08.05.2012 09:53


Hledám brigádu při studiu. Značka dlouhodobě

Autor: Magdaléna Daňková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Opustit rodné hnízdo pro studium v jiném městě má kromě nesporných výhod studentského života také své negativní stránky – finance. Některým rodiče posílají na účet každý měsíc finanční obnos, se kterým musí vyjít. Jiní se spoléhají na nabídku trhu práce a své síly. Dosáhnout finanční nezávislosti a najít si perspektivní brigádu se však mnohdy zdá jako nadlidský úkol.

Brigádu jsem začala shánět po začátečních aklimatizačních týdnech prvního semestru v Brně. Poštěstilo se a půl roku jsem docházela jednou týdně na sedmihodinovou směnu do pohybového studia v centru, pracovala jsem jako recepční. Zaměstnavatel byl solidní, zákazníci až na výjimky taky a plat slušný. Před prázdninami jsem však své klidné místo opustila, abych si během léta vydělala o něco více peněz. Představa, že najít si brigádu ve druhém největším městě republiky nebude problém, se ukázala jako mylná.

Každodenní prohlížení inzerátů na internetu a jejich selektování na nevyhovující, možná vyhovující a nedosažitelné připomínala hledání jehly v kupce sena. Ankety, prodejci, call centra, rozdávání letáků nebo oslovování lidí na ulici skryté za názvem obchodní zástupce. Když už se jednou za čas objevila lepší pozice, nastala druhá fáze - rozesílání desítek e-mailů s životopisy a čekání na odpovědi. Nepřišly, celé tři měsíce.

Autorka textu Magdaléna Daňková. Foto: Eva Krejčí

Na podzim jsem se proto rozhodla zvolit jinou strategii a po práci na částečný úvazek jsem pátrala v terénu, s životopisy v ruce. Ačkoliv někteří zaměstnavatelé občas vyvěsí inzerát do vitríny či na dveře, mnozí si schovávají místečka pro své známé. V duchu přísloví líná huba, holé neštěstí jsem se osmělila a chodila se ptát přímo do obchodů a restaurací. Magickou větu „my se vám ozveme“ vyslovil skoro každý. Ozvala se ani ne polovina. U výběrového řízení na prodavačku jsem bohužel neuspěla. Neměla jsem totiž dostatečnou kvalifikaci, místo mě vybrali čerstvou absolventku učiliště.

Rezignace na post prodavačky mne dovedla k hledání práce v oboru. V současnosti je naštěstí čím dál častější starost univerzit o uplatnění jejich studentů na pracovním trhu. Masarykova univerzita zveřejňuje pracovní inzeráty na vývěsce v informačním systému, ale také prostřednictvím stránek jednotlivých kateder. Nabízí krátkodobé výpomoci, placené či častěji neplacené stáže nebo práci pro absolventy. Jednu takovou dobrovolnou stáž jsem si našla i já. Psaní pro studentský portál sice nepřináší peníze, zato jsem poznala spoustu nových lidí a dostala se na místa, která bych jako prodavačka v jednom z obchodních řetězců zcela jistě nikdy nenavštívila.

Na letošní prázdniny jsem zvolila zase o něco drzejší strategii hledání vhodné brigády. Vybraným institucím posílám životopis i s motivačním dopisem. Zkusit se má totiž všechno. Pokud mi na mé e-maily vůbec odpověděli, mnozí zástupci oněch firem vyslovili zájem o to, abych u nich pracovala nejlépe zadarmo.  Doba je zkrátka zlá a šetřit se musí.

Když teď slyším od někoho ve svém okolí, že pustí svou dobře placenou brigádu v rodném městě, vždyť tady v Brně hned něco najde, snažím se mu to vymluvit. Najít si dobrou brigádu ke studiu je totiž mnohdy víc o štěstí než snaze hledat. Teď mne omluvte, spěchám na další pohovor.

Klíčová slova: brigády při studiu, studentský život, pracovní inzeráty

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.