30.04.2014 15:37


Hluboce zakořeněné šmíráctví

Autor: Jílková Gita | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Už několik let jsem milovnicí českých a slovenských reality show. Jsem královnou pokleslé zábavy, která si nenechá ujít jediný díl. Když se kterákoli z mých oblíbených relací nachýlí ke konci, cítím pár dní v duši smutek a prázdno.

„Ahoj, jmenuji se Gita.“ „Ahoj Gito.“ „Jsem závislá na sledování reality show a dnes jsem to poprvé vyslovila nahlas.“ Přesně tak si představuji svoji první návštěvu skupiny anonymních šmíráků, pokud by taková existovala.  Reality show jsou mou vášní už několik let. Moje závislost začala recesistickým sledováním první řady pořadu Mami, ožeň mě!, která brzo vyústila v posedlost. Viděla jsem všechny řady show Farmář hledá ženu české i slovenské verze, obě řady Mami, ožeň mě!, všechny díly Hotelu Paradise, slovenské Extrémné rodiny a mnoho dalších. Zamilovala jsem si i docusoapy České televize. Ptáčata, Čtyři v tom, Navždy svoji a tak dále od začátku do konce. Pokud některého z hrdinů potkám na ulici, mám neskutečnou chuť požádat ho o autogram. Bohužel jsem vždycky nervózní, roztřesená, rudá až po kořínky vlasů a nikdy se neodhodlám.Gita Jílková

Naučila jsem sledovat své oblíbené televizní relace i mé nejbližší okolí. Pokud si přítel, rodina či kamarádi nechají uniknout nějaký díl a potřebují se dostat zpět do obrazu nebo jsou rozhořčeni chováním aktérů a chtějí situaci analyzovat, kontaktují mě jako osobu nejpovolanější. A bez zbytečných řečí zapínají v příslušný čas televizi. Protože vědí, jak moc bych byla nešťastná, kdyby se se mnou dohadovali o ovladač. A že bych jim dost možná byla schopná ošklivě ublížit. Když se dívám na poslední díl kterékoli reality show, mám pocit, jako bych ztrácela členy rodiny. Skrze obrazovku se mi všechny účastníky podaří dokonale poznat a vcítit se do nich. Proto ve mně náhlé zpřetrhání vazeb vyvolává smutek.

Nedávno vysílaný dokument Dělníci Bulváru Víta Klusáka mě ale donutil k zamyšlení. Zařadil by mě Pavel Novotný k té „stupidní mase a lidskému póvlu“, pro který píše? Je moje záliba špatná a přiživují se na ní ti, které pronásledují mediálně známé pseudohvězdičky a ničí jim životy? Bulvár sice nečtu a svoji hloupou zálibu se snažím vyvážit četbou publicistických textů v Hospodářských novinách, přesto má šmíráctví bulváru k reality show hodně blízko.

Ať je pravda kde chce, svoje počínání jsem si sama před sebou dokázala obhájit. Šmíráctví je podle mého názoru v lidech hluboce zakořeněno. Touha po očku sledovat a soudit ostatní je silná, skoro jako základní lidské pudy a instinkty. Jednoho ke sledování žene žízeň po silném lidském příběhu, druhého touha ověřit si, že existují lidé, kteří jsou mnohem zoufalejší, než je on sám. Této touhy využívají exhibicionisté, kteří se v televizních show snaží seznámit s novým partnerem nebo ukázat svůj bizarní styl života. Ať jde v show o cokoli, není to podstatné. Důležité je hlavně ukázat se v televizi! A co si budeme nalhávat, bez finanční kompenzace televizní štáb z jejich obydlí také jistě neodjede.

Někteří jedinci se snaží zviditelnit tak moc, že se přihlásí do té samé show několikrát po sobě. Díky lidem jako jsem já je sledovanost podobných pořadů pořád vysoká a aktérům reality show se daří dostat se do povědomí čím dál širšího okruhu lidí. To je jistě jejich hlavním snem a cílem. Já pomáhám skrze svoji vášeň plnit sny jiných lidí. A to je jistě záslužná činnost, o které by se většině mých vrstevníků mohlo jen zdát.

Klíčová slova: reality show, televize, závislost

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.