20.12.2020 19:12


Glosa: Pokora činí z talentovaného Simy prvotřídního útočníka

Autor: Eliška Procházková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Senegalský útočník Abdallah Sima uchvátil v posledních týdnech český fotbal. Střílí jeden gól za druhým a už se o něj zajímá třeba i Arsenal.

Autorka glosy Eliška Procházková, zdroj: Eliška Procházková

Šest zápasů. Šest gólů. Taková je prozatímní ligová bilance slávistického útočníka Abdallaha Simy. Pražskému týmu také výrazně pomohl k postupu v Evropské lize, kde hned dvěma góly zařídil rozhodující výhru na Beer Ševou.

Devatenáctiletý senegalský fotbalista přišel v létě do Slavie z druholigového Táborska. A hned od prvního zápasu v základní sestavě začal střílet branky. A přesná muška se ho zatím drží doposud. Hraje ve skvělé formě a už teď se o něj zajímají evropské velkokluby. Trenér sešívaných Jindřich Trpišovský dokonce zavtipkoval, že bude asi muset Simu teď na měsíc posadit na lavičku, aby jim v týmu vydržel i do jara.

Nabízí se otázka, jak se mladý útočník vůbec na jaře ocitl na jihu Čech. Proč ho nenechali v akademii francouzského Evianu? Nevšimli si snad jeho talentu? Těžko se tomu nyní věří, ale i takový je někdy fotbalový osud. A dobře pro Slavii a asi i pro Simu samotného. V devatenácti letech je z něj tahoun týmu, který postoupil do jarní fáze Evropské ligy.

Koronavirus, který jinak celou sezónu poškodil, byl pro něj takovým štěstím v neštěstí. Nebýt toho, a ještě pár dalších zranění slávistů, těžko říct kdy a zda vůbec by se na soupisku dostal. Celou dobu s ním vedením červenobílých počítalo jen do rezervy.

Spoluhráč Ondřej Kúdela prohlásil, že je Sima velmi pokorný a všeho si váží. To je důležité. A dost výrazně to útočníka z Afriky odlišuje od velké části našich fotbalových hvězd. Z nich má fotbalový divák občas pocit, že postava Julia Lavického v satirickém seriálu Vyšehrad má možná blíž k pravdě než ke komedii.

Ano, Abdallah Sima má vše, co by správný útočník v moderním fotbalu mít měl. Je silný, rychlý a je velmi kvalitním hráčem i po technické stránce. Ale také je snaživý, odhodlaný a ochotný se učit, a to jsou vlastnosti, které dělají talentovaného hráče vynikajícím fotbalistou.

Je otázkou, jak dlouho senegalský rodák vydrží hrát ve strhující formě, co zápas, to gól. Zda vůbec zůstane v Edenu anebo už na jaře zamíří třeba do anglické Premier league. Nebo jestli ho, nedej bože, nepotká nějaké zranění. Pokud ale zůstane zdráv a nohama na zemi, tak mají teď čeští fanoušci možná šanci vidět zrod hvězdy evropského fotbalu. Byť k tomu ještě jistě vede dlouhá cesta.

 

Klíčová slova: fotbal, SK Slavia Praha, Evropská liga, Fortuna liga

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.