12.04.2014 19:22


Gramofonové desky - trend, nebo budoucnost hudebního průmyslu?

Autor: Peřinová Karolína | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Klasické vinylové desky zažívají v poslední době renesanci. Cestu k nim si nachází stále více posluchačů, což se odráží v rostoucích prodejích. Za rok 2013 vzrostl prodej gramofonových desek o 32%.

Brno Gramofonové desky jsou pro někoho symbolem hudby, pro jiné krám z dob minulých. Přestože nedávno byly tyto hudební nosiče málem zapomenuty v propadlišti dějin a poslouchalo je jen pár sběratelů, v posledních letech se situace změnila. Klasické gramofonové desky si hledají cestu k novým posluchačům.

„Když mám na výběr cédéčko nebo vinyl, je jasné, co si vyberu. Vinylová deska je i přes své stáří nepřemožitelná dnešními technologiemi. Je jasné, že už nikdy nebude tím hlavním médiem, na kterém se bude muzika poslouchat. Pro mnohé má nezaměnitelné kouzlo zvuku, který mp3 přehrávač nabídne jen stěží,“ řekl student a muzikant Radim Šnirch. Kouzlo gramofonových desek objevují stále více i mladí lidé. Foto: Karolína Peřinová

Největší lisovna vinylových desek na světě loděnická společnost GZ Media překonala hranici pěti milionů vylisovaných desek v roce 2007. Podle serveru analogplanet.com pak za rok 2013 loděnická firma vyrobila více něž sedm milionů vinylových desek. Majitel brněnského obchůdku Vinyl Records Václav Kapoun si všiml zvýšeného zájmu o gramofonové desky zhruba před pěti lety. „Ve světě už gramofonový průmysl nejspíš vrcholu dosáhl, ale u nás stále ještě stoupá,“ řekl Kapoun.

Podle statistiky internetového obchodu Amazon.com vzrostl v letech 2008 až 2013 prodej vinylových desek o 745%. V roce 2013 se podle serveru mashable.com zvýšil  prodej vinylových nahrávek o 32%.

Důvody, proč jsou gramofonové desky tak oblíbené, se různí. „Starší lidé si chodí pro gramofonové desky z části ze sentimentu nebo proto, že vždy považovali tento formát za nejlepší. Mnohdy litují, že s nástupem kompaktních disků se vinylů pozbavovali. Trošku je zaráží cena, protože si pamatují nižší ceny, za kterou desky pořizovali před lety. Mladí lidé chápou desky trochu jak retro. Je to odraz jejich prezentace. Víc vnímají například obaly desek, které mají často samy o sobě uměleckou hodnotu,“ vysvětluje si tento trend prodavačka z brněnského Bontonlandu Andrea Fischerová.

Přestože lidé se často gramodesek zbavují, protože jim zabírají spoustu místa, vzniká podle Václava Kapouna nová generace sběratelů, především mezi mladými lidmi, díky kterým snad nepůjde pouze o chvilkovou módní záležitost.

Klíčová slova: lp, gramofon, prodej, vinylové desky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.