13.04.2015 17:15


Finále vyhrál šťastnější soupeř. Skvělá motivace do příští sezony, říká badmintonista Mendrek

Autor: Havel Adam | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Získal tři body ze čtyř. Jediné utkání, které ve třech setech ztratil, v konečném součtu nehrálo žádnou roli. Brněnský badmintonista Adam Mendrek si o víkendu po roce zopakoval turnaj final four v pražské Vinoři. S týmem jehnického Sokolu prošel opět do finále extraligy smíšených družstev. Avšak titul neobhájil, skončil těsně pod vrcholem. „Prohra nám pomůže k větší motivaci vrátit se na výsluní v příští sezoně,“ řekl Mendrek.

Brno – Loni jehnické družstvo opustila řada opor, mezi které patřil například současný nejlepší český badmintonista Petr Koukal. S touto nelehkou úlohou se nově složený tým popral výborně. O účast v závěrečném čtyřčlenném finále extraligy však musel zabojovat ve čtvrtfinále. „Druhé místo bereme jako velký úspěch, jelikož jsme i po předsezonních odchodech špičkových hráčů postoupili mezi nejlepší čtyřku. V prvním kole jsme porazili Dobrušku, kde jsme naznačili naši velkou sílu v úplném složení,“ oznámil devatenáctiletý Mendrek.

JDE DO TUHÉHO. Soustředěnost Adama Mendreka při finále extraligy.

Obě klání, která určila držitele medailí, rozhodly drobnosti. Ve finále se výsledek semifinálového utkání otočil v neprospěch Brňanů, když podlehli celku Benátek nad Jizerou 3:5. „Konečně jsem přispěl stoprocentním výkonem, když jsem ve dvou zápasech získal oba body. Bohužel jsme ale tentokrát marně usilovali o čtvrtý bod,“ povzdechl si badmintonista, jemuž patří ve světovém žebříčku jednotlivců dvě stě páté místo.

Právě ve finále to byl Mendrek, kdo získal plný počet možných bodů. Vyhrál singl i debl. Třetí bod získali deblisté mixu. Jenže další napínavé bitvy vyzněly lépe pro soupeře a z vítězství se radovali Benátčané. „Šlo o jedno z nejnapínavějších finále, co jsem zažil. Diváci se hodně bavili a viděli špičkový badminton,“ podotkl Brňan, jenž kromě svých tréninků cvičí také s kondičním koučem Davidem Nerudem. Ten spolupracuje i s bratrem Mendreka Jakubem, který hraje florbal za brněnský tým Bulldogs.

V semifinále čekala na Jehnice výzva v podobě nejúspěšnějšího týmu základní části. Nováček soutěže z Českého Krumlovu v sezoně ani jednou neprohrál. První duel s Brnem zvládl 5:3 na zápasy. Jenže v loňském říjnu Jihomoravané nebyli kompletní a v úvodním utkání final four věřili v lepší výkon. „Očekával jsem, že půjde o hodně vyrovnaný duel, který může rozhodnout jediný set. To se také potvrdilo. Závěrečný debl zvládla naše mužská dvojice ve třetím setu, čímž jsme těsně utekli vyřazení. Naopak jsme díky nim slavili postup do finále,“ podotkl Mendrek, který upozornil na odplatu Jihočechům ve stejném poměru. „Propadli jsme velké euforii, když jsme porazili vítězný celek,“ doplnil.

Z PTAČÍ PERSPEKTIVY. Adam Mendrek z Brna je nejvýše postaveným badmintonistou v letošních českých tabulkách. Foto: Josef Rubáš.

Tomu však předcházel strach Mendreka, který ztratil dobře rozehraný singl a dal šanci na postup soupeři. „Po výborném prvním setu ani nevím, co se stalo. Další dva sety jsem prohrál a bál se o výsledek. Mí spoluhráči ale výborně zvládli svoje zápasy a zajistili rozhodující bod nám,“ sdělil.

Debl už brněnský badminonista zvládl a připsal si první výhru ve final four. „V plné sestavě jsme byli silnější a štěstí se přiklonilo na naši stranu,“ s úsměvem pravil hráč, jehož otec Tomasz Mendrek jej k badmintonu přivedl, když jemu samotnému patřilo osmatřicáté místo na světě v individuálním žebříčku. Mimo jiné mu také patří primát prvního českého hráče na olympiádě, což bylo v roce 1992 v Barceloně. Právě jemu se chce mladý Adam Mendrek přiblížit, ne-li ho předčít.

Náročný víkend se podepsal na všech hráčích, když místo oslav zvolil regeneraci. „Po těžkých duelech jsme stihli jen hromadnou večeři a po ní už jsme všichni mířili domů. Byli jsme hodně unavení. Oslavu plánujeme až někdy později,“ uzavřel.

Po play-off domácí ligy čekají Mendreka školní povinnosti. V květnu maturuje a absolvuje přijímačky na vysokou školu. V červnu se vrátí k turnajům ve světě. Jako první přijde Lotyšsko, následně se přesune do Ameriky a Kanady, kde bude usilovat o vylepšení své příčky mezi jednotlivci a především zisk lepší výchozí pozice pro nasazování do turnajů.

Klíčová slova: badminton, finále, extraliga, mendrek, koukal

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.