24.04.2013 09:52


Festival V.Ř.E.D. nabídl přehlídku studentské filmové tvorby

Autor: Kristýna Dušková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Již devátý ročník filmového festivalu V.Ř.E.D. nabídl téměř dvacítku animovaných i hraných filmů. Studenti Univerzity Palackého v Olomouci představili včera večer své snímky i krátkometrážní videoarty na libovolné téma. Vítězem se stal progresivní film Metrix od Kateřiny Turečkové.

Olomouc - Svůj film mohli do olomouckého festivalu přihlásit jen posluchači Univerzity Palackého. Do poroty usedli jak učitelé, tak studenti a absolventi. Filmy ale kromě ní hodnotili i diváci. Pro porotce byla důležitá režie, kameramanský styl, střih a hudební složka. „Důležité je, aby film dokázal zaujmout. Tvůrce se tak dostane do podvědomí publika a má možnost zkusit štěstí příští rok nebo se zúčastnit jiné přehlídky, kde jeho film cenu získá,“ myslí si organizátorka festivalu Nina Trochtová.

Filmový festival V.Ř.E.D.  se konal už po deváté. Autor: Tom Vild a Jindřich Ekart

Letos se na přehlídku přihlásilo celkem devatenáct tvůrců. Filmy organizátoři rozdělili do filmového bloku a videoartu. Mladí filmaři se věnovali tématům sociálních sítí, smrti, drog a inspirovali se filmovými velikány jako David Lynch nebo Luis Bunuel. Zvítězila autorka filmu Metrix Kateřina Turečková, která si odnesla i diváckou cenu. Tento amatérský autorský dokument nahlíží do pozadí hudební scény a odkrývá to, co běžný člověk nechce vidět.

Minulý ročník V.Ř.E.D.u měl motto Sturm und Drang - Bouře a vzdor. Slavnostního večera se tehdy zúčastnilo přes dvě stě lidí. Letošní přehlídku olomouckého V.Ř.E.D.u ale hostilo  Auditorium Maximum na Konviktu Univerzity Palackého. „I letos bylo promítání zdarma a měla na něj přístup veřejnost. Rozhodli jsme se ale zúžit počet účastníků, a proto jsme přesunuli promítání do univerzitních prostor,“ uvedla Trochtová. Na slavností večer  přišla necelá stovka diváků.

Klíčová slova: V.Ř.E.D., filmový festival, Olomouc

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.