08.03.2020 23:09


Grand Prix Brno v moderní gymnastice se zúčastnily i gymnastky nominované na olympiádu v Tokiu

Autor: Tereza Holišová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Už po patnácté letos Brno hostilo jeden z nejprestižnějších závodů v moderní gymnastice. Téměř všem kategoriím dominovaly Ukrajinky, celkovou vítězkou se mezi seniorkami stala Alina Harnasko z Běloruska. Juniorský Tart Cup ovládla Bulharka Dina Agiševa. 

Vyhlášení seniorek v kategorii s obručí. Foto: Tereza Holišová

Brno – Grand Prix Brno 2020 v moderní gymnastice odstartovala tento pátek v Městské hale Vodova. Aby se gymnastky probojovaly do neděleního finále, musely projít pátečním a sobotním kvalifikačním kolem. Nejdříve o postup bojovaly juniorky, seniorky se o něj popraly v sobotu. Finální kola obou skupin se uskutečnila v neděli společně se závěrečnou galashow.

Soutěžilo se hned ve čtyřech kategoriích, a to obruč, míč, kužely a stuha. V kategorii s obručí získala zlatou medaili Alina Harnasko, vítězství s míčem vybojovala Ukrajinka Vlada Nikolchenko. S kužely a stuhou zvítězila Boryana Kaleyn z Bulharska, která se zároveň stala absolutní vítězkou Grand Prix Brno. V juniorském Tart Cupu ovládla Dina Agiševa téměř všechny kategorie kromě disciplíny s kuželem, ve které si zlatou medaili odnesla Ukrajinka Snizhana Oschipko.

Česká gymnastka Alina Chamzina obsadila desáté místo v celkovém žebříčku seniorek. Další českou reprezentantkou byla na třináctém místě Denisa Štěpánková. V juniorském Tart Cupu skončily Češky těsně za sebou, Isabela Hortová na místě jedenáctém a hned za ní Anita Lencová. „S juniorkami jsem celkem spokojená, se seniorkami se soustředíme spíše na druhou nominaci na olympiádu a mistroství Evropy za dva měsíce,“ komentovala výkony českých reprezentantek manažerka pořádajícího oddílu SK Tart Moravská Slavia Brno Blanka Mlejnková.

V letošním roce bylo Brno spolu s dalšími světovými metropolemi vybráno jako hostitelské město prestižních závodů již po patnácté. „Seriál těchto soutěží začal v Moskvě, třetí zastávkou je Brno. Příští týden se závody měly konat v Marbelle, ty byly kvůli současné situaci zrušeny. Dále se mělo pokračovat v Paříži, akce se ale kvůli koronaviru také nekoná. Poslední finále Grand Prix by se mělo uskutečnit v Tel Avivu v červnu,“ uvedla Mlejnková.

Na závody přijely gymnastky z šestnácti zemí. Soutěží se účastnily dokonce světové medailistky a olympioničky. „Jsem velice ráda, že se zúčastnily gymnastky nominované na olympiádu v Tokiu, tedy Evita Griskenas, Vlada Nikolchenko, Khrystyna Pohranychna a Boryana Kaleyn. Sportovní výkony byly opravdu úžasné. Myslím, že jsme to organizačně zvládli i letos,“ dodala Mlejnková.  

„Každoročně sem chodím podpořit své kamarádky z oddílu. Pomáhám jim s přípravami a snažím se je povzbudit k co nejlepšímu výkonu. Vím, že je konkurence velká, ale věřím, že české holky podají ty nejlepší výkony,“ řekla jedna z návštěvnic Sára Sedláčková.

Podle pravidel Grand Prix bývá každoročně součástí také galashow. Ta má v Brně specifikum, které v žádné jiné zemi nelze najít. Brněnská galashow má vždy svoje hlavní téma. Předchozí ročníky autoři věnovali městu Brnu a jeho významným osobnostem, v roce 2018 byla show zaměřená na oslavu sta let od založení Československa. Letos se organizátoři rozhodli jako hlavní téma zvolit olympiádu v Tokiu. 

Klíčová slova: Grand Prix, Tart Cup, gymnastika, Brno, moderní gymnastika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Nicole Feberová | 09. 03. 2020, 12:57
Krásně napsaný článek. Obsah je velice zajímavý.