18.01.2021 20:46


Fotoreportáž: výprava do Stínadel

Autor: Vojtěch Štěpán | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Stínadla jsou fiktivní městskou čtvrtí, která se objevuje hned v několika dílech Jaroslava Foglara - jde o knihy Záhada hlavovamu, Stídla se bouří a Tajemství velkého Vonta. Do Stínadel, domova tajemných Vontů, tak ve Foglarových románech například podnikaly výpravy Rychlé Šípy. Sám Fogalar nikdy nepotvrdil, zda Stínadla mají přeobraz v některé z opravdových městských čtvrtí. Jedním z kandidátů na možné umístění Stínadel je tak i pražská Haštalská čtvrť. 

Praha - Haštalská čtvrť leží na Starém Městě pražském mezi Josefovem a Petrskou čtvrtí. Je změtí několika uliček a náměstí v okolí kostela sv. Haštala. Jde o jednu z nejzachovalejších částí Prahy, neboť na přelomu devatenáctého a dvacátého století unikla asanaci. A právě pro její zachovalost a tajemnou atmosféru je jedním z možných umístění Foglarových Stínadel.

Ježek v kleci, foto: Vojtěch Štěpán

Ježek v kleci, vyrobený Janem Tleskačem, byl jedním ze symbolů vonstké organizace. Alespoň tak tomu bylo ve Foglarových románech. V okolí Haštalské čtvrti se dodnes tento symbol objevuje nakreslený na zdech, či - jako na fotce - jako malý oltářík se svíčkami.

Ve Stínadlech, foto: Vojtěch Štěpán

Pohled do ulice Ve Stínadlech. Na zídce jsou, kromě běžných grafity, i nápisy jako „Stínadla žijí" či „Vontové tě vidí", na opačném konci uličky je pak ve výklenku oltářík s s ježkem v kleci.

ulice, foto: Vojtěch Štěpán

Ulice s příznačným názvem Řásnovka. V této části Prahy, i přes její blízkost k centru, nejsou téměř žádní turisté. „Příliš se tu neprovádí, turisté to tu neznají. A většinou ani nevědí, kdo to byl Foglar nebo Stínadla, to je spíš typicky česká záležitost," doplnila turistická průvodkyně Eva Procházková.

Řásnovka, foto: Vojtěch Štěpán

Začátek ulice Řásnovka, pohled směrem k Haštalskému náměstí. Ulice si tím, že se její okolí vyhnulo asanaci, uchovala staropražskou atmosféru.

křižovatka, foto: Vojtěch Štěpán

Křižovatka ulic Kozí a U Milostrných nedaleko od Kláštera milosrdných bratří Na Františku a Kozího plácku. „Tato místa jsou oblíbená třeba mezi zahraničními filmovými produkcemi," uvedla Procházková.

U Milosrdných, foto: Vojtěch Štěpán

Pohled ulicí U Milosrdných směrem ke křižovatce s ulicí Kozí.

Anežský klášter, foto: Vojtěch Štěpán

Gotický Anežský klášter, ležící mezi Haštalským náměstím a Dvořákovým nábřežím, je jednou z nejstarších pražských staveb. Klášter byl pravděpodobně založen roku 1231. Nyní jde o jednu z národních kulturních památek.

Klíčová slova: Stínadla, Foglar, fotografie,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.