsazují většinou Nizozemci. Výborní jsou také Australané. Na špici se teď také derou Belgičané, takový černý kůň pozemního hokeje. Velmi dobrá je také Anglie. V ženách určitě Nizozemí, nazvala bych je vlakem, který všechny přejede.

 

Jak byste někoho nalákala, aby šel hrát pozemní hokej?

Co se týče Hradce Králové, tak bych lákala na nový areál, který je nejnovější a nejkvalitnější v České republice. Určitě máme nejkvalitnější trávu, je modrá, což je taková zvláštnost. Kvalitou se zcela jistě vyrovná hřištím na olympijských hrách v Londýně.

 

 

Magdalena Raková

Narodila se 13. února 1993 v Hradci Králové, kde žije celý svůj život. Má dva sourozence, starší sestru Elišku a dvojče - bratra Vítka. S ním také začínala hrát pozemní hokej. Přihlásili je rodiče a oba u něho vydrželi až dodnes. Poté, co Magdalena úspěšně dokončila Biskupské gymnázium Bohuslava Balbína v Hradci Králové, nastoupila na Technickou univerzitu v Liberci, kde už druhým rokem studuje pedagogiku volného času.

Klíčová slova: pozemní hokej, rozhovor

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.