30.10.2013 13:40


Finanční poradenství: Ano, nebo ne?

Autor: Marek Ustohal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Mladé odvětví na vzestupu, to je finanční poradenství. Nabízí mnohé výhody, avšak ukrývá ještě větší množství záporů, které navíc klient mnohdy odhalí, až když je pozdě. Vyplatí se svěřit své finance pod křídla poradců, nebo ne?

Pomohou finanční poradci klientům naplnit prasátka, nebo je posléze donutí je rozbít? Foto: flickr.comTřebíč - Názory na téma finančního poradenství se různí, přesvědčivé jsou přitom obě strany mince. „Rozhodně se to vyplatí. Lidé se naučí zacházet s penězi. Najednou zjistí, že do doby, než se jim o finance někdo postaral, v podstatě vyhazovali peníze oknem,“ uvedla Aneta Novická, která několik měsíců působila v třebíčské pobočce finančního poradenství OVB Allfinanz.

Odkrývá však i stinné stránky věci. „V České republice je bohužel finanční poradenství bráno jako parazitování na lidech. Nabízejí se jim totiž věci, na které si sám klient nemůže sáhnout. Těžko si pak k poradci hledá cestu, nevěří mu,“ lituje Novická.

Naťukla tím také největší úskalí finančního poradenství, totiž fakt, že většina z jejich „zaměstnanců“ dostává plat za provizi. Často tak poradce může zákazníkovi nutit i nevýhodný produkt jen kvůli vlastnímu prospěchu, přičemž klientovi z toho žádné finanční zajištění nevyplývá.

„Mám zkušenosti, že poradci chtějí uzavřít co největší množství smluv, aniž by byli o vhodnosti produktu pro klienta přesvědčeni. Často tu práci dělají studenti, kteří ji berou jako snadno vydělané peníze. Chtějí na tom zkrátka v první řadě vydělat a využívají důvěry lidí,“ zhodnotil poradenství student Ondřej Benda.

O volnosti poradců hovoří i nutnost zařídit si živnostenský list. Nakonec tedy pracují pod záštitou nějaké firmy, ale vlastně sami na sebe. Tím ovšem zápory nekončí. Dalším negativem je nezkušenost poradců. Mít papír na finanční gramotnost totiž může mít kdokoli starší osmnácti let, stačí jen projít krátkým zaškolením.

Klíčová slova: finanční poradenství, peníze, klady a zápory

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.