12.05.2012 19:57


Festival vážné hudby se uskutečnil v Ústí nad Orlicí

Autor: Tomáš Janota | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Závěrečný koncert vítězů a laureáta čtyřiapadesátého ročníku Kocianovy houslové soutěže uzavřel hudební festival Kocianovo Ústí. V průběhu čtyř dní se uskutečnily čtyři večerní koncerty a při příležitosti soutěže věnované známému rodákovi Jaroslavu Kocianovi vystoupilo v Ústí nad Orlicí šedesát houslistů z celého světa.


Ústí nad Orlicí
Již posedmé se v Ústí nad Orlicí uskutečnil festival věnovaný vážné hudbě. Každý den měli diváci možnost navštívit koncert plný známých osobností, nedílnou součástí Kocianova Ústí je i houslová soutěž pro mladé muzikanty z celého světa. Talentovaní žáci tak mohou ukázat své umění a uspět mezi velkou konkurencí. Letošního ročníku se poprvé účastnili i hudebníci z Nového Zélandu, Spojených arabských emirátů či Kuby. Pravidelně kvůli soutěži přijíždí reprezentanti z Asie.

Festival odstartoval ve středu 9. května. Každý den byl na programu večerní koncert pro širokou veřejnost. Diváci si mohli poslechnout například díla známých hudebních skladatelů v podání Komorní filharmonie Pardubice, dále vystoupil Jaroslav Svěcený, Petr Nouzovský, Žofie Vokálková či americký houslista Stephen Shipps.

Soutěžící vystoupili před publikem v různých kategoriích podle věku a od středy do pátku se snažili zaujmout svým uměním porotu. Jejím předsedou byl Pavel Hůla, mezi dalšími členy byli i hodnotící z Dubaje či Belgie. Nejmladší kategorii do deseti let ovládla Klára Erdingerová – Staňková z Brna, která se zároveň stala nejúspěšnější českou zástupkyní. Mezi houslisty do dvanácti let získal první cenu Bulhar Victor Trenev. Největší konkurence byla v kategoriích do čtrnácti a do šestnácti let. Obě nakonec ovládli muzikanti ze zahraničí. Mezi nejstaršími uspěla Bulharka Doroteya Vesselinova Kristeva, ačkoli byla v sedmičlenném finále jedinou zahraniční zástupkyní. Laureátem letošního ročníku Kocianovy houslové soutěže se nakonec stala houslistka Marta Hereha, vítězka v kategorii do čtrnácti let.

Vyvrcholením celého festivalu byl závěrečný koncert, při němž vystoupili všichni vítězové houslové soutěže. „Kocianova houslová soutěž je známá po celém světě, letos jsme tu přivítali muzikanty z patnácti zemí světa, byly tu děti nejen z Evropy, ale taky z Asie, Ameriky nebo Austrálie,“ uvedl ředitel Základní umělecké školy Jaroslava Kociana v Ústí nad Orlicí Jiří Tomášek.

Budoucnost této houslové tradice v Ústí nad Orlicí je zajištěna. „V letošním roce se nám podařilo zvýšit dotaci pro Kocianovu houslovou soutěž a to je dobře. Ústí může být pyšné na to, že je tu projekt s více než padesátiletou tradicí,“ zdůraznil starosta města Petr Hájek.

Klíčová slova: Jaroslav Kocian, housle, skladatel, festival

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.