19.03.2017 11:22


Fotoreportáž: 72. ročník Běhu Lužánkami ovládli Keňané

Autor: Stanislav Šindelka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Běh Lužánkami patří mezi nejstarší běhy na jižní Moravě. Závod se pravidelně koná už od roku 1946. Letošní 72. ročník přivítal více než 600 běžců a běžkyň z patnácti zemí světa. V mužské i v ženské kategorii zvítězili zástupci keňské běžecké školy.

Brno - Běh Lužáneckým parkem pravidelně otevírá brněnské atletické jaro. Letošní 72. ročník se uskutečnil 18. března a k vidění byly skvělé běžecké výkony. V mezinárodní konkurenci se nejlépe ukázali reprentanti Keni, kteří zvítězili v obou hlavních závodech. Neztratili se ale ani čeští běžci.

Prostor startu/cíle ještě před začátkem hlavního programu. Organizátoři dolaďují poslední detaily, předtím než na trať vyběhnou první běžci.

Ti se mezitím postupně zapisují u prezenčního stolku, kde dostanou kromě startovního čísla také běžecký set s logem závodu.

Pro nejmenší je v areálu připraven dětský atletický koutek, kde si mohou otestovat své sportovní dovednosti nebo se jen tak vydovádět, což ocení zejména jejich rodiče.

O bezpečnost závodu se starají strážnici městské policie, kteří neustále obcházejí celý park. „V areálu jsou dvě dvoučlenné hlídky, které mají průběh závodu pod kontrolou," objasňuje příslušnice městské policie Jana Pokorná.

Napínavý závod žen přilákal k trati spoustu diváků. Ti s napětím sledují, která ze závodnic nakonec zvítězí.

Jako první zdolává trať dlouhou 6220 metrů keňská reprezentka a juniorská mistryně světa Theresa Flavious Kwamboka. Vítězka navíc s časem 21 minut a 33 vteřin překonává o 29 vteřin traťový rekord. Ten dosud držela maďarská běžkyně Zita Kácser, která dobíhá druhá.

Dosavadní traťový rekord pokoří rovněž druhá Zita Kácser a třetí Lucie Maršánová. V cíli si pak všechny tři závodnice gratulují ke skvělému běžeckému výkonu. „V Brně běžím poprvé a velmi se mi tu líbí. Jsem ráda, že se mi povedlo vyhrát, konkurence byla opravdu vysoká" dělí se o své dojmy ze závodu vítězná Theresa Kwamboka.

Speciálním hostem závodu je olympijská vítězka ve sportovní gymnastice z Londýna 1948 Věra Růžičková. „Moc se mi tu líbí. Jsem ráda, že zde závodí děti i dospělí," svěřuje se legenda českého sportu. Jako bývalá vrcholová sportovkyně si má s nejúspěšnějšími závodnicemi rozhodně o čem povídat.

Po závodě žen následuje mužský závod, který rovněž slibuje zajímavou podívanou. Na startu je více než 200 běžců, kteří se do závodu "vrhají "po hlavě.

Největšími favority závodu jsou bezesporu keňští běžci Moses Masai Komon a Edwin Cheruiot Melly, kteří hned od začátku nasazují takové tempo, že jim nikdo jiný nestačí.

Další skupinku tvoří nejlepší čeští běžci v závodě, kteří bojují nejen mezi s sebou, ale i s ďábelským tempem vedoucích Keňanů.

Běh Lužánkami se nese ve znamení skvělých sportovních výkonů, ale k vidění jsou i okamžiky, které vezmou za srdce. Jedním z nich je i tento moment, který dokonale ilustruje hlavní heslo závodu: "Běhat se dá v každém věku". 

Závodu se účastní také mnoho amatérských běžců, kteří si přišli zaběhat hlavně pro radost z pohybu. Jedním z nich je i Samuel Prílepok. „Dnes mi neběželo moc dobře, protože jsem trochu nemocný, což se na mém výkonu bohužel podepsalo. Ale snažil jsem se do toho dát všechno," povídá mladý závodník.

Kolem celé trati postávají skupinky diváků, kteří neunávně povzbuzují své favority. Jejich podpora je pro závodníky velmi důležitá, protože je motivuje  k tomu, aby ukázali, co v nich doopravdy je.

Trať dlouhou 7775 metrů zdolává jako první keňský běžec Moses Komon. Ale vítězem se stává každý, kdo se odhodlal postavit na start.

 

 Přečtěte si také rozhovor s organizátorkou Běhu Lužánkami. 

Klíčová slova: Brno, Lužánky, atletika, běh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.