27.03.2011 11:07


FITNESS SERIÁL: Power Plate jsou vibrace, které vám dají zabrat

Autor: Veronika Pořízková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

V posledních letech zažívá oblast fitness obrovský boom. Jedním z novějších strojů je také Power Plate, neboli vibrační plošina, která slibuje viditelné výsledky pouze po třicetiminutovém cvičení. To je ale natolik intenzivní, že by se mělo vyrovnat hodině a půl strávené v posilovně. Právě z důvodu nízké časové náročnosti je Power Plate oblíbený zejména mezi zaměstnanými ženami a celebritami všeho druhu, které ho hojně propagují.

Autor: Veronika Pořízková

Power Plate je jedna z dražších forem cvičení. Je tomu tak zejména proto, že ve většině případů se jedná o individuální lekce, kde je pouze cvičící a trenér. Některá studia nabízejí také možnost přijít cvičit ve dvou, to ale bývá maximum. Přítomnost trenéra je nutná proto, aby po celou dobu na cvičení dohlížel a průběžně opravoval případné chyby. Koupě vibrační plošiny se pohybuje v řádech sta tisíců, domů si ho tedy asi pořídí málokdo a jedna třicetiminutová lekce stojí od sta do tří set korun. Záleží na celkové vybavenosti centra, poloze studia a hlavně na tom, jedná-li se o originální stroje Power Plate nebJeden z cviků na šikmé břišní svaly, u kterého se pořádně zapotíte. Foto: Martina Maláo o jiné vibrační plošiny. V zásadě je ale úplně jedno, jestli je stroj značkový nebo ne, vibrují všechny stejně.  A dost.

Protože pravidelně sleduji různé slevové portály a mám ráda sport, posilovnu nevyjímaje, zaujala mě nabídka slevové akce na Power Plate. Koupila jsem si tedy hned čtyři lekce a objednala se na první z nich. Slyšela jsem samé pozitivní ohlasy, byla jsem tedy zvědavá, jaké to je. Power Plate totiž slibuje rovnoměrné zatížení všech svalů na těle, zpevnění a formování postavy a samozřejmě také hubnutí.

V den mé první lekce jsem raději vyjela s předstihem, vybavená oblečením na cvičení, ručníkem a láhví vody. Do posilovny chodím pravidelně, sportuji od mala, proto jsem si poměrně věřila a na otázku lektorky Martiny Malé, jak jsem na tom se sportem, jsem se taky náležitě pochlubila. Později, když jsem téměř nebyla schopna dojít na zastávku, jsem však trochu litovala, že jsem neřekla, že mám na sobě tenisky poprvé v životě.

Na začátku lekce by se lektor měl zeptat na zdravotní stav a veškerá možná omezení, protože vibrace nemusí být příjemné a vhodné pro každého. „Tak si zkuste, co to s vámi udělá,“ pobízí mě lektorka a zapíná nejnižší vibrace. „Musíte být předkloněná dopředu, protože když se trochu zakloníte…,“ než to stihne doříct, už cítím vibrace v hlavě a zrovna příjemný pocit to není. Po celou dobu cvičení si tedy stále opakuji, abych se hlavně nezaklonila.

Začíná se zahřátím, tedy různým poskakováním na vibrační plošině. Každý cvik trvá maximálně minutu a odpočítávání vidíte na displeji před sebou. Do toho lektorka neustále povzbuzuje: „Ještě dvacet vteřin a zabereme, to vydržíte!“ Po rozehřátí následuje otázka, čemu byste se dnes rádi věnovali. Vzhledem k tomu, že už po úvodních pěti minutách mám dojem, že mi to stačilo, vymáčknu ze sebe další osudovou chybu: „No, tak nějak všemu.“ Začínáme tedy kliky, kdy ruce máte na plošině, která samozřejmě stále vibruje, a očima hypnotizujete displej, na kterém čas ubývá podivně pomalu.

Protože cvičení trvá pouze třicet minut, není čas na žádné přestávky. Napít se je samozřejmě nutné, ale opravdu jen v rychlosti, protože za každým cvikem ihned následuje další. Na řadu přichází cviky na břicho, kdy jsou lokty opřené o plošinu, nohy natažené na zem a tělo zpevněné opět po dobu jedné minuty. „A přidáme trochu vibrací, je to v pohodě, že?“ zeptá se lektorka a já ze sebe vydám jen podivný skřek, který měl znít jako sebevědomé: „Jasně!“ Přestože se totiž jedná primárně o cviky na jednotlivé partie, na Power Platu posilujete všechny svaly, které zatnete, protože vibrace prochází celým tělem, které na ně pak musí reagovat.

Kromě samotnéhObrácené kliky na Power Platu, pokud nohy natáhnete, je to ještě těžší. Foto: Veronika Pořízkováo Power Platu se také využívají gumičky, které se navlékají ke kotníkům při posilování stehen v lehu na boku na plošině. Když se čas blíží ke konci, nohy zvláštně pálí a lektorka vás ubezpečuje, že to je to pravé. Nezbývá než jí věřit.

Než se nadějete, půl hodina je u konce a následuje ta příjemnější část – závěrečné protažení, kdy se posadíte za Power Plate na nafukovací míč, nohy položíte na plošinu a lektorka malým míčkem masíruje vaše stehna. Všechno se odehraje tak rychle, že po skončení si sotva vzpomenete, jaké cviky jste vlastně dělali a odpotácíte se do sprchy červení jako rajče. Lektorka mě uklidňuje, že až přijdu podruhé, už to bude lepší, zatímco já se proklínám za koupení dalších tří lekcí. Cestou domů sedím opřená o okno v autobuse a uklidňuji se tím, že vystupuji až na konečné, takže mě řidič v nejhorším vyhodí. A to jsem si myslela, že mám opravdu dobrou fyzičku. Navíc mě z vibrací trochu bolí hlava a doháním pitný režim, který jsem během cvičení moc nestíhala. Pozitivní ale je, že druhý den mě bolela pouze lýtka a když jsem šla na druhou lekci, bylo to už o mnoho lepší.

Klíčová slova: fitness, power plate, vibrační plošina

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.