22.03.2016 17:14


Fotbal v nafukovacích koulích? Adrenalinová zábava až do morku kostí

Autor: Jan Matoušek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Zkombinovat fotbal a nafukovací koule může na první pohled působit bláznivě. Možná až nebezpečně. Ve skutečnosti je to pouze fyzicky velice náročný, zároveň ale atraktivní sport. A to nejen z pohledu hráče, ale i z pohledu fanouška.

Autor: Jan Matoušek

Pravidla fotbalu zná, alespoň okrajově, téměř každý. Téměř každý také viděl nějaké normální fotbalové utkání. V poslední době ale lidé hledají způsob, jak fotbal oživit. A to je také případ sportu, který si říká bumper fotbal, v překladu fotbal v nafukovacích koulích (ty se jmenují bumper balls – poznámka redakce). „Jako první hráli fotbal v nafukovacích koulích v Norsku kolem roku 2011. Odtud se přes Itálii rozšířil do celého světa,“ říká Adam Tesárek, jeden z pořadatelů turnaje v bumper fotbalu, který se koná v Opavě.

Čtyři hráči si na horní část těla navléknou nafukovací kouli tak, že z ní jdou vidět pouze nohy. Koule má podle tělesné konstituce hráče v průměru 1,3, 1,5 nebo 1,8 metru. Je docela těžké pohlídat si stabilitu těla. Tím spíš, když do sebe protihráči v plné síle narážejí. „Když se pohybuji bez toho, aby mě někdo vyváděl z rovnováhy, tak to je pocit, jako kdybych na sobě nic neměl. Samotná koule je velice lehká. Ale v momentě, kdy do mě někdo vrazí, to jde málokdy ustát,“ říká jeden z hráčů Marek Mosler.

K výkopu se hráči nestaví klasicky proti sobě, ale od svých branek se rozběhnou doprostřed hřiště, kde stojí míč. Nejrychlejší hráči do sebe často narazí, podle řeči těla ale prvotní dopad na zem berou s humorem.

Zápas se hraje na dva pětiminutové poločasy. Během krátké přestávky se nemění strany, unavení hráči se ale mohou prostřídat s náhradníky. To mnohým, podle propoceného oblečení a výrazu ve tváři, přijde vhod. Možná trochu překvapivě se ve hře objevují i ženy. A to navzdory tomu, že střety protihráčů mezi sebou nejsou na první pohled vůbec příjemné. „Zápas vypadá velmi nevinně a zábavně. Hráči si vesele pobíhají po hřišti a sem tam střelí i nějaký ten gól. Zarážející pro mě ovšem je, o jak násilnický sport se jedná. Většinu času stráví hráči na zemi nebo strkáním do ostatních,“ doplňuje jedna z fanynek Anna Šefraná základní podstatu bumper fotbalu.

Střílení gólů s velkou nafukovací koulí na většině těla není žádný med. S koordinací pohybu mají všichni viditelně problém již od začátku, a teď se ke všemu musí trefit do míče a ještě zamířit do házenkářské branky. „Je těžké přesně se trefit. Na každém gólu má ale podíl celý tým,“ potvrzuje střelec čtyř branek Petr Kukuczka. Pokud se ale hráči povede alespoň vzdáleně zamířit na bránu nebo dokonce vstřelit branku, diváci jeho umění odměňují potleskem. I oni ví, že nejde o vůbec nic lehkého. Zvláště úsměvně vypadá hlavičkování. Ačkoliv hlavičkování je možná silný výraz, protože je to spíše náhodný odraz míče o horní část koule, co hlavičkování hodně vzdáleně připomíná.

V běžném fotbalovém utkání je člověk zvyklý na tvrdé fauly, ústící v méně či více závažná zranění, velkou fyzickou námahu a propocené dresy. Toho stejného se mu dostane i tady, snad pouze s výjimkou vážných zranění. „U bumper fotbalu hrozí, tak jako v normálním fotbale, zranění nohou. Jsou to ale spíše náhody nebo nešťastná zranění. Ostatní části těla jsou chráněny koulí, a tak se nemůže nic stát. Pro bezpečnost jsou koule vybaveny popruhy, které se dotahují dle potřeb hráče,“ dodává k bezpečnostní stránce sportu Tesárek.

Vše tedy naznačuje, že bumper fotbal má všechny výhody na své straně. Fyzicky dokáže hráče vyčerpat, zranění téměř nejsou k vidění a jako bonus jsou tu tvrdé nárazy koulí, jimiž se dobře vybíjí přebytečná energie. Existuje vůbec nějaká zásadní nevýhoda? Ano, deset minut jste zavření v nafukovací kouli. „Je v ní špatná viditelnost. Dýchání je v podstatě podobné, jako když jsem celý pod peřinou,“ vypočítává záporné stránky Mosler. Zábavná část ale nakonec nad možná mírně klaustrofobickým zážitkem z koule převážuje.

První opavský turnaj, kterého se zúčastnilo deset týmů, tak má zaděláno na zopakování. „Plánujeme se do Opavy brzo vrátit, a to v létě, na turnaj pod širým nebem. Přesné místo zatím vybráno nemáme,“ zakončuje Tesárek.

Klíčová slova: bumper fotbal, bumper balls, fotbal, sport

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.