14.11.2017 17:01


Fotoreportáž: Studenti vystavují své pokoje už po šesté

Autor: Viktorie Melicharová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Studenti vysokých uměleckých škol prezentují na výstave POKOJE v Praze své vlastní pokoje. Výstava umožňuje mladým umělcům prezentovat jejich tvorbu. Návštěvníci mohou vidět pětašedesát ateliérů, které vytvořili studenti z celkem čtrnácti různých fakult po celém Česku. Výstavu pořádá Kulturní centrum Containall a je přístupná od 10. do 19. listopadu v Hybernské ulici. 

Praha - Pro studenty uměleckých oborů je výstava POKOJE příležitostí prezentovat svou tvorbu, ale také se nechat inspirovat výtvory ostatních studentů. Ve více než dvaceti ateliérech se kreativně projevili studenti pražských vysokých škol, zejména Českého vysokého učení technického (ČVUT) a Vysoké školy uměleckoprůmyslové (UMPRUM). V deseti ateliérech vystavují studenti z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně z Ústí nad Labem. Brněnští mladí umělci z Vysokého učení techniského zabrali sedm ateliérů. „Různorodost a odlišné přístupy jednotlivých ateliérů jsou přitom na celých POKOJÍCH to nejzajímavější,“ říká David Skála, spoluzakladatel výstavy. Organizátoři zároveň zvou na výstavu studenty středních škol, kterým by akce mohla pomoci s výběrem budoucího studia.

Foto: Viktorie Melicharová

Výstava se koná už po šesté. Letos ji návštěvníci najdou v Kampusu Hybernská, který na jaře získala do pronájmu Filozofická fakulta Karlovy univerzity společně s Magistrátem hlavního města Prahy. Výstava začala minulý pátek a ateliéry mohou lidé navštívit až do 19. listopadu.

Foto: Viktorie Melicharová

Pokoj číslo dvaašedesát s názvem Krajináři je výtvorem studentů architektury z ČVUT. Ponurá místnost osvětlená pouze blikajícím modrým světlem působí nevlídně a smutně.

Foto: Viktorie Melicharová

Na stropě zavěšené květiny ze stejného ateliéru kontrastují s dekadentní modře ozářenou místostí, která je pod nimi.

Foto: Viktorie Melicharová

Studenti architektury z VUT v Brně obložili stěny pokoje číslo šest čínskými pytlíkovými polévkami. Návštěvníci si mohou polévku ze zdi odlepit. V místnosti je i barel s teplou vodou a plastové nádobí, takže příchozí mohou polévku sníst přímo v ateliéru. „Původně jsme chtěli vytvořit vietnamskou večerku,“ řekla Karolínka Munková, studentka architektury z VUT, která se podílela na tvorbě pokoje. „Na vytapetování pokoje jsme spotřebovali asi dva tisíce čínských polévek,“ dodala.

Foto: Viktorie Melicharová

Pokoj číslo šestapadesát je unikátní, protože na jeho podobě pracovali studenti ze dvou pražských škol, studenti malby z UMPRUM a studenti sochařství z Akademie výtvarných umění.

Foto: Viktorie Melicharová

Studenti z ČVUT v Praze v pokoji číslo osmapadesát demonstrují pomíjivost lidského života oproti nesmrtelnému plastu. Všechny umělé květiny totiž pocházejí z dvou pražských hřbitovů.

Foto: Viktorie Melicharová
Písmodílna je ateliérem studentů gragického designu z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara ze Západočeské univerzity v Plzni. Studenti nabízejí návštěvníkům materiál a nářadí, aby si lidé mohli sami vyřezat ze stříbrného materiálu písmena. Tvůrci poté chtějí zdigitalizovat font, který na výstavě vznikne. Návštěvníci mají možnost zanechat v pokoji svou e-mailovou adresu, na kterou jim zdigitalizovaný font studenti pošlou.

Foto: Viktorie Melicharová

Novinami vytapetovanou místnost, ze které vystupují dvě novinové ruce, vytvořili studenti z ČVUT v Praze.

Foto: Viktorie Melicharová

Netradičně instalovaná židle je výtvorem studentů interiérového a nábykového designu z Vyšší odborné školy ve Štětí.

Klíčová slova: Pokoje, výstava, studenti, umělecké školy, Praha, Brno, Ústí nad Labem

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.