23.10.2014 17:29


Hlavně ne mainstream, přeje Radiu R moderátorka Magdaléna Fajtová

Autor: Zuzana Richtrová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jediné studentské rádio v Česku, působící na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, slaví letos šesté narozeniny. Jmenuje se Radio R a denně si ho naladí až pět set posluchačů. O jejich zábavu se od pondělí do neděle stará tým více než sto osmdesáti lidí převážně z řad studentů. Dva roky je součástí redakce pořadů zvaných Odposlech i studentka žurnalistiky Magdalena Fajtová.

Studentské rádio, působící na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, slaví letos již šesté narozeniny. Jmenuje se Rádio R a denně si ho naladí až pět set posluchačů. O jejich zábavu se od pondělí do neděle stará tým více než sto osmdesáti lidí, převážně z řad studentů. Dva roky je součástí redakce Odposlechu i studentka žurnalistiky Magdalena Fajtová.

Audio

    Magdaléna Fajtová popisuje, co jí přineslo působení v Radiu R.
         
    Autor:

Na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity už šest let funguje studentské rádio Radio R. Dva roky má na této stanici pořad i dvacetiletá Magdaléna Fajtová. Konkurz pro ni měl být jen zpestřením večera, teď už vidí v rozhlasu svou budoucnost.

Magdaléna Fajtová moderuje Odposlech ve studiu Radia R. Fotot: Zuzana Richtrová

Kdy jste poprvé slyšela o Radiu R?
Bylo to na první přednášce Úvodu do žurnalistiky. Rádio přišli prezentovat dva jeho členové a pozvali nás na konkurz.

Proč jste se rozhodla na konkurz jít?
Lákala mě možnost pracovat v rádiu a zrovna jsem ten večer měla volno, tak jsem si řekla, proč to nezkusit?

Co se na konkurzu dělo?
Pozvali si mě do nahrávacího studia, kde mě nejdříve vyzvali, abych o sobě něco řekla. Potom jsme zkoušeli rozhovor a četbu textu na mikrofon, aby zjistili, jak na tom jsem s hlasovým projevem.

Měla jste už nějakou dřívější zkušenost s moderováním?
Moderovala jsem ples gymnázia, kde jsem studovala, a také koncert mladých houslistů Základní umělecké školy v Opavě. Předchozí rozhlasovou zkušenost jsem však neměla.

Směřovala jste k rozhlasu, už když jste se hlásila ke studiu žurnalistiky?
Vůbec ne! Naopak jsem se chtěla orientovat na tisk, ale díky zkušenostem z Radia R už teď směřuji především k rozhlasové tvorbě.

Co vás na moderování nejvíc překvapilo?
Překvapila jsem sebe samu, protože jsem nečekala, že moderování bude tak zábavné a půjde mi tak snadno.

Máte přeci jen někdy trému?
Zpočátku jsem trochu trému měla, ale v rádiu je to jiné než při moderování velké akce. Posluchači nejsou vidět. Teď už proto nejsem nervózní vůbec.

Stal se vám někdy při moderování nějaký trapas?
Jednou jsme s kolegyní Kateřinou Veselou četly zprávy o dronu na snímkování krajiny, který spadl na městský hřbitov. Ta situace nám přišla tak komická, že jsme se od srdce zasmály, a zprávy tím pádem už bohužel nedokončily.

Jaký byl váš nejzajímavější host ve studiu?
Zmínila bych brněnskou kapelu Ňuňu a pražský projekt Posthudba. Minulý týden jsme v pořadu měli Dana Bártu. S ním jsem bohužel rozhovor nedělala já, musel mě zastoupit kolega Jakub Pacner.

Jak funguje taková redakce Odposlechu?
Vysíláme každý den od desíti do čtyř, vždy po třech dvouhodinových blocích. Redakce má dva vedoucí, Miroslava Jurčíka a Jakuba Pacnera, kteří vedou tým přibližně pětadvaceti lidí. Program si vybíráme každý sám, ale jednou za čas je tematický týden, kdy se všechny pořady věnují jedné problematice. Programové struktury pořadů se potom řeší na poradách vedoucích všech redakcí.

Kdo z vaší dvojice připravuje témata na vysílání?
Většinou se domluvíme na hlavním tématu, o kterém se bavíme první hodinu, a zbytek času věnujeme pravidelným rubrikám, například Práskni na sebe, Odposlechnuto v šalině nebo Improvizační rubrice, která zahrnuje další minipořady jako Meditační pětiminutovka nebo gurmánské okénko Kuře na zelí.

Jaké jsou ohlasy od posluchačů?
Ohlasy jsou většinou pozitivní, posluchači píší buď na facebookovou stránku rádia, nebo dostáváme zpětnou vazbu při osobním kontaktu.

A nějaké negativní ohlasy?
Negativní ohlasy jsem měla doposud jednou. Vysílala jsem sama, kolegyně Kateřina byla nemocná. Já se pokoušela ji nahradit sebou, takže jsem tento díl Odposlechu nazvala Schizofrenní odposlech s Majdou a Kačkou. Fanoušci mi ale psali na facebooku a ptali se, co to mám ve vysílání za hrozného hosta.

Máte ohlasy i od posluchačů mimo Masarykovu univerzitu?
Máme, zejména díky tomu, že část posluchačů tvoří přátelé či rodina. Tyto ohlasy jsou ale téměř vždy pozitivní.

Co se za dva roky vašeho působení v rádiu změnilo?
Především jsem dostala další funkci. Dělám teď s kolegyní Petrou Bielákovou reklamu Radiu R. Náplní naší práce je zajistit, aby rádio bylo vidět a slyšet. Staráme se o propagaci pořadů, organizací, se kterými spolupracujeme, a také o informovanost všech členů rádia.

Co byste popřála rádiu k narozeninám, které letos slaví?
Přeji mu, ať stále baví posluchače, plní se novými členy a ať nespadne do mainstreamu a zůstává dále alternativním studentským médiem.

 

Medailon: 
Magdaléna Fajtová se narodila 6. března 1994 v Opavě. Po studiu na Mendelově gymnáziu v Opavě začala studovat obory Mediální studia a žurnalistika a Sociální antropologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Kromě moderování na Radiu R je i externí členkou studentské televize Masarykovy univerzity Muni Tv. Často moderuje i společenské akce, nyní ji čeká Reprezentační ples Filozofické fakulty Masarykovy univerzity a Ples studentů Masarykovy univerzity. 

 

Rozhovor si můžete přečíst také na stisk.blog.idnes.cz.

Klíčová slova: Radio R, moderátorka, narozeniny

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.