05.04.2013 19:40

Házená: Češi porazili německý výběr a jsou o krok blíž mistrovství Evropy

Autor: Blanka Sedláková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Hráči české házenkářské reprezentace včera zvítězili nad německým výběrem 24:22 a připsali si tak další cenné body v kvalifikaci na EURO 2014. Třetí kolo kvalifikačních zápasů pouze upevnilo pozice týmů ve skupině, Němci zůstávají na nepostupovém třetím místě, Češi se čtyřmi body drží druhou příčku za Černou Horou. Další česko-německý střet čeká hráče už tuto neděli. „Je to pro mě sladká výhra, jsem pyšný na svůj tým. Cítím z toho taky trochu vlastenectví,“ řekl kapitán reprezentace Filip Jícha.

Přehrát audio

Audio

Autor: Blanka Sedláková

Brno – Čeští házenkáři včera vybojovali vítězství v důležitém zápasu proti Německu. Skoro polovinu bodů z výsledného skóre 24:22 nastřílel kapitán reprezentace Filip Jícha a potvrdil svou pozici české jedničky. Poražení Němci odjeli z brněnské haly bez bodu a bojovat o poslední naději na účast na mistrovství Evropy 2014 budou už tuto neděli na domácím hřišti opět proti českému výběru. Velký díl na výhře má brankář Štochl, který zářil hlavně v druhém poločasu. Další hvězdou v červeném, která dopomohla k úspěchu, byl Martin Stržínek.

Favorizovaní Němci, kteří na loňském mistrovství světa obsadili pátou příčku, se do zápasu vrhli s vervou. První poločas byl převážně v jejich režii a Češi pouze udržovali co nejmenší bodový rozdíl. Bleskový německý útok si v prvních třech minutách vytvořil třígólový náskok zejména díky Christophersenovi. Český tým se ale stihl chytit rozjetých Němců a po akcích Stržínka, Juříčka a Jíchy se dotáhl.

První žlutou kartu chorvatský rozhodčí ukázal ve čtrnácté minutě Horákovi, který o chvíli později dostal i dvouminutový trest za zákrok proti Wienckovi. Ten stejně dokázal prostřelit Štochla a Němci opět vedli o dvojnásobek bodů. Po vlažném začátku českých hráčů, kdy chybovala obrana a chyběly góly, se druhá půle prvního poločasu začala obracet k lepšímu. Po dvou brankách v řadě z rukou Filipa Jíchy se červený tým opět pověsil Němcům na paty. Diváci odměnili bouřlivými ovacemi Štochlův perfektní zákrok a tým se vyhoupl zpět do akce. Němci měli potíže proniknout zpevněnou českou obranou. Po sražení Juříčka, který musel být ošetřen zdravotníky a odkulhal na lavičku, dorovnal skóre Jícha na 10:10 těsně před koncem první třicetiminutové části zápasu. Nezastavitelný Jícha se postaral celkem o sedm bodů z deseti a do šaten mohl odcházet spokojen.

Druhý poločas otevřel český tým. Štochlovy mistrovské kousky v bráně a rozjetý útok vedly k odskočení na tříbodový rozdíl. O skvělé vkročení do druhé části utkání se postarala obě česká křídla, Hrstka a Sobol. Němci se nezmohli na sebemenší odpor a trvalo dlouhé minuty, než se jim konečně podařilo proniknout českou obrannou linií a zdolat Štochla.

Z hřiště odešel Jícha, který poutal většinu pozornosti jak Němců, tak publika. „Projevila se únava jako už v osmé minutě prvního poločasu. Měli jsme domluvu, že si řekne sám, kdyby se něco podobného opakovalo. Tak došlo k výměně a myslím, že to fungovalo,“ vysvětlil posléze stažení Jíchy z hřiště trenér Vladimír Haber. Nečekaně to byl zásadní moment. Následovala šňůra Bečvář, Horák, Stržínek, Juříček a Němcům najednou chybělo pět bodů a trenér Heuberger si vybral první time-out.

Tribuny zaplněné diváky do posledního místa vřely a fanoušci v červeném pečlivě obdarovávali německý výběr pískáním a bučením, kdykoliv se dostal k míči. Němci byli pod velkým tlakem a vlastní chyby jim na klidu nepřidávaly. Na konci čtrnácté minuty zamířil mimo hřiště Haaß, odpykat si dvouminutový trest následovaný vyloučením do konce zápasu za hrubý faul na Bečváře. Haaß byl jediný, kdo dostal v tomto utkání červenou kartu. V polovině druhého poločasu si Češi vytvořili největší bodový náskok sedmi branek, ale zkušení Němci se dali nakonec dohromady a i přes skvělý výkon Štochla začali zpátky stahovat. Hlavní hrozbu stále viděli v Jíchovi, na kterého nasadili osobní obranu. To sice vytvořilo prostor pro ostatní, ale nedařilo se zakončit.

V posledních minutách Weinhold zdramatizoval situaci, když šikovně obešel bezkonkurenčního Štochla a snížil na 23:22. Ačkoliv se do útoku vložil i německý brankář, nikomu už se nepodařilo ukrást Čechům vítězství. Jícha famózně zakončil svým desátým gólem a uzavřel skóre na konečných 24:22.

Čeští hráči si potvrdili, že se dá hrát s Německem i že se dá hrát bez Jíchy.  Fakt, že v druhém poločase na sebe poutal osobní obranu a zaměstnával hráče ve středu hřiště, otevřelo prostor pro ostatní. Potvrzuje to jak kouč Haber, tak i Martin Stržínek, který díky tomu získal množství gólových příležitostí a jehož výkon vyzdvihl i brankář Štochl. Stržínek, který hraje tuzemskou extraligu měl výhodné postavení, soupeři ho neznají a nedokážou číst jeho hru. Jinak je tomu například u Jíchy, jenž dlouhodobě působí v Německu. „Dostal jsem více prostoru, a tak jsem střílel branky. Určitě bylo poznat, že mě gólman nezná. Částečně mě podcenili, moje jméno je v Evropě naprosto neznámé,“ řekl Stržínek.

Podle kouče Habera se obměněná sestava vyplatila. „Dali jsme si cíl kromě postutpu i omladit tým, co se dnešním utkáním osvědčilo. S hráči na křídlech můžeme být mimořádně spokojení. To ale neznamená, že starší hráči jako Nocar a Filip Jícha jsou nepoužitelní pro reprezentaci,“ uvedl.

Ačkoliv měl Jícha dvakrát problémy a nezvládal se vypořádat s fyzickou zátěží, o vítězství se zasloužil velkou měrou, a to nejen deseti vstřelenými brankami. V druhé půli na něj Němci nasadili osobní obranu, což jim ale přineslo pouze méně koncentrace a dali možnost dalším českým hráčům prosadit se. „Osobák mě překvapil. Nevytahoval jsem je schválně do půlky hřiště, to oni sami. Německá obrana by se mnou šla i na záchod,“ řekl Jícha po zápase.

ME házená 2014: Kvalifikační skupina 2

Zápasy Výhry Remízy Prohry Skóre Body
Černá Hora 3 3 0 0 83:77 6
Česká republika 3 2 0 1 73:67 4
Německo 3 1 0 2 79:82 2
Izrael 3 0 0 3 77:86 0

Klíčová slova: házená, česká reprezentace, německá reprezentace, mistrovství Evropy, kvalifikace, Jícha