06.03.2013 17:40


Festivalu smíchu dominovala Figarova svatba

Autor: Michal Dvořák | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Ve Východočeském divadle se konal závěrečný galavečer třináctého ročníku GRAND Festivalu smíchu. V průběhu pondělního večera, kterým provázeli moderátoři Petra Janečková a Aleš Cibulka, se předávala ocenění v kategoriích divadelního žánru komedie. Nejvíce ocenění získala inscenace Klicperova divadla Figarova svatba.

Pardubice - Východočeské divadlo představilo v průběhu minulého týdne celkem sedm nejlepších komedií, které vznikly v roce 2012. Dalších osmnáct komediálních představení čekalo na milovníky divadelní zábavy v doprovodném programu, který probíhal téměř dva měsíce. Komedie hodnotila odborná porota, které předsedal dramaturg České televize a pedagog DAMU Zdeněk Aleš Tichý. Alternativou odborné poroty byla studentská porota a svého favorita si volili i sami diváci.

Členové královéhradeckého souboru získali kromě hlavního ocenění Komedie roku 2012 i cenu odborné a studentské poroty. Úspěch slavili i jednotliví herci. Cenu za nejlepší ženský herecký výkon si odnesla Pavla Tomicová, která se publiku představila v roli hraběnky. Nejlepší mužský výkon předvedl Jiří Zapletal, který ztvárnil záletníka hraběte Almavivu.

Diváckou cenu získal komický muzikál Bedřich Smetana: The Greatest Hits pražského divadla ABC. Cena Genia smíchu, která se předávala teprve podruhé v historii festivalu, byla udělena Lubomíru Lipskému za jeho mimořádný přínos v oblasti komediálního žánru. “O tom, kdo získá tuto cenu, jejíž název je odvozen od sochy Genia akademického sochaře Bohumila Kafky umístěné v průčelí historické budovy Východočeského divadla, rozhoduje Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů,“ sdělil Radek Smetana, mluvčí Východočeského divadla.

„Celkem na pardubický festival zavítalo více než sedm tisíc návštěvníků,“ uvedl ředitel pardubického divadla Petr Dohnal. Pozitivně festival hodnotí také Hana Rubišarová, předsedkyně studentské poroty: „Letošní ročník se myslím velice povedl. Jsem ráda hlavně za pestrost, kterou nám v rámci žánru komedie nabídl.“ Prozradila nám také, že měla dva favority: „Kromě Klicperova divadla i pražské divadlo v Dlouhé. Jedna z voleb se tedy potvrdila,“ řekla předsedkyně.

Klíčová slova: Pardubice, Festival smíchu, Figarova svatba, komedie, divadlo

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.