31.10.2013 17:00


Fotoreportáž: Studenti zrestaurovali výrobky středověkých hrnčířů. Teď se vystavují v Moravském zemském muzeu

Autor: Miroslav Vozdecký | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Netradiční hrnčířské výrobky z období vrcholného středověku si mohou od středy 30. října prohlédnout návštěvníci Moravského zemského muzea. Výstava Umění z hlíny potrvá v areálu Biskupského dvora na Muzejní ulici až do začátku února příštího roku.

BrnoPřiblížit práci středověkých hrnčířů se snaží nejnovější výstava Moravského zemského muzea Umění z hlíny. Na zájemce čekají exponáty jako kamnové kachle či akvamanile, nádoby, které se dříve používaly ke stolování ve vyšším světském prostředí.

Vystavované předměty tvoří důležitou část archeologických sbírek Moravského zemského muzea, Muzea města Brna a dalších institucí. Kamnové kachle i ostatní hrnčířské předměty ležely po dobu více než padesáti let v depozitáři, a přestože prošly laboratorním ošetřením, byla nezbytná i jejich restaurace. Na té se podíleli studenti Vyšší odborné školy restaurátorské v Brně.

 

 

 

 

 

 

 

První část výstavy je zaměřena na soubor kachlů, z nichž se stavěla kamna, jeden z nejvýznamnějších vynálezů vrcholného středověku. Podle archeologů pocházejí z patnáctého nebo šestnáctého století a v Brně, konkrétně pod Kapucínským náměstím, je objevil v roce 1962 Vladimír Nekuda.

Většina je zdobena lvy, orlicemi, ale i různými náboženskými motivy. Vedle jednotlivých kachlů je v areálu Biskupského dvora k vidění také replika celých kamen. O jejich výrobu se zasloužili studenti a pedagogové Vyšší odborné školy restaurátorské v Brně. 

 

 

 

 

 

 

Druhá část výstavy nabízí návštěvníkům pohled na specifické předměty středověké keramiky - akvamanile a drobnou hrnčířskou plastiku. Akvamanile jsou nádoby v podobě zvířat, bájných bytostí či jezdců na koních, které ve zjednodušené a méně kvalitní podobě kopírují církevní nádoby, jež se používaly na omývání rukou. Drobná hrnčířská plastika pak sloužila jako dětská hračka, ale i předmět náboženského charakteru. Nejčastěji se v archeologických nálezech objevují motivy panenek, madonek, mníšků a koní.

Organizátoři nezapomněli ani na ty nejmenší. Děti se mohou zabavit například skládáním obrázku podle předlohy nebo výrobou drobných hrnčířských předmětů v improvizované dílně.

Ve vstupní hale si mohou návštěvníci po skončení výstavy koupit repliky exponátů nebo katalog se všemi údaji z informačních tabulí.

Klíčová slova: keramika, umění, hlína

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.