25.11.2013 20:00


Festival In-Joy stmelil příznivce pouličního sportu

Autor: Markéta Chrástková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Spousta sportovních disciplín má své kořeny v ulicích měst, některé se tam naopak přesunuly. Především mladí lidé využívají volnosti veřejného prostoru a rozvíjejí svou osobnost v kolektivu podobně zaměřených jedinců. Prezentují se tancem, basketbalem či jízdou na skateboardu.

Autor: Markéta Chrástková

Brno – Florbal, street dance nebo parkour měli možnost vyzkoušet si návštěvníci festivalu In-Joy, který se uskutečnil o víkendu na brněnském výstavišti. Pořadatelé do programu zahrnuli různé sportovní ukázky, soutěže, ale také lekce, při kterých si samotní pozorovatelé mohli pod vedením odborníků zkusit zmíněné aktivity.

V pavilonu nazvaném Street City uvítali diváky mistři v tricích s jojem a fotbalovým míčem. U nedalekého prodejního stánku s joji také postávalo nejvíce dětí. „Přišel hlavně kvůli soutěži, protože jsem si chtěl vyzkoušet, jak bych obstál v konkurenci. Možná si ale koupím i nějaké nové jojo do výbavy,“ vysvětlil patnáctiletý Adam Voříšek.

Nejvíce zájemců přilákal taneční parket. Diváci na tribuně sledovali několik tanečních soubojů ve street dance a ti, kteří se přihlásili, se mohli také sami zúčastnit. Lektoři je naučili několik základních sestav z hip hopu i ostatních stylů. Atmosféru dotvářel i DJ, který přizpůsoboval hudbu věku a schopnostem účastníků.

Dvacetiletý Petr Lukáš se přišel podívat především na parkour, tedy překonávání překážek v městském a přírodním terénu. „Zajímalo mě, jak pořadatelé vyřeší dráhu pro parkour v hale. Bohužel postavili jenom konstrukci ze železných tyčí, na té tento sport moc nevynikne,“ konstatoval Petr Lukáš.

Naopak účinkující posilující s vlastní vahou, takzvanou kalistenikou, příliš zázemí nepotřebovali. Zbyl tak dostatek místa pro hřiště na street ball, kde se střídali hráči smečující míče do koše a milovníci kol skákající na překážky z dřevěných palet.

Pouze provizorní malé hřiště zvolili pořadatelé pro florbalové příznivce. Návštěvníci si mohli vyzkoušet střelbu na branku a vyhrát vstupenky na blížící se prosincové mistrovství světa ve florbalu žen, které budou hostit města Brno a Ostrava. Uprostřed haly předváděli sportovci triky na kolech a skateboardech. K dispozici měli několik ramp a překážek, diváci tak mohli vidět spoustu zajímavých akrobatických ukázek. „Syn mě už málem přemluvil, abych mu ve stánku koupil nový skateboard. Když se ale na ty kluky tady dívám, myslím, že mu radši pořídím chrániče,“ smál se otec Libor Novák.

Účinkující na akci ocenili především přátelskou atmosféru a nahlédnutí do jiných pouličních sportů. „Doufám, že se na podobném festivalu setkáme i příští rok. Poznal jsem tu spoustu skvělých lidí, kteří svým sportem žijí,“ uzavřel tanečník Filip Urban.

Klíčová slova: festival, In-Joy, sport, výstaviště

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.