12.04.2013 20:00


Fiktivní volby zpestří studentům fakulty sociálních studií semestr

Autor: Adéla Bilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Čtyři strany se letos na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity utkají o hlasy studentů. V předmětu Volební kampaň v teorii a praxi musí absolvovat celý proces kampaně. Ve snaze získat si voličskou přízeň, budou strany zajišťovat výhody nejen pro studenty politologie.

Brno – Fiktivní volby na katedře politologie oživí studentům Fakulty sociálních studií v Brně jarní semestr. O přízeň voličů se utkají čtyři politické strany – FFE Praví politologové, Praxe rozum originalita (PRO), PRO4 a Strana splnitelných cílů (SSC). Jako náplň politologického předmětu Volební kampaň v teorii a praxi totiž mají za úkol přesvědčit co nejvíce studentů, aby pro ně 15. a 16. května hlasovali v informačním systému Masarykovy univerzity.

Jednou z akcí v loňské volební kampani strany Fantastická 4 byla grilovačka na střeše fakulty. Foto: Archiv strany Fantastická 4

Kurz účastníky aktivně zapojuje, což ocenila jeho loňská účastnice Jana Peichlová: „Předmět mi dal hodně praktických zkušeností, jako jeden z mála na naší fakultě není veden pouze přednáškami nebo seminářem," podotkla.

Účastníci musí čelit všem nástrahám, které vedení kampaně doprovází, od plánování až po debaty kandidátů. Už na začátku si musí rozdělit role, které v týmu budou vykonávat a zamyslet se nad tím, co budou voličům nabízet. „Studenti zažívají i časový pres, který je pro kampaně charakteristický. Musí se vypořádat s tím, že mají spoustu nápadů, ale málo času na jejich realizaci," podotkl vyučující předmětu Otto Eibl.

Letošní kampaň je zatím v počátcích. Účastníci vypracovali tiskové zprávy se svým volebním programem a postupně vytvářejí své stránky na sociálních sítích. Předvolebních akcí ve čtvrtém patře se ale studenti dočkají později. „Naše kampaň bude z velké části překvapení, které budeme odkrývat postupně. Určitě natočíme spot, vytvoříme slogany a budeme pořádat akce, konkrétní ale zatím být nemůžu," řekla lídryně PRO Anna Racková.

Podoba kampaní je tedy zatím neznámá, ovšem zaměření volebních programů už členové zveřejnili. Praví politologové chtějí upozornit na to, že při studiu nezáleží jen na známkách, ale i na dalších aktivitách. Také chtějí získat sympatie oboru politologie u širší veřejnosti. Členové PRO kladou důraz na praxi studentů humanitních oborů a pokusí se navrhnout, jak ji na školu co nejlépe dostat. Strana PRO4 se také zaměřuje na lepší uplatnění studentů politologie a pokusí se jim zprostředkovat stáže nebo workshopy. Na nejširší okruh lidí se obrací strana SSC, která chce celkově zlepšovat život studentům celé Masarykovy univerzity.

Strana Semest(e)r, která vloni ve volbách zvítězila, vsadila hlavně na originalitu a nový styl kampaně. „Myslím, že studenti už byli unavení příslibem praktických výhod. Chtějí se především bavit, proto jsme v kampani vtipnou formou upozornili na stereotypy u studentů," prozradil strategii lídr strany Matěj Feldek.

Kampaň je pro studenty náročná časově i finančně. Za získané zkušenosti ale stojí. „I když to celé zabralo mnohem více času a peněz, než jsme očekávali, šla bych do toho znovu," povtrdila Peichlová.

 

Tiskové zprávy stran si můžete přečíst zde.

Rozhovory s lídry stran FFE Praví politologové a PRO4 si můžete přečíst zde.

Rozhovory s lídry stran PRO a SSC si můžete přečíst zde.

Klíčová slova: fiktivní volby, kampaň, politologie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.