12.05.2014 14:04


Filmový festival v Cannes není zas tak nedosažitelný, říká studentka

Autor: Josef Kokta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Filmový festival v Cannes je každoroční společenskou událostí. Pro mnohé je to nedosažitelná luxusní událost společenské smetánky a filmových profesionálů, mezi jejichž kruhy se těžce dostává, pokud do nich člověk nepatří. Evě Burgertové společně s několika dalšími studenty filmové vědy na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity se tento rok poštěstí festival navštívit díky Projektu Find.

Jeden z největších a zároveň i nejsledovanějších filmových festivalů typu A na světě nachází každoročně v květnu své místo v letovisku v Cannes. Počet obyvatel tohoto sedmdesáti tisícového letoviska se během festivalu až zdvojnásobí. Každoročně se vydá až čtyři tisíce novinářských akreditací pro noviny a časopisy ze sedmdesáti pěti zemí. Festival láká převážně na velké filmové hvězdy, slavné režiséry a dvanáct dní trvající velebení filmu. Kromě nejnovějších snímků se na festivalu objeví i starší snímky Quentina Tarantina, Jeana Renoira, Vittoria De Sici a mnoha dalších.

„Jsem na celý festival zvědavá. Člověk čte jenom o těch velkých hvězdách, které se tam objevily, ale už se moc nedozví, jak festival prožívá běžný divák,“ těší se studentka Eva Burgertová. Dostat se do Cannes není jednoduché. Eva musí letět do Nice a poté několik desítek minut vlakem. „Naštěstí nám ubytování zajišťuje Projekt Find, jinak nevím, co bych dělala. Slyšela jsem, že na poslední chvíli se jen málokomu podaří sehnat ubytování na místě,“ říká o přeplněném Cannes Burgertová. Projekt Find vznikl jako program, který se snaží propojit teorii s praxí. Nabízí studentům filmových studií účastnit se workshopů, stáží a exkurzí po celé Evropě. Podporuje tím konkurenceschopnost absolventů a praktikům z oboru dává možnost nalézt talentované a vzdělané pracovníky.

Festival letos připomene velké role herečky Sophie Lorenové, která také dorazí a bude mít přednášku. Předpokládá se i velký souboj o cenu Zlatá palma v hlavní soutěži, kdy proti sobě stojí mnoho zvučných jmen. Patří mezi ně klasik Jean-Luc Godard, Ken Loach nebo bratři Dardennové, kteří si už několik Zlatých palem z Cannes v minulosti odvezli. „Já se osobně hodně těším na film Xaviera Dolana. Líbily se mi jeho minulé filmy, jako Tom na farmě nebo Laurence Anyways. Doufám, že bude mít úspěch mezi tak tvrdou konkurencí,“ tipuje svého favorita Burgertová. Eva Burgertová vyráží letos na festival v Cannes. Foto: Josef Kokta

Cannes je nejenom centrem pro všechny cinefily, kteří chtějí vidět kvalitní filmy, ale z celého světa se sem sjíždějí i filmoví profesionálové. Nedílnou součástí je i představování nových projektů, snaha získat sponzory nebo najít distributora pro už natočený snímek. Právě tato tvář Cannes Evu nejvíce láká. „V Cannes propagují své filmy země z celého světa, včetně Česka. Chtěla bych vidět, jak funguje právě to propojení cinefílie a obchodu, který je vlastně běžným divákům naprosto skrytý,“ říká Burgertová.

Festival si svoji výjimečnost drží i díky tradicím, které se k festivalu vážou. Například je zvykem chodit na večerní promítání ve vhodném oděvu. „Řekla bych, že je to hezká tradice. Nedalo se nic dělat, zkrátka jsem si musela koupit nové šaty,“ směje se Burgertová. Na festival se kromě novinek v šatníku nijak zvlášť nepřipravuje. Podle ní je nejdůležitější mít jasno v programu a vědět, na co chce člověk jít. „Určitě vynechám staré filmy, k těm se člověk může dostat docela lehce, ale určité snímky se ani nedostanou do české distribuce, tak to beru jako výjimečnou šanci vidět současnou světovou uměleckou tvorbu,“ říká Burgertová.

Eva Burgertová je příkladem, že i na zdánlivě vzdálené a běžnému smrtelníkovi uzavřené události se dá dostat. Stačí se jenom nebát zapojovat do různých projektů, které podobně jako Projekt Find pomáhají studentům zvýšit jejich uplatnění v praxi. „Vím, že nebýt této příležitosti, tak bych se asi do Cannes nikdy nepodívala. Bude to pro mě určitě velká zkušenost. Píšu bakalářskou práci o filmových koprodukcích, tak doufám, že mi to nejen v rámci této práce rozšíří obzory,“ doufá Burgertová, která už za pár dní bude sedět v kinech na jihu Francie a pozorovat hvězdy na červeném koberci.

Klíčová slova: Cannes, Projekt Find, Filmový festival, Film

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.