13.05.2015 18:55


Hluk, ale dobrá nálada. Fanzóna žije hokejem

Autor: Bulánková Veronika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Milovníci hokeje, kteří si nestihli koupit lístek na mistrovství světa, nemusejí smutnit. V oficiální fanzóně si mohou spolu s ostatními nadšenci užít strhující atmosféru, jaká byla i při pátečním utkání českého týmu s Rakouskem.

Praha – Do začátku duelu mezi Českou republikou a Rakouskem zbývá několik hodin, ale prostor před O2 arenou v Praze začínají zaplňovat červeno-modro-bíle odění fanoušci. Hemží se to tu zvučnými jmény jako Jágr, Hašek nebo Růžička. Nápis nad pokladnami nekompromisně hlásí, že vstupenky na dnešní zápas jsou vyprodané. Někteří Fanoušci podporují české hokejisty.příchozí se s tím odmítají smířit. „Je šance, že bychom se ještě dostali dovnitř?“ ptá se tatínek s malým chlapcem pokladní. Žena za přepážkou krčí rameny: „Včera se před útkáním uvolnila technická rezerva, zaručit vám to však nemohu.“ Její výrok vzbuzuje v čekajících poslední naděje. Hodinová ručička pomalu, ale jistě ukrajuje minuty a nápis zůstává neměnný.

Velmi brzy se objevují první překupníci. Příliš úspěšní nejsou, protože vstupenky prodávají za mnohonásobně vyšší ceny. „Sháníte lístek?“ oslovuje jeden z nich mladíka stojícího zhruba uprostřed řady. „Potřeboval bych dva, pro sebe a pro přítelkyni,“ odpovídá mladý muž. Překupník požaduje za dvě místa čtyři tisíce korun, ale taková částka je příliš vysoká a z dohody nakonec sejde.

Pět minut před úvodním buly utkání už nikdo nedoufá. Je jasné, že i tentokrát je O2 arena nabitá k prasknutí. Na poslední chvíli se neúspěšní zájemci o vstupenky přesouvají před velké projekční plátno v centru fanzóny, která je jen pár metrů od sportovní haly. Tam jsou připraveny podpořit český tým stovky diváků. Občas se davem prodere skupinka Rakušanů, Švédů či Lotyšů, ale převaha domácích je patrná na první pohled i poslech.

Klidné místo ve fanzóně neexistuje. „Jste tadyyy?“ burcuje moderátor diváky k aktivitě. Fanoušci sborově souhlasí. „Kdo neskáče, není Čech. Hop, hop, hop,“ skandují všichni a masa se dává do pohybu. Na atmosféře nic nemění ani skutečnost, že prvního gólu se český tým dočkal až ve druhé třetině. „Branku vstřelil hráč s číslem dvacet tři! Ondřejjj…“ křičí moderátor. „Němeeec!“ doplňují přihlížející jméno hrdiny, který otevřel skóre.

Zápas skončil, ale zábava v duchu oslav čtyřgólového vítězství pokračuje. Mezi přítomné zavítali i oficiální maskoti letošního šampionátu. Nadšené z nich nejsou jen děti, ale také dospělí. „Hej, Bobe a Bobku, tady jsem! Můžu se s vámi vyfotit?“ ozývá se ze všech stran. Pobavit fanoušky přitančily přímo ze stadionu také roztleskávačky. Ostatní se k nim nadšeně přidávají a za své taneční kreace dostávají na památku dresy s logem jednoho z hlavních sponzorů turnaje.

Pořadatelé mistrovství připravili před sportovní halou bohatý doprovodný program. Dle délky fronty je nejpopulárnější aktivitou střílení na automatického brankáře. Kdo trefí branku minimálně čtyřikrát, odnese si domů zeleno-černý dres. Úspěšných ale mnoho není, málokomu se podaří gólmana překonat. „Měl jsi to dát do levého horního rohu,“ zkušeně komentuje asi šestiletý chlapec snažení svého tatínka. Poměřit síly mohou příchozí i v tom, kdo dokáže nejhlasitěji podpořit domácí hokejisty. „Pojďte si zakřičet a vyhrajte něco na zub,“ vyvolává dívka s mikrofonem. Jeden odvážlivec zkouší štěstí. „Váš výsledek je devětadvacet,“ oznamuje asistentka počet dosažených decibelů. Na výhru hodnota bohužel nestačí.

Přestože většina fandů přípravu nepodcenila a téměř každý je vybaven dresem či vlajkou, zájemci si mohou rozšířit sbírku fanouškovských propriet v oficiálním obchodě mistrovství. Výběr je pestrý, od čepic a mávátek až po miniatury Boba a Bobka, ale ceny už tak příznivé nejsou. Ti, kteří si přece jen chtějí ještě trochu vyšperkovat svůj úbor, aniž by utráceli peníze, mohou zdarma získat vlajky, papírové helmy a barvy na obličej. Hostesky mají plné ruce práce. „Nakreslíte mi, prosím, vlaječku na tvář,“ ptá se malá fanynka.

Nechybí ani stánky, kde se mohou přítomní občerstvit a svlažit hrdla po hlasité podpoře hokejistů. Pivo teče proudem, ale dát šedesát korun za gulášovou polévku si zejména chudší studenti dobře rozmyslí. „Docela nálož,“ komentuje jeden z nich cenovou politiku stánkařů. To je i důvod, proč v přestávkách mezi třetinami proudí davy lidí do blízkého obchodního centra. Posílit se tam mohou v podstatně levnějších fast foodech a ani se nemusí bát, že nestihnou začátek další třetiny. Přímo na střeše Galerie Harfa visí další promítací plátno.

Případným nepokojům v okolí stadionu jsou připraveni zamezit policisté. Jejich zásah není potřeba, fanoušci jsou sice hluční, ale slušní. Ve fanzóně tvoří každý den od deseti hodin do půlnoci jednu velkou hokejovou rodinu.

Klíčová slova: fanzóna, hokej, fanoušci

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.