16.05.2014 17:31


Festival CineBENELUX nabízí filmová díla Jose Stellinga

Autor: Vendula Gregorovičová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Kultura

Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku byla dnes úderem patnácté hodiny zahájena filmová přehlídka nekomerčních filmů CineBENELUX. Na festivalu se o víkendu představí i holandský režisér Jos Stelling, autor slavného němého Iluzionisty.

Veselí nad Moravou – Ve veselském kulturním domě byl dnes odpoledne filmem Nahoře je ticho zahájen filmový festival CineBENELUX, který divákům nabízí současné i archivní snímky z oblasti Beneluxu – tedy Belgie, Nizozemí a Lucemburska. Festival potrvá až do neděle. Programovou náplň přehlídky tvoří tři cykly, ve kterých se festival zaměřuje na vybraná témata. Hlavní osobností letošního ročníku je klasik nizozemského filmu Jos Stelling, který osobně uvedl reprezentativní retrospektivu svých děl. V rámci CineBENELUXu bude během víkendu ke zhlédnutí celá jeho filmografie.

Budova festivalu.

Druhý oddíl je věnován jednomu z nejžádanějších talentů současného belgického filmu, Joachimu Lafossemu. Návštěvníci festivalu se mohou těšit na čtyři Lafosseho celovečerní filmy, které byly uvedeny například na festivalu v Cannes nebo v Benátkách.

Posledním cyklem je téma Film News, které přináší novinky z oblasti Belgie, Nizozemí a Lucemburska. „V českých kinech se jen zřídkakdy setkáváme s filmy z námi sledované oblasti Beneluxu. Proto jsme se pro letošní rok snažili vybrat co nejrozmanitější výběr snímků,“ uvedl ředitel festivalu Michal Blažíček.

V rámci doprovodného programu mohou diváci ochutnat gastronomické speciality z Holandska, ať už se jedná o rozmanité pokrmy nebo pivní speciály. „Zatím je tu málo lidí, takže nejsou žádné fronty. Už jsem si dala husí paštiku, byla vynikající,“ pochvalovala si občerstvení jedna z prvních příchozích Zuzana Štosová. O hudební doprovod se dnes večer postará DJ Ventolín. Podrobný program je k nahlédnutí na internetových stránkách festivalu.

Klíčová slova: cinebenelux, Veselí nad Moravou, filmový festival

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.