29.11.2014 16:55


Fotoreportáž: Odvrácená strana něžnosti

Autor: Ivana Chalupová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Ve vzduchu visí směs křídy, potu a dřiny. Silový trojboj je disciplína, kterou by leckdo tipoval spíše na mužskou část populace. I něžné pohlaví najde své zástupce. Do Podivína se sjely ty, které chtěly vybojovat titul mistryně České republiky v mrtvém tahu, jedné z disciplín silového trojboje. Váha činky, která stála proti nim, převyšovala sto a více kil. 

Je deset hodin ráno a Besední dům v Podivíně už praská ve švech. Sjelo se sem asi devadesát závodníků, z nichž podstatná menšina tvoří ženy. Jejich kategorie startuje jako první. Ukázat, co v nich je, můžou ve třech pokusech. V zásadě musí pomocí dřepu zvednout činku naloženou závažím až do vypnutí hrudníku. O hmotnosti si rozhodují samy dle aktuální formy. Zní to jednoduše? Realita je někde jinde. Tyhle holky se ale o výsledek umí poprat. Na dril jsou zvyklé - silový trojboj vyžaduje všestranný trénink, vhodnou stravu a zdravou životosprávu. 

Chvíle soustředění. Foto: Ivana Chalupová

Každému pokusu předchází chvíle soustředění. Některé závodnice upřednostňují rozhovor s trenérem nebo rozptýlení od přítele. Závodnice Zuzana je raději sama. 

 

Trenére...? Foto: Ivana Chalupová

 "Můžete mě utáhnout?" Závodnice Adéla si před pokusem nasazuje pás, který je důležitou podporou při zvedání činky. I když holky uzvednou v průměru sto dvacet kilo, jsou i v tomto sportu chvíle, kdy se bez mužské spolupráce a silné ruky neobejdou. 

 

Jdu na to! Foto: Ivana Chalupová

"Jdu na to!" Dvacetiletá Vendula stoupá po schodech na pódium, kde na ni čeká činka o hmotnosti 135 kilogramů. 

 

Hlavně s úsměvem. Foto: Ivana Chalupová

V zákulisí panuje mezi holkami přátelská uvolněná atmosféra. Tím pádem na "to" závodnice leckdy jdou s úsměvem, jako třeba Lenka, která pozoruje výkon své soupeřky. Na ruce si dává křídu, která pomáhá, aby činka nevyklouzla z rukou. 

 

Soupeř. Foto: Ivana Chalupová

Soupeřem je pro holky psychika a hlavně činka se závažím. Pro ně je to spíš kámoš - potkávají se téměř denně. Činku vždy chystají tři lidé - jeden dobrovolník nejprve činku nazvedne speciálním ocelovým zvedákem, který připomíná hrábě. Dva muži po stranách poté nasouvají po stranách závaží a upevňují je bočním kolíkem. Celková hmotnost reflektuje momentální přání závodnic. 

 

Srovnat a jedem! Foto: Ivana Chalupová

K čince je potřeba přijít, přiložit ruce jak podhmatem, tak nadhmatem a srovnat se k postoji. Teprve potom ji závodnice Adéla bezpečně zvednout. Jakmile se dostane do pozice, kdy propne hrudník, čeká na pokyn rozhodčího, že činku může pustit dolů a pokus je uznán za platný. 

 

Bolest. Foto: Ivana Chalupová

Zkřivené obličeje bolestí jsou bežnou součástí závodů. Veronika zrovna zvedá  150 kilogramů. 

 

Je to tam. Foto: Ivana Chalupová

Úsměv do kamer. Závodnice Vendula je se svým výkonem spokojená. Čekali byste ženy svým vzhledem připomínající zástupce druhého pohlaví? Omyl, holky na mistrovství v Podivíně drtí tyto stereotypy. 

Klíčová slova: mrtvý tah, Podivín, soutěž, mistrovství ČR

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.