06.11.2013 22:57


Filmový klub láká na české i zahraniční snímky

Autor: Petr Vašků | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Filmový klub při fakultě sociálních studií promítá zajímavé filmy z oboru mezinárodních vztahů každý čtvrtek. Kdo chce, může zůstat na fakultě o něco déle a získat nové informace, zážitky či dokonce kamarády. 

Filmový klub přilákal řadu příznivců, Foto: Filmový klub SS IIPS

Brno – Studenti Masarykovy univerzity mohou rozšířit své znalosti prostřednictvím filmového klubu, který se schází každý čtvrtek v šest hodin večer v učebně P22. Společné promítání filmů s tematikou mezinárodních vztahů má na fakultě sociálních studií už pětiletou tradici. „Pravidelná večerní setkání u filmu na půdě fakulty se proměnila v každotýdenní vyhledávanou aktivitu," řekl jeden z organizátorů Jan Najman. Program vysílání přitom nevybírají vždy jenom pořadatelé. „Možnost promítnout film dle vlastního zájmu v oblasti mezinárodních vztahů nabízíme komukoli," dodal Najman. 

Filmový klub se zaměřuje na politický, lidsko-právní, bezpečnostní a historický rozměr mezinárodních vztahů. Studentům kromě kulturního zážitku přináší také možnost neformální diskuze na téma, které studují nebo je alespoň zajímá. „Naše promítání nabízí studentům různé pohledy a podněty k dalšímu přemýšlení a také jim rozšiřuje obzory," pochválil činnost klubu Najman. Filmový klub je tak jedním z mnoha projektů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, který buduje širší zázemí sociálního a kulturního života studentů. 

Pořadatelé se nabízeným repertoárem snaží objevovat nové, české i zahraniční, filmy, ke kterým by se studenti v českých kinech běžně nedostali. Hrané snímky navíc vyvažují filmy dokumentární nebo dokonce animované. „Snažíme se přinášet filmy z různých regionů.  Na promítání často zveme odborníky, aby poskytli svůj pohled na sledovanou problematiku a stejně tak i odpovědi na otázky studentů," dodal Najman. 

Na chodu filmového klubu se přitom můžou podílet studenti nehledě na ročník studia či obor. „K organizaci jsem se dostala hned v prváku. Tehdy to byl první rok, co klub fungoval. Kamarádka tam promítala, a já jsem tehdy chtěla promítat film Gomorra o neapolské mafii a zároveň mluvit o knížce, podle které film vznikl," popsala další organizátorka projektu Kateřina Chytilová. Také zájemci, kteří nemají chuť podílet se na organizaci přímo, mohou navrhnout film k promítání. Stačí, aby zapadal do koncepce klubu.

Projekt, který organizuje studentská sekce mezinárodního politologického institutu, spolupracuje s mládežnickými a neziskovými organizacemi, například s brněnskou pobočkou Fair Trade nebo s festivalem Jeden svět, pořádaný společností Člověk v tísni. Také se podílí na kulturní složce Česko-německého dne promítáním filmu, který propaguje soudobou německou kinematografii. „V současné době navíc připravujeme promítání ve spolupráci s Amnesty International. Prozatím jednáme o dvojprogramu, v kterém námi vybraný film doplní krátký dokument této organizace. V budoucnu bude spolupráce zřejmě rozšířena na celovečerní promítání," vysvětlil Najman. 

Další setkání filmového klubu mohou zájemci navštívit už ve čtvrtek 7 listopadu. Film irského režiséra Jima Sheridana Ve jménu otce, který mapuje příběh takzvané Guilfordské čtyřky, známé teroristické organizace Irské republikánské armády, budou pořadatelé promítat od šesti hodin večer v učebně P22. „Na film se hodně těším. Sice jej neznám, ale obecně mě filmy, které poukazují na teroristickou problematiku, zajímají," svěřil se student bezpečnostních a strategických studií Martin Tomášek.

Klíčová slova: Filmový klub, fakulta sociálních studií, studentská sekce mezinárodního politologického institutu

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.