16.01.2021 18:40


Fotoreportáž: Po stopách Karla Havlíčka Borovského

Autor: Eliška Pavlasová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Karel Havlíček Borovský byl český novinář, básník a politik. Významně zasáhl do dějin žurnalistiky. V České republice je po něm nazváno nejedno náměstí a ulice. Města, ve kterých strávil největší část svého života, na jeho památku postavila památníky a některá přijala Havlíčkovo jméno i do svého názvu.

Havlíčkův Brod – Je považován za zakladatele české žurnalistiky. Zároveň se významně podílel na vzniku satiry a literární kritiky na území Česka. Karel Havlíček Borovský zemřel před více než 160 lety, v mnoha městech je ale jeho odkaz stále zachován. Redakce Stisku přináší fotografie z míst, na kterých trávil největší část svého života.

Rodný dům Karla Havlíčka Borovského, autor: Eliška Pavlasová

První zastávkou je Havlíčkova Borová. Dříve pouze Borová, ve které se Karel Havlíček Borovský narodil a strávil část svého dětství. Na fotografii se nachází právě jeho rodný dům, který momentálně slouží jako muzeum.

Socha Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Borové, autor: Eliška Pavlasová

Ve stejném městysu stojí i pomník zakladatele české žurnalistiky. Místní obyvatelé jsou hrdí na to, že jejich obec nese jeho jméno ve svém názvu. „Sama jsem se tu narodila. Naše rodina je tu od nepaměti. Bydlím tu kousek od tohoto pomníku a často sem beru vnoučata a připomínám jim, co tento velikán dokázal,“ řekla rodačka z Havlíčkovy Borové Blanka Blažková.

Dům, kde Karel Havlíček bydlel v Havlíčkově Brodě, autor: Eliška Pavlasová

Značnou část svého života strávil známý český fejetonista tenkrát v Německém Brodě, dnes Havlíčkově. Vyrůstal tam se svou rodinou v rohovém domě na náměstí. Tyto prostory jsou v dnešní době využívány pro účely muzea.

Havlíčkovo náměstí, autor: Eliška Pavlasová

Toto je pohled na dnešní Havlíčkovo náměstí, právě od rohového domu, ve kterém trávila rodina básníka značnou část života.

Gymnázium Havlíčkův Brod, na kterém Karel Havlíček studoval, autor: Eliška Pavlasová

Ve městě, které dnes nese jeho jméno v názvu, studoval také gymnázium. Budova prošla mnoha renovacemi, avšak dodnes slouží stejnému účelu a pod názvem Gymnázium Havlíčkův Brod jsou v ní vzdělávání žáci.

Památník Karla Havlíčka Borovského v Havlíčkově Brodě, autor: Eliška Pavlasová

V tamějším Parku Budoucnost se také nachází památník Karla Havlíčka Borovského, který je usazen ve svahu přímo nad pomníkem padlých I. a II. světové války. 

Socha Josefíny Havlíčkové, autor: Eliška Pavlasová

Nedaleko se ve stejném parku nachází i socha Havlíčkovy matky Josefíny. Na ní je nápis: „Skromná matka velkého syna.“

Hrob dcery a rodičů Karla Havlíčka Borovského, autor: Eliška Pavlasová

Fotografie vyobrazuje hrob, který leží na hřbitově u kostela svatého Vojtěcha. V něm je pochována Zdenka, dcera Karla Havlíčka Borovského, společně se svými prarodiči.

Busta Karla Havlíčka Borovského v Přibyslavi, autor: Eliška Pavlasová

Památku na otce české žurnalistiky mají i v Přibyslavi, tam nechali postavit jeho bustu, na té jsou vytesaná jeho životopisná data. Tato socha tvoří jednu ze zastávek naučné stezky Romana Podrázského, která tímto městem vede. „V létě tu chodíme s dětmi, projdou se a naučí se něco o historii. Každý, kdo žije v tomto okrese, by měl Havlíčka znát, i proto jsem ráda, že máme odkaz na něj i u nás,“ konstatovala obyvatelka Přibyslavi Hana Michlová.

Klíčová slova: Karel Havlíček Borovský, Havlíčkův Brod, Havlíčkova Borová, Přibyslav

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.