27.02.2021 08:02


Glosa: Investice do bitcoinů? Jako jízda na horské dráze

Autor: Mikuláš Stoklasa | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Popularita kryptoměn zaznamenává obrovský nárůst. I když králem těchto elektronických peněz je bitcoin, analytici se stále nedokážou dohodnout, zdali se nejedná o tikající bombu.

Přestože jsou kryptoměny s námi už nějakou tu dobu, teprve v posledních letech se vyšplhaly na výsluní. Zásluhu na tom má především bitcoin, internetová virtuální měna, která měla původně sloužit jako nové platidlo. V současnosti ovšem spíše funguje jako investiční platidlo, kdy jeho cena spíše připomíná výlet na horské dráze. Jednou jste nahoře, jednou zase dole.

Bitcoin sice vznikl už v roce 2009, ale obrovskou popularitu zaznamenává až v posledních letech. A zatímco někteří mluví o revoluci v bankovnictví, jiní jej vnímají jako podvodný projekt. A není se čemu divit. Skutečnost, že jeden den vidíte titulek „Bitcoin atakoval kurz 60 000 dolarů“ a druhý den zase „Bitcoin se propadl o 11 000 dolarů“, moc na důvěře této měny nepřidává.

Jaké praktické užití tedy bitcoin má? Na první pohled se zdá, že žádné. Bitcoin totiž neplní žádnou užitečnou funkci jako komodita. Není to tedy zlato, nebo stříbro, které má jak šperkařské, tak průmyslové využití. Bitcoin není ani řádné platidlo, z kterého by se daly zaplatit daně, neboť ho neuznává stát.

Na druhou stranu se pořád jedná o mladou měnu, která se stále vyvíjí. V současnosti s bitcoiny kromě malých investorů obchodují také ekonomičtí giganti, čímž podněcují myšlenky, že bitcoin oproti fiat měnám (kam se řadí i česká koruna), které jsou jsou uznané státem a mají zákonem stanovenou hodnotu, nabízí novou decentralizovanou alternativu peněz, jež je speciálně vytvořená pro internet a současné století.

Problém avšak nastává s obrovskou popularitou, kterou v současnosti bitcoin má. Vidina rychlého a bezproblémového bohatství žene do investice této virtuální měny i takové jedince, kteří ekonomiku naposledy viděli před deseti lety. Oni sami se přitom pasují do role pseudo kryptobaronů a měnových analytiků. Mnohdy nejsou ani pečlivě informováni o případném riziku, který Bitcoin přináší. Obrovská touha vydělat balík peněz tak vede nejednoho laika se znakem dolaru v očích do obchodu, kde vykupují grafické karty za účelem domnělého natěžení desítek bitcoinů.

Dalším problémem je i to, že je na bitcoin nahlíženo jako na hrdinu. V době, kdy jsou centrální bankéři kritizovaní za generování stále nových a nových peněz, přichází virtuální měna, která dokazuje, že fiat money se staly symbolem nefunkčního systému. Přitom by stačilo na tuto měnu hledět s odstupem a před investováním si ověřit všechna fakta a zjistit případná rizika.

Mnoho investorů a analytiků přesto bere tuto virtuální měnu jako časovanou bombu, která může kdykoliv vybuchnout. Hodnota bitcoinu je totiž závislá na důvěře v jeho budoucnost, a na případech, kdy například Elon Musk napíše další tweet se slovem „bitcoin“, čímž zvedne jeho hodnotu o 40 %. Jenže to je nejistá záruka toho, jak zbohatnout.

Klíčová slova: kryptoměny, bitcoin, internet

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.