26.04.2018 13:06


Filozofickou fakultu ovládlo novomediální umění. Jméno umělce je ale fikce

Autor: Maryia Tkach | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Mutabor. Název výstavy záhadného umělce #metamurder, za kterým se ve skutečnosti skrývá seskupení několika autorů. Toto seskupení se považuje za antikolaborativní a pseudo-kolektivní, protože v dnešní době může být umělcem každý. V úterý 24. dubna studenti oboru Teorie interaktivních médií představili svoji semestrální práci a zároveň i uměleckou výstavu v budově Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Výstava se nesla v duchu výtvarníka Marcela Duchampa, který tvrdil, že umění tvoří sám divák, tudíž všichni účastníci se podílejí na tvůrčím procesu.

Mutabor - výstava studentů

Brno - Studenti Ústavu hudební vědy spadající pod Filozofickou fakultu Masarykovy Univerzity si pro diváky v úterý připravili výstavu, kterou zaměřili na novomediální umění. Jedná se o umění vznikající kombinací techniky a lidké činnosti. Tato výstava je jednou ze součástí Audiovizuálního semináře, který studenti navštěvují. Redakce Stisku se vydala na vernisáž výstavy, aby se podívala, jak vypadá umění nových médií a jak autoři přistupují ke svému uměleckému dílu.

Filozofická fakulta - Mutabor

„Tato výstava je výstavou seminárních prací předmětu Audiovizuální seminář. Studenti vystupují pod přezdívkou #metamurder, fikční anonymní umělec, jehož obličej jsme vytvořili pomocí počítačové grafiky. Výstava je pseudo-kolektivní, protože se jedná o pět videí, jejichž autoři jsou sami studenti. Videa můžete zhlédnout na jednotlivých poschodích v budově fakulty,” vysvětlila vyučující a zároveň i kurátorka výstavy Martina Ivičič. Filozofickou fakultu naplnilo přes padesát diváků. Někteří z nich se do výstavy přímo zapojili.

Mutabor

Inspirovali jsme se několika uměleckými díly. Na hodinách AV semináře Báru (další spoluorganizátorka výstavy - pozn. redakce) zaujalo jedno video, za kterým stal italský pár hackerů Eva a Franco Matesovi, kteří jako první poukázali na otázku autenticity a identity na internetu. Tento pár v devadesátých letech zkopíroval hlavní stránku Vatikánu, aniž by se o tom někdo dozvěděl. Lidé pak klikali na web, který byl v podstatě falešný, nikdo o tom celý rok netušil,” doplnila kurátorka.

Mutabor

Hlavní myšlenkou výstavy je tvrzení Rolanda Barthese, který řekl, že v momentě, kdy autor vyšle do světa své dílo, osamostatňuje ho a jeho potenciálním autorem se stává každý nahodilý divák, který dílo interpretuje,” řekla spoluorganizátorka Bára Jurášková. 

Mutabor

Studenti se zaměřili na video remake (přetvoření) uměleckých děl, které jsou zapsané v historii lidstva, tudíž jsou nesmrtelné. Význam těchto děl přenesli na aktuální období, čímž mu dali nový smysl.

 

„Naše performance leží ve využití jednoho magického nástroje, kterým je Theremin. Jeho vynálezcem je americký vědec sovětského původu. Anténa vytváří magnetické pole, které při vedlejším pohybu zvukově reaguje na objekt. Podobný princip využívali v americkém vězení v 20. letech, kde vězně střežili podobné Theraminy a reagovali na jejích aktivitu zvukem,” okomentoval výstavu autor performance Petr Gerneš.

 Mutabor

Diváci si svou kreativitu mohli vyzkoušet pomocí fixy a plátna, které viselo nad Thereminem. Pohyby rukou narušovaly magnetické pole přístroje a přítom vznikaly zajímavé zvuky, které autor v závislosti na aktivitě svých pohybů mohl regulovat. Umění takovým způsobem vznikalo stykem zvuku a vizuálních prvků naplňujících samotné plátno. 

Výstava Mutabor je k vidění do 18.5. v budově B2 na Filozofické fakultě Masarykovy Univerzity.

Klíčová slova: Novomediální umění, TIM, Interaktivní média, Filozofická fakulta MU

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.