17.04.2020 12:07


Genster skříně nejen plní, ale i čistí, říká zakladatelka online stylingové služby pro muže Michaela Kloudová

Autor: Eva Matějková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Michaela Kloudová vždy snila o tom, že bude manažerka. Odešla z korporátu, aby v únoru 2018 založila vlastní start-up.  První česká online stylingová služba pro muže Genster nabízí sestavení šatníku. Po konzultaci se stylisty přijde klientům domů box s oblečením vybraným přesně pro ně. „Ještě jsme nesestavili dva stejné boxy,“ říká Kloudová. Podle ní hraje v Gensteru velkou roli i udržitelnost a ekologická stránka. 

Michaela Kloudová. Zdroj: Michaela Kloudová

Brno – Celé outfity nebo jenom košile. Obsah boxů se odvíjí od přání a požadavků klienta. Michaela Kloudová svůj start-up založila v roce 2018 po odchodu ze společnosti Unilever. Genster podle ní pomáhá mužům, kteří nemají rádi nakupování a nemají na něj čas. 

Co jste dělala před založením Gensteru?

Pracovala jsem ve společnosti Unilever jako mediální manažerka. Celý svůj dosavadní život jsem chtěla být manažerka, která povede korporaci. Jedno léto jsem ale ošklivě spadla z koně a zlomila si několik obratlů. Vypadalo to se mnou zle, doktor mi řekl, že mám být ráda, že chodím. Je to klišé, ale opravdu se mi změnil pohled na svět a přehodnotila jsem své priority. Kvůli tomu jsem v Unileveru dala výpověď. Odcházela jsem z vybudovaného postavení do velké nejistoty. Všichni se mě ptali, proč z takového dobrého místa odcházím a co teď budu dělat. Bylo to skutečně těžké. V průběhu dalšího roku pak vznikl nápad na Genstera.

Jak konkrétně?

Originální nápad byl můj, ale prakticky hned jsem zjistila, že podobné služby už třeba v Americe fungují běžně. Mě inspiroval můj přítel. Chtěl změnit svůj šatník a já jsem mu k narozeninám objednala fashion stylistku. Pár měsíců spolu chodili nakupovat. Líbilo se mi, že oblečení nevybírali jen podle toho, že je teď trendy oranžová barva, ale i podle toho, kdo je on sám, s kým se potkává a jak tráví volný čas. Při nakupování taky hodně dbala na kvalitu materiálů. Říká se, že když člověk dobře vypadá, tak se i dobře cítí a uvědomila jsem si, že na tom opravdu něco je. Řekla jsem si, že by bylo fajn toto poskytnout více lidem. A v online světě.

Proč nabízíte styling pouze pro muže?

Vycházela jsem z toho, že muži obecně neradi nakupují oblečení. Z průzkumů vyplývá, že sedmdesát procent mužů nerado nakupuje oblečení a často jim ani nesedí. Říkala jsem si proč jim neposkytnout službu a spojit je se stylisty, které nákupy baví. Jsou profesionálové a vyznají se v tom. Většina našich klientů na nakupování oblečení ani nemá čas. Ženy si nákupy spíše užívají a mají také větší možnost výběru a více variant.

Co vlastně znamená Genster?

Je to složenina slov gentleman a hipster. Je fakt, že jsme to na začátku nepropagovali jako složeninu právě těchto dvou slov, takže z toho lidé mohou být zmatení. Zrovna minulý týden jsme dávali ankety na Instagram, přičemž v tomto lidé chybovali nejvíce. Mysleli si, že to je gentleman a gangster. Genster lidé vyslovují různě. Někdo to říká česky, což mi nevadí. (správná výslovnost je anglická, pozn. red.) Nelíbí se mi ale, když nás někdo překřtí na gender.

Jak probíhá práce online stylistů?  

Klienti vyplňují dotazník a konzultují se stylisty. Chceme po nich i jejich fotku, abychom si daného člověka mohli lépe představit.  Stylisté se rozhodují na základě toho, co do dotazníku klient zadal. Primární věci jsou velikost, rozpočet, styl a to, co člověk sám chce a třeba i s kým se setkává. Stylisté se klientů ptají i na to, jak tráví svůj volný čas nebo kolik jsou zvyklí běžně utrácet za oblečení.

Obsah GensterBoxu. Zdroj: Michaela Kloudová

Co v boxech bývá?

Ještě jsme nesestavili dva stejné boxy. Někdo chce celý outfit, někdo jenom trička. Můžete tam ale najít i boty nebo doplňky. Objevují se i klienti, kteří nám vyloženě nadiktují, jaký druh oblečení chtějí v boxu najít. To se nám dříve nestávalo. Ještě ale moc neumíme oblečení na sport. V boxu je vždycky dopis stylisty a tahák, jak jednotlivé kousky kombinovat.

Dají se boxy předplatit? 

Zatím ne. Funguje to tak, že klient vyplní dotazník a domluví si telefonický hovor, během kterého stylista zjistí vše potřebné. Do deseti pracovních dní klientovi přijde box. Ten obsahuje většinou šest až devět kusů oblečení. Klient pak má pět dní na vrácení. Může si všechno vyzkoušet a rozhodnout se, co si nechá. Zbytek vrátí na naše náklady. Tím to ale nekončí. Stylista pak klientovi zavolá a probere s ním, co se mu líbí nebo nelíbí, případně domluví další box. Předplatné zatím pouze zvažujeme.

Kolik máte klientů?

Měsíčně posíláme zhruba tři sta boxů, oblékli jsme skoro dva tisíce klientů. Box si u nás mohou objednat klienti odkudkoliv z České republiky. Koronavirová krize nás ale poznamenala. V prvním týdnu nouzového stavu jsme měli nejméně zakázek vůbec. Lidé tehdy pochopitelně mysleli hlavně na potraviny s léky a oblečení je tolik nezajímalo.

Kdo jsou vaši klienti?

Část jsou manažeři, kteří na nakupování oblečení nemají čas. Stejně početná skupina jsou lidé z odvětví informačních technologií, které nakupování oblečení vůbec nebaví. Troufám si ale říct, že vypadat dobře chtějí všichni. Máme i pány přes šedesát let, kteří prostě chtějí vypadat dobře.

Jakou roli hraje v Gensteru udržitelnost?

Velkou. Příští týden startujeme ReGenster. Máme zákazníky, kteří některé produkty ze svého Genster Boxu vrací. Snažíme se je motivovat k tomu, aby do boxu, který nám posílají zpátky, dávali i věci, které už nenosí. Tyto produkty pak odkupují bazary a second handy nebo je dáváme charitě.

Jaké máte plány do budoucna?

Chceme do boxů zahrnout i české značky. Chceme také být ještě ekologičtější, v minulosti jsme zkoušeli RepeteBoxy. To jsou krabice, které se dají posílat opakovaně. Zkoušíme i boxy o méně kusech oblečení. Od května budeme mít i nový dotazník, kde si klienti mohou vybrat outfit třeba podle Jamese Bonda. Každopádně je pořád na čem pracovat.

Klíčová slova: Genster, Brno, moda, oblečení, styling

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.