25.10.2020 21:35


Glosa: Pablo Escobar českého fotbalu

Autor: Jan Podmol | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Kolumbijský narkobaron Pablo Escobar a dnes už bývalý místopředseda české fotbalové asociace Roman Berbr. Jeden má na svědomí smrt tisíců lidí, druhý dlouhodobě ničí český fotbal. Na první pohled dva rozdílné osudy, přesto jsou si tito dva muži v mnohém podobní.

Bezmála deset tisíc kilometrů. To je vzdálenost, která od sebe dělí kolumbijský Medellín a západočeskou Plzeň. Města, z nichž je každé spjato s jednou kontroverzní postavou. Jihoamerickou zemi si lidé z celého světa spojují převážně s Pablem Escobarem. Český fotbalový fanoušek zase ví, že v Plzni donedávna vládl pevnou rukou Roman Berbr. V Kolumbii se na život pod nadvládou narkobarona už jen vzpomíná, česká kopaná započala svou revoluci teprve před týdnem.

Minulý pátek se ve všech médiích místo počtu nakažených koronavirem skloňovalo jméno Romana Berbra. Ten byl totiž zatčen během policejní razie v sídle Fotbalové asociace České republiky. A důvod této nečekané návštěvy na Strahově? V televizní soutěži Chcete být milionářem? by to byla první otázka. Taková ta zahřívací, jejíž odpověď je všem hned jasná. Soutěžící by si za označení možnosti „úplatky a manipulace zápasů“ na své konto připsal první tisícikorunu.

V čele dvaceti zadržených osob byl muž, který si s oblibou nechává říkat Náčelník. Právě u všeříkající přezdívky začíná podobnost s Escobarem, jemuž nikdo neřekl jinak než El Patron – šéf. Zatímco Kolumbijec byl na každém kroku obklopen početnou skupinou drsných chlapů s nabitými zbraněmi, Berbr si kolem sebe vybudoval armádu fotbalových delegátů a rozhodčích. Stejně jako se kdysi kníratý Jihoameričan nechal zvolit do parlamentu, dostal se bývalý agent StB díky hlasům svých věrných do vedení asociace. Stal se tak faktickým vládcem české kopané.

Řídit impérium, to ale nejsou jen nezáživná vyjednávání se společníky a řešení sporů s nepřáteli. Je to především nikdy nekončící party plná krásných žen, alkoholu a těch nejdražších aut. U bazénu Escobara se to jen hemžilo latinskými křivkami v titěrných plavkách. V sídle českého funkcionáře se na lehátku s margaritou v ruce opaluje růže mezi trny, krásná a jediná Dáša. Escobar si potrpěl na letadla a motorky, v Berbrově garáži stojí luxusní auta, jejichž původ teď musí vysvětlovat policii. Oba pány spojuje také láska ke zvířatům. Don Pablo si ve své haciendě vybudoval soukromou zoologickou zahradu, ve které se s radostí nechával fotit. Ostatně hroši, kteří se tam začali nekontrolovatelně množit, sužují kolumbijskou faunu dodnes. Muž s pověstí šedé eminence české kopané se naopak v minulosti pochlubil, že je vášnivým sběratelem vycpaných zvířat.

Ovšem když si to situace žádala, přestali se oba rozplývat nad roztomilou, živou nebo vycpanou, němou tváří a jasně svému okolí ukázali, kdo je tady pánem. Berbr i Escobar jsou si totiž podobní propracovanou sítí kontaktů a konexí, kterou si vybudovali. Jeden se řídil heslem plata o plomo, což v překladu znamená úplatek nebo olovo, a nebál se zlikvidovat třeba ministra spravedlnosti. Druhý pak demonstroval svou sílu výhružkami rozhodčím, kterým hrozil znemožněním jejich kariérního růstu, pokud neuposlechnou jeho instrukce.

A notičky dostávali v posledních letech i arbitři, kteří řídili zápasy Slavoje Vyšehrad. Klub totiž vedl Berbrův kamarád Roman Rogoz, se kterým do toho dali srdíčko a společně šli štěstíčku naproti. Jenže nic netrvá věčně. Stejně jako tehdy jednoho z nejbohatších lidí světa sledovali američtí agenti, na českého muže s mafiánskými praktikami si posvítili policisté odhalující organizovaný zločin. V obou případech na sebe nakonec spravedlnost nenechala čekat. Escobara a Berbra spojuje i způsob odhalení – telefonní odposlechy.

Zatímco pro Pabla to znamenalo úplný konec, Romana čeká soud. Nyní ale sedí ve svém La Catedral, aby nemohl ovlivňovat svědky. Fotbalová veřejnost se raduje a vyhlíží lepší časy. Časy, kdy se zdejší fotbal znovu dočká důvěryhodnosti. To ale nebude tak jednoduché. Myslím, že se u nás prostředí kopané jen tak nezmění a na svou šanci už čekají další lidé s postranními úmysly. Stačí si vzpomenout, jak se radovali Kolumbijci po smrti Escobara. Jenže potom se zmocnili žezla jiní narkobaroni a korupce v zemi pokračovala. Český fotbal tak podle mě čeká na svůj kartel z Cali…

Klíčová slova: fotbal, Roman Berbr, Pablo Escobar, korupce, FAČR

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.