21.03.2019 22:20


Fotoreportáž: Veletrh Amper fascinuje návštěvníky nejnovějšími technologickými zázraky

Autor: Zuzana Hudcová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Mezinárodní veletrh Amper láká na brněnské výstaviště nadšence pro elektrotechniku, energetiku, automatizaci a informatiku. Své novinky představuje letos přes šest set vystavovatelů. Brány veletrhu se uzavřou v pátek po čtvrté hodině, studenti mají poslední den vstup za padesát korun. 

Brno – Porazit robota ve vzdušném hokeji? I to je jedna z příležitostí, které návštěvníkům nabízí pořadatelé na brněnském výstavišti veletrh elektroniky Amper. Od úterý do pátku představuje více než šest set vystavovatelů z tuzemska i zahraničí řadu novinek z oblasti informačních technologii, elektrotechniky, automatizace a energetiky. Návštěvníci uvidí v halách F, P a V například průmyslové roboty, 3D tiskárny, elektrické automobily i elektromotorky. Nově se konají panelové diskuze a přednášky redaktorů časopisů Computer a Živě.cz. 


„Na veletrh jsme připravili robotické rameno, které hraje proti člověku vzdušný hokej,“ říká Tomáš Křesal ze společnosti iXperta, která se zabývá kontrolou kvality v průmyslu. Robotická ruka využívá umělou inteligenci v útoku na puk. „Snažíme se předpovídat, v jaký okamžik je nejlepší zaútočit a poslat robota na správné místo,“ vysvětluje Křesal. Herní plochu snímaná kamera a obraz zpracovává počítač. Vyhodnocuje také skóre.

 

U stánku Sigfoxu si návštěvníci veletrhu zadarmo uvaří kávu, nebo si načepují pivo. Foto: Zuzana Hudcová

U stánku Sigfoxu si návštěvníci veletrhu zadarmo vaří kávu, nebo si čepují pivo. 


Při pití nápoje si mohou přečíst statistiky týkající se kávovaru nebo pípy. „Data ukazují, jaký druh a velikost kávy nejvíce frčí a zobrazují i množství zbývajícího piva v sudu,“ popisuje manažer David Týr ze společnosti T-mobile, která využívá sítě Sigfox. To vše pomocí internetu věcí, který propojuje jednotlivá zařízení se servery.


Na veletrhu si mohou lidé prohlédnout i profesionální 3D tiskárnu používanou v průmyslu, Foto: Zuzana Hudcová

Lidé si mohou prohlédnout i profesionální 3D tiskárnu používanou v průmyslu.

 

Na veletrhu nechybí ani průmyslová robotická ramena, která se nasazují na výrobní linky. Foto: Zuzana Hudcová

Nechybí ani průmyslová robotická ramena, která se nasazují na výrobní linky. „Robotická ramena se dají využít v jakémkoliv průmyslu nejen v těžkém, ale i ve farmaceutickém, či v potravinářství,“ líčí vedoucí strojního inženýringu Tomáš Průdek ze společnosti Elvac.

 

V úterý odpoledne přednášeli o inteligentní domácnosti Petr Mašek a Vítězslav Rosík ze společnosti ABB, Foto: Zuzana Hudcová

Součástí veletrhu jsou i přednášky a debaty. V úterý odpoledne přednášeli o inteligentní domácnosti Petr Mašek a Vítězslav Rosík ze společnosti ABB. Veřejnost seznámili se systémem inteligentní elektroinstalace. Pomocí aplikace na chytrém tabletu či telefonu řídí majitelé inteligentních domů vytápění, klimatizaci, žaluzie, osvětlení a mnoho dalšího.

 

Podstatnou část veletrhu tvoří představení současné nabídky elektrických aut, Foto: Zuzana Hudcová

Podstatnou část veletrhu tvoří představení současné nabídky elektrických aut. Kromě americké automobilky Tesla návštěvnici uvidí i elektromobily společnosti Kia. Jeden z elektrických modelů představí automobilka až na přelomu roku. „Jedná se o čistě elektrické auto s dojezdem okolo 450 kilometrů. Model zaujme hlavně vzhledem, který je atraktivnější pro zákazníky,“ tvrdí prodejce aut značky Kia Miloň Kučera.Milovníci elektromotorek a skútrů si na veletrhu najdou také své favority, Foto: Zuzana Hudcová

Milovníci elektromotorek a skútrů si na veletrhu najdou také své favority.

 

Na veletrh dorazil i student informačních technologii Radim Polach z Vysokého učení technického v Brně, Foto: Zuzana Hudcová

Na veletrh dorazil i student informačních technologii Radim Polach z Vysokého učení technického v Brně. „Nejvíce jsem se těšil na Computer stage program. Také jsem si chtěl rozšířit obzory o elektromobilech a elektrických motorkách. Chyběl mi tu ale stánek Škodovky,“ míní Polach.

Klíčová slova: Amper, veletrh, výstaviště, elektromobil, robot, umělá inteligence, inteligentní dům, automatizace, energetika, Computer, 3D tiskárna, elektrické motorky

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.