28.02.2015 14:20


Fenomén - 1. díl: Workout neboli fitness z ulice

Autor: Havelková Lenka | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Workout je v Česku častější označení pro kalisteniku, což je cvičení s vlastní vahou. Kalistenika vznikla v devadesátých letech minulého století v New Yorku, kdy skupiny sociálně slabších začaly posilovat na venkovních hřištích, protože neměly peníze na drahé posilovny. Tento způsob posilování se rozšířil díky sdíleným videím po celém světě a stejným způsobem se dostal před několika lety i do Brna. 

Autor: Hannibal for King

V praxi to vypadá tak, že se skupina mladých lidí, většinou mužů, schází na pravidelný trénink na některém z venkovních hřišť. Pro kolemjdoucí Brňany to je jistě neobvyklý pohled, pro nadšené workoutisty, jak se sami občas nazývají, nejlepší způsob trávení volného času.  

„Dává mi to záplavu endorfinu a k tomu navíc samozřejmě dobrou fyzickou a psychickou kondici. Občas to stojí nějaké menší zranění, ale to k tomu patří," říká třiadvacetiletý Michal Bejček, který se tomuto sportu věnuje už tři roky. „Jako malý jsem dělal gymnastiku, potom parkour a také freerun. Samotnou kalisteniku dělám asi tři roky, ale když to tak vezmu, s vlastní vahou cvičím v podstatě celý život."

Výhodou tohoto sportu je fakt, že se dá trénovat kdykoliv a kdekoliv. Odpadá tak častá výmluva typu "nemám kde cvičit." Naopak nevýhodou pro někoho může být skutečnost, že se trénuje venku na veřejných prostranstvích. „Lidem, kteří takový typ tréninku nepodporují, vadí jistá míra exhibicionismu. Často se také ozývají názory, že z takového cvičení nejde udělat silné tělo, nebo se objevuje otázka, jak to řešíme v zimě. V zimě se cvičí doma, v tělocvičně, nebo pro otužilce venku, každý si najde svůj způsob," doplňuje informace o kalistenice člen dalšího brněnského týmu Martin Štefl.

Fakt, že členové workoutových skupin jsou většinou dobří přátelé, může podle odborných trenérů významně ovlivnit sportovní výkon. „Když člověk sportuje v kolektivu lidí, v jejichž přítomnosti se cítí dobře, tak to má jednoznačně pozitivní vliv. Projeví se to zvýšenou motivací, která je u pravidelných tréninků jedním z nejdůležitějších faktorů. Pro průběžné zlepšování výkonů jsou tréninky nezbytné," potvrzuje profesionální trenér David Honek.

Přestože se v České republice workout začal vyvíjet teprve nedávno, jeho popularita roste a rodí se skuteční profesionálové. Jednou z nejznámějších osobností českého street workoutu je Ladislav Přidal z Brna, který začal trénovat mezi prvními nadšenci a patří v tomto sportu k nejlepším u nás. Mezi další průkopníky patří například Adam Raw z Ostravy nebo Matouš Zetek. Největší světovou ikonou je však mezinárodně známý Hannibal for King z New Yorku. Byla to právě jeho videa, jež inspirovala řadu lidí po celém světě a dala tak vzniknout tomuto sportovnímu fenoménu.

 

Klíčová slova: workout, fenomén

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.