18.05.2017 20:28


Fotoreportáž: Chameleoni předvedli své maskovací schopnosti

Autor: Eliška Pospíšilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Představit projekt ChamiZoo se jeho zakladatelé rozhodli veřejnou výstavou chameleonů. Návštěvníci si tak mohli prohlédnout několik druhů z vlastního chovu. Rovněž měli možnost podepsat petici za otevření jednodruhové zoo s chameleony. Zájemci mohou přehlídku navštívit od čtvrtka 18. května až do soboty 20. května, a to při hezkém počasí vždy od tří hodin odpoledne do osmi večer u brněnského klubu Šelepova No.1.

Brno – Veřejné představení projektu ChamiZoo zájemci navštívili dnes od patnácti hodin odpoledne do osmé večerní. Majitelé a zakladatelé projektu se rozhodli představit chameleony naživo a ukázat je tak v parku u brněnského klubu Šelepova No.1. K vidění byly čtyři druhy chameleonů z různých koutů světa.

Zájem o akci projevily předeším maminky s dětmi. Foto: Eliška Pospíšilová

Akce přilákala především maminky s dětmi. Do parku byly speciálně přivezeny stromy, po kterých se chameleoni mohli pohybovat volně bez sítí a mříží.

Jeden ze zakladatelů projektu ChamiZoo Libor Červínek. Foto: Eliška Pospíšilová

Libor Červínek se pro chameleony nadchl již v dětství. Jednou z jejich nejlepších vlastností je podle Červínka, že se nezatěžují starostmi ostatních. „Když jsem se v mládí rozhodoval co budu dělat, chameleoni byli jasná volba,” zažertoval Červínek.

Chameleon pardálí se vystavoval na obdiv. Foto: Eliška Pospíšilová

Nejvíce se předváděl chameleon pardálí. Samec tohoto druhu může dorůst až do délky padesát centimetrů, samice dorůstá o patnáct centimetrů méně. Tito chameleoni jsou nejbarevnější a pocházejí z Madagaskaru, zároveň jsou také nejžádanějším druhem pro chov.

Návštěvníci jej mohli spatřit z několika úhlů. Foto: Eliška Pospíšilová

Mnozí jej fotili a něktěří si chameleona pardálího také pohladili. Foto: Eliška Pospíšilová

Nejvíce pozornosti přilákal chameleon pardálí svým aktivním pózováním na stromě a návštěvníci měli  možnost si jej i pohladit.

Chameleon obrovský se před návštěvníky schovával mezi listy stromu. Foto: Eliška Pospíšilová

O poznání méně nadšený z pozornosti účastníků byl chameleon obrovský. Jedná se o největší druh chameleona, který může přerůst i délku sedmdesáti centimetrů. Pochází rovněž z Madagaskaru a je to samotářský tvor. K ostatním chameleonům bývá i agresivní.

Jedná se o samotářský druh. Foto: Eliška Pospíšilová

Chameleon obrovský se skrýval mezi listy stromu.

Libor Červínek odpovídal na dotazy návštěvníků. Foto: Eliška Pospíšilová

Červínek návštěvníkům o chameleonech ochotně vyprávěl. Dozvědět se mohli třeba o horských druzích, které snášejí nízkou teplotu lépe. Dále radil chovatelům, kteří se svým chameleonem mají potíže. Příčinou stresu u zvířete může být i špatné osvětlení v teráriu, Červínek tedy doporučuje změnit žárovku. Chameleon je ve stresu také v případě, že vidí svůj odraz ve skle terária, to jsou dle Červínka ale ojedinělé případy.

Brokesie listová je jeden z nejmenších druhů. Foto: Eliška Pospíšilová

Mezi vystavenými chameleony byl také jeden z nejmenších druhů – brokesie listová, jejíž název je odvozen od tvaru připomínajícího suchý list. Dospělý jedinec dorůstá do délky kolem osmi centimetrů. Brokesie listová pochází ze střední a západní Afriky. Tento druh je zvláštní malými růžky na nose.

Při pocitu ohrožení otevírá tlamičku. Foto: Eliška Pospíšilová

Pokud se brokesie listová cítí v ohrožení, otevírá tlamičku, jak vystvětlil Červínek.

Chameleony se před tolika lidmi nepodařilo nakrmit. Foto: Eliška Pospíšilová

Pokus o krmení byl neúspěšný. Červínek uvedl, že chameleoni potřebují k jídlu klidnější atmosféru. Červínkovi se chameleony podařilo nakrmit před nejvýše čtyřmi lidmi.

Chameleon jemenský měl také velký úspěch. Foto: Eliška Pospíšilová

Chameleon jemenský. Foto: Eliška Pospíšilová

Posledním chameleonem, kterého měli návštěvníci možnost vidět, byl chameleon jemenský. Samec tohoto druhu může dorůst až do délky pětašedesát centimetrů, samička pak do délky pětačtyřicet centimetrů. Pochází z oblasti Jemenu a Saúdské Arábie, kde většinou obývá horské a podhorské polopouště.

Návštěvníci mohli zakoupit upomínkové předměty. Foto: Eliška Pospíšilová

Návštěvníci si mohli zakoupit drobné upomínkové předměty, a podpořit tak projekt ChamiZoo.

Mohli také podepsat petici za otevření ChamiZoo. Foto: Eliška Pospíšilová

A podepsat petici za otevření projektu jednodruhové zoo s výhradním chovem chameleonů.

Petici podepsalo několik návštěvníků. Foto: Eliška Pospíšilov.á

Petici podepsalo mnoho zúčastěných. „Projekt se nám velmi líbí, a tak jej chceme podpořit. Nejdříve jsme se dozvěděli, že tu bude výstava a až poté jsme se začetli a dozvěděli, čeho chce projekt dosáhnout,” uvedla studentka Kristýna Wolfová. „Čekali jsme trochu víc, překvapilo nás, že tu jsou chameleoni jen čtyři, ale jsou skvělí a roztomilí,” dodala Wolfová.Klíčová slova: ChamiZoo, chameleon, Šelepova, jednodruhová zoo, fotoreportáž

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.