13.05.2020 08:09


Fiktivní volby se letos na FSS neuskuteční

Autor: Denisa Burešová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Studenti a vyučující politického marketingu na Fakultě sociálních studií (FSS) pořádají každé dva roky fiktivní volby. Letošní patnáctý ročník se ale neuskuteční. „Po zvážení všech pro a proti a na základě zpětné vazby od studentů kurzu jsme se rozhodli, že se volby konat nakonec nebudou," uvedl vyučující Otto Eibl.

FSS. Zdroj: Masarykova univerzita

Brno – Přestože Katedra politologie (KPOL) na své facebookové stránce již zveřejnila proslovy kandidátů fiktivních voleb, vyučující předmětu Simulace volebních kampaní Otto Eibl a Miloš Gregor se se studenty kurzu nakonec shodli, že konání voleb v situaci, kdy je Fakulta sociálních studií dlouhodobě uzavřená, není vhodné. „Je to škoda, ale nemělo by asi smysl dělat anketu o tom, kdo z kandidátů má nejvíce kamarádů," vysvětlil Eibl.

Cílem fiktivních voleb je přiblížit studentům politologie, jak fungují volební kampaň. Běžně mohou volit všichni studenti i zaměstnanci katedry, a to většinou na konci semestru prostřednictvím Informačního systému. „Na začátku se to vždycky zdá jako legrace, ale jak týdny ubíhají a volby se blíží, vzrůstá soutěživost a kandidáti dělají chyby. I když volby na katedře jsou jen naoko, ve skutečnosti se uvnitř týmů odehrávají desítky dramat podobných těm, která jsou součástí velkých kampaní," řekl o fiktivních volbách Eibl.

O hlasy voličů měli bojovat tři kandidáti – Stanislav Šindelka, Denisa Marynčáková a Dávid Pásztor. Volebním heslem Rosteme spolu chtěl kandidát Stanislav Šindelka poukázat na rozdílné osobnosti studentů. Kontakt s ostatními členy akademické obce může podle Šindelky studenty posunout dál v jejich studiu, osobním životě i kariéře. 

S Denčou na vrchol. Tak znělo volební heslo jediné ženské kandidátky Denisy Marynčákové. „Při svém studiu jsem kolem sebe často viděla jen ty úspěšné studenty, kteří jsou v různých spolcích a k tomu při škole pracují. Chtěla jsem proto ukázat, že na vrchol studia se lidé mohou dostat i pokud ho budou brát s klidem a bez zbytečného stresu," řekla Marynčáková.

Cílem kampaně Dávida Pásztora bylo znovu vybudovat komunitu čtvrtého poschodí (poschodí KPOL, pozn. red.), která podle jeho názoru v poslední době mírně upadá. Pásztor chtěl také uspořádat Politologický hospodský kvíz. Kvůli vládním opatřením to ale nebylo možné.

Novinkou letošního kurzu Simulace volebních kampaní byla skladba hostů. Vyučující se snažili oslovovat hlavně absolventy KPOL, kteří v současné době zastávají pozice konzultantů, tiskových mluvčí či asistentů poslanců. Své zkušenosti tak studentům předala třeba mluvčí Pirátů Karolína Sadílková nebo Rado Baťo a Silvia Hudáčková, kteří pracovali na kampani koalice politických stran PS/Spolu.

Klíčová slova: fiktivní volby, FSS, katedra politologie, KPOL, kandidáti, volby, univerzita, kampaně, politika

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.