11.03.2015 16:32


Fenomén - 2. díl: Hot-jóga

Autor: Havelková Lenka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Hot-jóga neboli také Bikram jóga je speciální typ jógového cvičení, které trvá devadesát minut a provádí se ve vyhřáté místnosti na čtyřicet stupňů Celsia a s vlhkostí čtyřicet procent.  Je odvozen od tradičních technik indické hathajógy, které se na Západě začaly provozovat na počátku sedmdesátých let. Centra pro cvičení jógy dnes existují snad v každém větším městě a výjimkou není ani Brno.

Autor: Hands On Studio and Kyle Chesser

Trénink tvoří neměnná sestava cviků, které se skládají z jednotlivých pozic – takzvaných ásan. Instruktoři a majitelé center Hot-jógy vyzdvihují její pozitivní vliv zejména na prokrvení organismu, uvolnění svalstva, zlepšení metabolismu a hlavně jako efektivní způsob snížení váhy. Možná právě z těchto důvodů je tak oblíbená u žen. „Nejčastějšími návštěvníky jsou mladé dívky a ženy kolem třiceti let, ale chodí k nám i několik mužů,“ říká instruktorka Iveta Švecová a dodává, že na věku příliš nezáleží.

Lekce Bikram-jógy

„Hot-jógu cvičím už asi rok a půl a rozhodně to nějaký efekt má. Mám zpevněné tělo a jsem celkově ohebnější. Dříve jsem měla časté bolesti hlavy, které byly podle lékařů způsobené ztuhnutím krčního svalstva, a tak jsem musela chodit na rehabilitace. Pak jsem začala s pravidelnými tréninky jógy a bolesti odezněly,“ potvrzuje pozitivní vliv cvičení dvacetiletá Monika Křenková.

Ne zdaleka všichni, kteří Hot-jógu vyzkoušeli, jsou z ní nadšení. „Mě už tam nikdo nedostane, to horko se nedalo vydržet. V půli lekce se mi začala motat hlava a měla jsem pocit, že každou chvíli omdlím. Vůbec nechápu co na tom lidi tak baví", kroutí hlavou squashová reprezentantka Marika Doubravová a dodává, že daleko lepší je si jít ven zaběhat.

Jogín v Armitsaru – Severní Indie. Foto: Lenka Bašnáková

Podle jedné z největších odbornic na východní nauky a zároveň zakladatelky center jógy v Česku Milady Bartoňové je třeba rozeznávat mezi pouhým fyzickým cvičením a Hathajógou jakožto indickým filozofickým směrem, který vychází z hinduismu. Hathajóga je v tomto pojetí celkové pročištění těla. „Slovo hatha původně znamená nátlak, tlak, úsilí, to je radikální zásah do organismu. Ásana znamená v józe pozici těla. Je to znehybnění uprostřed pohybů přírody, uvědomělé odtažení mysli z neustálého toku života," vysvětluje základní pojmy Bartoňová, která se ve svých publikacích snaží vysvětlit Hathajógu v celém jejím kontextu.

Paradoxem může být i její následné doporučení. „Pozice je nejlepší provádět v klidné a čisté, dobře provětrané místnosti nebo v přírodě. Je lépe, můžeme-li být sami. Sebemenší vyrušení odvádí – hlavně zpočátku – naši pozornost, ruší koncentraci a tím i účinek pozic na tělo i mysl.“

Kolektivní lekce Hot-jógy patří k jednomu z nejdražších cvičení. Podle srovnání ceníků jednotlivých brněnských center stojí jedna lekce v průměru tři sta korun.

Klíčová slova: jóga, fenomén

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.