09.03.2019 20:18


Firmy nemají dostatek kvalifikovaných pracovníků

Autor: Viktorie Čermáková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Zaměstnavatelé v Jihomoravském kraji postrádají kvalifikované pracovníky. Situace na trhu práce způsobuje problémy podnikatelům, kteří musí kvůli nedostatku zaměstnanců odmítat zakázky, a tím přicházejí o zisk. Pro zaměstnance to může znamenat více práce, ale i vyšší platy. Nedostatek je zejména ve strojírenských a stavebních firmách.

Uchazeči o zaměstnání a volná pracovní místa v Jihomoravském kraji.

Brno – Podnikatelé v Jihomoravském kraji hledají kvalifikované pracovníky, kterých je aktuálně nedostatek. Podle údajů zveřejněných Ministerstvem práce a sociálních věcí je přes jedenáct tisíc volných pracovních míst v technických oborech, zatímco na úřadech práce evidují necelých pět tisíc kvalifikovaných pracovníků.

Úřad práce v posledních statistikách zveřejnil, že se počet uchazečů o zaměstnání snížil jak meziměsíčně, tak i ve srovnání s únorem předchozího roku. Počet volných pracovních míst byl za poslední měsíc o něco nižší než v lednu, avšak oproti loňskému únoru se zvýšil.

Svaz průmyslu a dopravy upozornil na to, že nedostatek kvalifikované pracovní síly ovlivňuje jak firmy, tak stávající zaměstnance. „Stávající zaměstnanci pracují přesčas, aby firmy stíhaly plnit své zakázky. Přesto se to firmám nedaří, a tak jim klesají zisky,“ uvedla tisková mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Eva Veličková.

Někteří zaměstnavatelé lépe ohodnocují pracovníky, aby si je udrželi ve své firmě. „Firmy mezi sebou soupeří o zaměstnance tím, že jim nabízejí vyšší platy,“ řekla Eva Veličková.

Podnikatelé, kteří hledají dlouhodobé řešení, se snaží pracovníky nahradit technologií. „Pokles počtu pracovníků mě jako podnikatele nutí k tomu, abych více investoval do automatizace a hledal vyšší přidanou hodnotu,“ řekl Jan Kocian, ředitel společnosti Uxa.

Se stejným problémem se potýkají firmy v celé republice. Svaz průmyslu a dopravy se vyjádřil také k možným následkům zrušení třídenní karenční doby. Zaměstnavatelé budou muset vyplácet náhradu mzdy již od prvního dne pracovní neschopnosti. Podle odhadů se mohou firmám zvýšit náklady o pět miliard ročně.

Klíčová slova: nedostatek pracovní síly, trh práce, firmy

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.