26.11.2020 20:15


Fotbalový svět truchlí. Zemřel Diego Maradona

Autor: Dominik Pohludka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Legendární fotbalista Diego Maradona ve středu zemřel. Bylo mu šedesát let. Jeho smrt otřásla celým fotbalovým světem. „Byl jsi největší z nás všech," napsal na Twitter argentinský prezident Alberto Fernández. V Argentině je vyhlášený státní smutek.

Brno/Tigre - Ve středu obletěla svět smutná zpráva. Zemřel legendární argentinský fotbalista Diego Armando Maradona. Podle tamějších novin Clarín zemřel na srdeční zástavu. Bylo mu šedesát let. Argentinci truchlí, jejich prezident Alberto Fernández vyhlásil třídenní státní smutek.

„Vzal jsi nás na vrchol světa. Udělal si nám nesmírnou radost. Byl jsi největší z nás všech,“ napsal na Twitter Fernández. Zpráva o Maradonově úmrtí zasáhla celý fotbalový svět. „Je toho spousta co říct. Nechť Bůh dá jeho rodině sílu. Jednoho dne, doufám, si spolu zahrajeme fotbal v nebi," uvedl na Instagramu Brazilec Pelé, který býval společně s Maradonou dlouho označován za nejlepšího fotbalistu v historii.

Když FIFA v roce 2000 vyhlásila anketu o nejlepšího fotbalistu 20. století, vyhrál v hlasování fanoušků právě Maradona. „Dnes se loučím s přítelem a svět se loučí s věčným géniem. Bezkonkurenční kouzelník. Odchází příliš brzy. Odpočívej v pokoji, eso," napsal na svém Instagramu fotbalista Cristiano Ronaldo. 

Maradona si získal srdce Argentinců v roce 1986, kdy s národním týmem vyhrál fotbalové mistrovství světa v Mexiku. Pozornost na sebe přitáhl v nezapomenutelném utkání s Anglií, když vstřelil ikonický gól rukou. Následně jej sám nazval „Boží ruka“. O chvíli později se propletl okolo sedmi anglických hráčů a dal vítěznou branku. Během čtyř minut se tak stal pro Argentince hrdinou a legendou zároveň. 

 

Maradona se poprvé na scéně světového fotbalu objevil deset dní před svými šestnáctými narozeninami. Jakmile nastoupil za klub Argentinos Juniors, byl z něj nejmladší hráč v historii argentinské ligy. Když v roce 1982 přestupoval do Evropy, zaplatil za něj fotbalový klub FC Barcelona pět milionů liber. Taková částka neměla v tehdejším fotbale obdoby.

Španělské angažmá se nevyvíjelo podle jeho představ, a tak o dva roky později přestoupil do italské Neapole. Když se Maradona přestěhoval do města pod Vesuvem, jeden z tamních sportovních novinářů poznamenal, že nejchudší město v Itálii kupuje nejdražšího hráče na světě. V Neapoli strávil sedm let. Během té doby přivedl tým ke dvěma ligovým titulům a vítězství v Poháru UEFA. Maradonovy pletky s italskou mafií Camorra a jeho vášeň pro drogy a alkohol vedly k mnoha skandálům. Ty ho provázely především na sklonku kariéry. V roce 1991 byl pozitivně testovaný na drogy a dostal patnáctiměsíční zákaz účasti na soutěžních utkáních.

Po ukončení hráčské kariéry se stal trenérem. Vedl týmy v Argentině, Mexiku a Spojených arabských emirátech. Chvíli také trénoval argentinskou reprezentaci.

Klíčová slova: fotbal, Maradona, Argentina, úmrtí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.