28.04.2011 08:35


Filmový teoretik přednášel o Hollywoodu

Autor: Petra Andrýsková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Hollywood a svět, to je téma, kterým se zabývá filmový teoretik Peter Kramer. Své poznatky předával studentům Masarykovy univerzity v týdenním bloku přednášek.

Přehrát audio

Audio

Autor: Petra Andrýsková.

Brno - Na vliv hollywoodských snímků na diváka a vztah Hollywoodu k národním kinematografiím se zaměřil německý filmový teoretik Peter Kramer, vedoucí tento týden sérii přednášek na filozofické fakultě. Na konkrétních příkladech ukazoval, jak mohou ovlivnit smýšlení diváka především sci-fi filmy. „Jsme rádi, když přijede host ze zahraničí, který může nabídnout zajímavý pohled na věc. Navíc Peter Kramer je vtipný. Dokáže přejít od E. T. Mimozemšťana přímo k Umučení Krista,“ zhodnotila Petera Kramera jedna ze studentek Gabriela Duchoňová.

Peter Kramer přednáší o Hollywoodu. Kramer na filozofické fakultě přednášel v rámci blokového předmětu s názvem Hollywood and the World. „Možná se vám bude zdát, že náš kurz nebudu příliš akademický, ale já bych se chtěl zaměřit na to, jakou roli mohou hrát hollywoodské filmy ve smýšlení obyčejných lidí,“ řekl na úvod Kramer.

Své přednášky zahájil obecným popisem prostředí hollywoodského filmu. „Je důležité si uvědomit, že Hollywood není jen americký. Hollywood je globální, otevřený a potřebuje zahraniční osobnosti. Točí se tam filmy od autorů z celého světa pro diváka všude na světě,“ vyvrátil Kramer studentům běžný omyl.

Konkrétně se věnoval katastrofickému snímku o době ledové Den poté, který mezi diváky výrazně probudil zájem o ekologická témata, nebo hitu posledních let Avatar režiséra Jamese Camerona, jenž také obsahuje ekologické motivy. „Dokonce i v Cameronově Titanicu, i když se to na první pohled nemusí zdát, najdeme kombinaci sci-fi a ekologie- motiv lodě, která přichází jako nepotopitelný technický zázrak, nad kterým zvítězí příroda v podobě malého ledovce,“ rozvíjel své teorie Kramer.

Na Ústavu filmu a audiovizuální kultury Peter Kramer letos přednáší již pošesté. „Jeho lekce jsou oblíbené, navíc se rád baví se studenty a nikdy neodmítne pozvání na posezení mimo akademickou půdu,“ řekla organizátorka Kramerovy návštěvy Anna Batistová. „Vždycky si dává kávu a má rád sladké. Miluje štrúdl se šlehačkou,“ dodala. Kurz trvající pouhé tři dny, je složený z několika přednáškových bloků. Posledního z nich se zájemci mohou zúčastnit ve čtvrtek 28. dubna od půl jedné.

Peter Kramer je německý filmový teoretik, který žije ve Spojených státech. Zaměřuje se především na americkou kinematografii a Hollywood, na University of East Anglia učí také lekce o režiséru Stanley Kubrickovi a Stevenu Spielbergovi.

Klíčová slova: Hollywood, film, Kramer

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.