06.05.2013 15:19


Fotoreportáž: Handicapovaní sportovci se radovali z dobrých výsledků i z kvalifikace na mistrovství světa v Lyonu

Autor: Adéla Hájková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Závody handicapovaných sportovců Handicap open 2013 se konaly v sobotu 4. května na atletickém stadionu Vysokého učení technického (VUT) pod Palackého vrchem. Ti nejlepší sportovci se mohli na mezinárodních závodech kvalifikovat na červencové mistrovství světa v Lyonu.

Brno - Pod názvem Velká cena Brna a Jihomoravského kraje se v Brně už pošesté uskutečnily mezinárodní závody handicapovaných sportovců. „Akce má záštitu Mezinárodního paralympijského výboru (IPS) a je vedena jako mezinárodní závod, proto si letos sportovci mohou splnit limity na mistrovství světa ve Francii. Minulý rok se na těchto závodech kvalifikovali na paralympiádu v Londýně,“ řekl hlavní organizátor Martin Polášek. Na organizační přípravě akce se podílí asi padesát lidí včetně rozhodčích. „Je to náročné. Finální příprava trvá čtrnáct dní až měsíc před závody. Nejtěžší je určitě zpracovat startovní listiny, protože se soutěží v několika zdravotních a věkových kategoriích a všechno se ještě dělí podle pohlaví,“ vysvětlil Polášek. 

Celou akci moderoval Michael Svoboda. Velká cena Brna by se podle něj nemohla uskutečnit bez pomoci dobrovolníků. 


Pět dobrovolníků se jako výpomoc přihlásilo přes dobrovolnické centrum Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. „Nejdůležitější a nejhezčí na této akci je, že ji pořádá parta kamarádů. Pomáhají nám třeba lidé, kteří celý rok handicapované děti trénují a mají k nim blízko,“ vysvětlil Svoboda.  

Dobré výkony, radost ze závodů a pokoření limitů popřáli sportovcům primátor Brna Roman Onderka, technická delegátka IPS Iva Machová, rektor VUT Karel Reis i zástupce Jihomoravského kraje Marek Šlapal.  

Sobotních závodů se zúčastnili také atleti z Ruska. „Dnes tady máme zhruba stovku závodníků. Bývá pravidlem, že jsou na závodech i atleti z jiných zemí. Letos je spíš výjimkou, že přijelo pouze Rusko. Někteří sportovci už mají limity do Lyonu splněné a nepotřebují jezdit na další závody,“ uvedl Polášek. Moderátor závodů Svoboda dodal, že loni přijeli kromě ruských atletů také sportovci ze Saudské Arábie a Mongolska. 

Podle Poláška jsou nejpopulárnějšími disciplínami ty klasické - vrh koulí, hod oštěpem nebo diskem a sprinty. „Naše speciální disciplíny jsou hod kuželkou nebo měkkým diskem," dodal Polášek.   

Při disciplínách vrh koulí a hod diskem nebo oštěpem házejí atleti vozíčkáři ze speciálních sedaček, které jsou ukotvené několika lany. Také sám závodník je pak připásán popruhem k sedačce. Ukotvení sedačky i závodníka mnohdy zabere desítky minut. 

Po nevydařených pokusech závodníků často zazněla i sprostá slova.  

Kolem druhé hodiny odpoledne začala disciplína skok do dálky, které se zúčastnilo asi deset závodníků. Mnozí z nich předtím závodili v běhu na sto metrů. 

Diváků se na tribunách či za ohrazením areálu objevilo pomálu, byli to většinou rodinní příslušníci nebo kamarádi soutěžících. „V Česku na rozdíl od západní Evropy nejsou lidé naučení chodit na závody handicapovaných. Myslím ale, že kdybychom z toho udělali velkou show, pozvali nějaké hvězdy a měli velkou reklamu, tak by lidé přišli. Je to úkol do příštích let, možná před mistrovstvím Evropy,“ řekl Svoboda.  

Po celou dobu konání závodů byli v areálu přítomni také dva zdravotníci. Jejich zásah naštěstí nebyl potřebný. 

V kategorii vrh koulí obsadil třetí místo Lukáš Kout, na druhém místě skončil Michal Pallag a zlatou medaili získal Dušan Krésa s výsledkem 12,54 metrů. „V hodu diskem mi utekla bronzová medaile. Ale se svými výsledky jsem spokojený. Celkově se závody hodně podařily, hlavně díky dobrému počasí. Pro příště bych se chtěl jen lépe připravit,“ uvedl Kout. 

Kategorii běh na dvě stě metrů muži zcela ovládli atleti z Ruska. Při fotografování dokonce zapózovali s vlajkou. 

Poslední vyhlašovanou disciplínou byl hod kuželkou, kterého se letos zúčastnila jediná soutěžící, Adéla Sekerová. Svým hodem vybojovala kromě zlaté medaile také český rekord a vysloužila si mocný aplaus od ostatních závodníků i pořadatelů. 

„Letos se závody povedly lépe než loni. Přidali jsme si hodinu navíc a díky tomu se vše uskutečnilo ve větším klidu. Byla tady pohodová a přátelská atmosféra, což je pro nás podstatné. Závodníci nevznášeli žádné protesty, takže jsme to zvládli i po organizační stránce. My organizátoři jsme v přípravě nedělali tolik chyb jako loni. Pořád se učíme, takže příští rok to bude určitě ještě lepší,“ zhodnotil Velkou cenu Brna organizátor Michael Svoboda. 

Klíčová slova: Handicap open 2013, závody handicapovaných sportovců, Velká cena Brna a Jihomoravského kraje, Brno

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.