17.04.2017 15:40


Fotoreportáž: Pátý ročník Brněnského půlmaratonu

Autor: Adam Lukůvka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Velikonoční neděle byla v Brně ve znamení rychlosti a vytrvalosti, protože se sešli zkušení i amatérští běžci na náměstí Svobody, aby změřili své síly na trati pátého ročníku Brněnského půlmaratonu a závodu na deset kilometrů. Na letošní ročník se přihlásilo celkem přes sedmnáct set sportovců. I přes špatné povětrnostní podmínky diváci viděli dva traťové rekordy.

Autor: Adam Lukůvka

Brno – Pátý ročník Brněnského půlmaratonu a závod na deset kilometrů viděli diváci v centru Brna. V neděli 16. dubna na Boží hod velikonoční se závodů zúčastnilo přes sedmnáct set běžců z celkem sedmatřiceti zemí. Dva běžci stanovili nové traťové rekordy. Organizátoři připravili soutěže pro děti a charitativní běh.

Nejrychlejší chlapci dostali od pořadatelů keramické poháry Foto: Adam Lukůvka

Program začal v půl desáté dopoledne závody dětí. Na trati nazvané minidesítka dominovala Šárka Kostruhová s časem čtyři minuty a deset vteřin. Na trati minipůlmartatonu zvítězil Jan Koutný s výsledkem sedm minut a třiadvacet sekund.

Běžci se připravovali na závod už půl hodiny před startem Foto: Adam Lukůvka

Akce měla i charitativní rozměr. Na desátou hodinu organizátoři naplánovali běh s organizací DEBRA ČR, která pomáhá rodinám, ve kterých se vyskytuje onemocnění epidermolysis bullosa, známá pod názvem nemoc motýlích křídel. V Česku touto chorobou trpí přes tři sta lidí. Vybraná částka ze startovného v tomto závodě se využije na podporu nemocných. 

Počasí bylo proměnlivé a sportovci nevěděli, jak se na trať správně obléct Foto: Adam Lukůvka

Mottem dobročinné trati bylo: běžíme puchýřům navzdory. „Je to souvislost mezi běžci, kteří mají puchýře třeba kvůli těsným botám, a na druhé straně nemocnými, kterým je způsobují běžné činnosti, jako je uchopení kliky nebo nošení oblečení,“ sdělila Anita Gaillyová z organizace DEBRA.

V Brně foukal silný vítr, na který si po závodě závodníci stěžovali Foto: Adam Lukůvka

Počasí běžcům příliš nepřálo. V Brně foukal silný a studený vítr, který před startem závodu shodil i reklamní praporky. Na účastníky spadlo i pár kapek deště, ale naštěstí pro ně pršet nezačalo. 

S počtem závodníků i diváků mohli být organizátoři spokojení Foto: Adam Lukůvka

Na start hlavní soutěže na náměstí Svobody se účastníci začali řadit desítky minut před zahájením. Výhodu měli ti, kteří běželi i ve všech předchozích ročnících. „Věrné zvýhodněním startovní pozice chceme ocenit,“ uvedl organizátor Aleš Čtvrtníček.

Běžci na trať vyrazili přesně v jedenáct hodin Foto: Adam Lukůvka

Přesně v jedenáct hodin sportovci vyrazili na trať. Běžci Brněnské desítky měli před sebou deset a půl kilometru. Okruh trati vedl z centra města přes ulice Nové sady, Křížkovského až k výstavišti, od kterého lidé běželi zpět do cíle na náměstí Svobody, kde byl cíl. Závodníci půlmaratonu tento okruh absolvovali dvakrát, čekalo je tedy jednadvacet kilometrů.

Zážitek ze závodu měli díky neziskové organizaci i handicapovaní Foto: Adam Lukůvka

Hlasitého potlesku od přihlížejících Brňanů se dočkali běžci z neziskové organizace Running With Those Who Can't. Ve speciálních vozících členové skupiny vezli handicapované děti po celé trati půlmaratonu, kterého by se jinak účastnit nemohly. Díky tomu si prožily atmosféru závodu a dočkaly se ovací diváků.

V cíli běžci dostali pamětní medaili Foto: Adam Lukůvka

Běh na deset kilometrů vyhrál s časem čtyřiatřicet minut a čtyři vteřiny Lukáš Kučera, kterému se tak povedlo obhájit loňské prvenství. S odstupem tří minut doběhl na druhém místě Radek Ambrož. „Běželo se mi výborně, akorát foukal silný vítr. Utíkalo nás ve vedoucí skupině více, ale poté začalo foukat a celé se to roztrhlo,“ řekl Radek Ambrož, který byl se svým výsledkem spokojen. Třetí příčku vybojoval Jan Buchta. 

Radek Ambrož probíhá jako druhý cílem v závodě na deset kilometrů Foto: Adam Lukůvka

Mezi ženami byla nejlepší Magda Janková, která do cíle dorazila za čtyřicet dva a půl minuty. Za ní doběhla na druhém místě Finka Janina Saarino se ztrátou necelé jedné minuty. Bronz získala Petra Seberová. Půlmaraton ovládla Maďarka Tünde Szabó v rekordním čase jedna hodina osmnáct minut a dvaatřicet vteřin. Druhá byla Simona Křivánková a minutu za ní třetí Helena Kotupulu.

Vítězem Brněnského půlmaratonu se stal Jiří Čípa Foto: Adam Lukůvka

Nejrychlejším vytrvalcem v půlmaratonu se stal Jiří Čípa s časem jedna hodina a devět minut, čímž stanovil nový rekord soutěže. Druhou příčku získal loňský vítěz Martin Kučera, který s výkonem nebyl zcela spokojen. „Byl to první závod sezóny a projevila se nervozita,“ sdělil Kučera. Rozhodující byl podle něj pátý kilometr. „Začali jsme vedoucí skupinu trhat příliš brzy a poté jsem to už nevydržel. Tuhnul jsem také i kvůli chladnému počasí,“ dodal. I přes to, že nemá rád hromadné běhy, byl s organizací brněnského závodu spokojen. Třetí místo zbylo na německého reprezentanta Christopha Hillebranda. V cíli mohli běžci doplnit síly z energetických nápojů a koláčů Foto: Adam Lukůvka

V cíli mohli běžci doplnit energii Foto: Adam Lukůvka

Organizátoři si pro závodníky v cíli připravili občerstvení. Běžci dostali banány, koláče, energetické nápoje či vodu. Mohli doplnit energii, kterou na trati vydali. Kromě dobrého pocitu si každý z účastníků domů odnesl také pamětní keramickou medaili. Sportovci ji pak hrdě nosili na krku, díky čemuž i po převlečení běžeckého oblečení bylo jasné, že závod absolvovali. 

Tři nejrychlejší muži závodu na deset kilometrů obdrželi ceny Foto: Adam Lukůvka

Slavnostní vyhlášení vítězů ukončilo o půl druhé program brněnských běhů, konaných již popáté. Běželo se celkově v deseti kategoriích jednotlivců a půlmaraton mohli soutěžící absolvovat jako štafetu, nebo i týmově, kdy se do výsledků počítají časy tří nejrychlejších členů. Časový limit závodu byl tři hodiny. Z peněžité odměny se mohlo těšit pět nejúspěšnějších žen a mužů v půlmaratonu. 

Klíčová slova: Brněnský půlmaraton, Brněnská desítka, běhání, BěhejBrno

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.